Facebook hozzászólás
2 678

„Daganat miatt csonkolták a szeméremtestemet!”

A vulva (szeméremtest) jó- és rosszindulatú daganatai szerencsére egyaránt ritkán fordulnak elő. A jóindulatú elváltozások 8lipoma, fibroma, hemangioma) eltávolítása azért fontos, mert mikroszkópos szövettani vizsgálattal lehet csak bizonyítani azt, hogy a daganat nem rosszindulatú.

A szeméremtest rosszindulatú elváltozásai csak mintegy 5 százalékát adják a női nemi szervek tumoros megbetegedéseinek. Többségük – 90 százalékuk – szövettani szerkezetét tekintve laphámrák (azaz laphámsejtekből épül fel), bár előfordulhat még melanóma malignum, adenokarcinóma, basalióma, Batholin-mirigy rák, vagy áttétes daganat is a vulván.

Főleg idősebb, 65 év fölötti nőkben fordul elő, azonban napjainkban egyre több a fiatalkori eset is. Létrejöttében több tényező oki szerepét feltételezik a kutatók. Egyes megfigyelések szerint azokban a nőkben fordul elő gyakrabban a daganat, akik dohányoznak, akik nagymértékben el vannak hízva, vagy akik cukorbetegségben szenvednek.

Elsősorban azok veszélyeztetettek, akik nem szültek, akik sok partnerrel éltek nemi életet, valamint azok, akiknek kondilómás megbetegedésük van. A HPV (humán papillóma vírus) fertőzés is felelőssé tehető az elváltozás létrejöttéért

A vulva laphámrákja legtöbbször a nagyajkak területéről indul, bár a kisajkakon, a csiklón és a gát bőrén is megjelenhet. Ha a tumor tovább növekszik, ráterjedhet a hüvelyre, a végbélre, a húgycsőre is. A lágyéki-, majd a kismedencei nyirokcsomókban viszonylag korán jön létre áttét. Előrehaladott stádiumban a tüdőben, a csontokban és a májban is létrejöhet metasztázis (áttét).

A diagnózis felállításában az elváltozásból történő mintavétel és a minta mikroszkópos vizsgálata elengedhetetlen. A daganat kiterjedésének és az esetleges áttétek jelenlétének megállapításához mellkas-röntgen, húgyhólyag-, és végbéltükrözés, hasi ultrahang-, CT-, és MR- vizsgálat elvégzésére van szükség.

Hogyan kezelhető?
http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=33&menu=betegseg&news_id=805&cim=A-szemeremtest-dagantos-megbetegedesei

(Dr. Soltész Annamária)

Egyéb daganatos megbetegedések
Melanóma malignum. Bár a szeméremtest felszíne nem túl nagy, mégis innen indul ki a rosszindulatú bőrdaganat, a melanóma malignum eseteinek 5-10 százaléka. Általában változó kor után alakul ki, főleg a kisajkak bőrén, pigmentált folt formájában. Rendszerint tünetmentesen növekszik, széle nem éles, színe változó. Vérzés, viszketés is felhívhatja rá a figyelmet.

A műtét előtt gyakran végeznek kemoterápiát, majd a szeméremtesti laphámráknál korábban ismertetett módon eltávolítják a szeméremtestet és a nyirokcsomókat, majd ismét kemoterápiára kerül sor. Ha a tumorsejtek nem terjednek 1 mm-nél mélyebbre, akkor a helyi kimetszést is elegendőnek tartják egyes sebészek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!