Facebook hozzászólás
1 368

Vitiligo, a furcsa bőrbetegség, és ami mögötte van – videóval

Egyre gyakoribb bőrbetegség a vitiligo, azaz a primer bőrfestékhiány, amellyel Michael Jackson is küzdött. Bármilyen életkorban megjelenhet, de 14–35 év között a leggyakoribb. Mi okozhatja a megjelenését, és hogyan lehet ezzel a furcsa bőrelváltozással együtt élni? A legújabb példa szerint akár világhírűvé is válhatunk, ha pozitívan állunk a problémához!

Számos bőrbetegség esetén a környezettel (allergia), illetve a szervezet saját fehérjéivel (autoimmun folyamatok) szembeni túlérzékenység áll a kórfolyamat hátterében, de esetleges érzelmi (pszichés) zavarok neurohormonális úton is kiválthatják vagy súlyosbíthatják ezeket. Az autoimmun eredetű elváltozások esetében ismeretes, hogy a betegség önmagától nem, vagy csak nagyon ritkán gyógyul spontán. Azonban van rá példa, hogy a beteg élet- és gondolkodásmódjában bekövetkező változások révén a „jelzésértékű” betegség spontán eltűnik.

Chantelle Brown-Young, aki már most pozitív példa – Kép: dailymail.co.uk

Az autoimmun háttér miatt fordul elő a betegek 20-30%-ánál cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, vészes vérszegénység, gyulladásos bélbetegségek. Legtöbbször valamilyen vírus, baktérium vagy gombatoxin károsítja úgy az érintett szervek sejtjeit, hogy nem ismeri fel őket sajátként az immunrendszer. Sokszor indokolt ilyenkor a „góckutatás”, mivel gyakran valamilyen banális krónikus fertőzés (mandulagyulladás, foggyökértályog, parazitás fertőzés) indítja el a folyamatot.

A festékhiány kialakulása annak a következménye, hogy a melanocyták száma és aktivitása jelentősen csökken. Megjelenési helye legtöbbször az arc, a kéz- és lábfejek, a könyök és a térd, valamint a testnyílások környéke. Az elváltozás sokszor minden előzetes jel nélkül egy hosszabb stagnáló időszak után elkezd terjedni, ami feltételezi a máj és az epeutak terheltségének kritikus szintjét. Megfigyelték, hogy a vitiligós, pszoriázisos és ekcémás bőrelváltozások esetében a betegnek problémái lehetnek az emésztésével, az epéjével, valamint a vérképző szervekkel. A panaszt nem okozó betegség tünetei esztétikailag rendkívül zavaróak lehetnek, és komoly lelki megterhelést is jelenthetnek, ezért kezelésére mindenképp kísérletet kell tenni.

Az idei amerikai topmodellversenyen indul Chantelle Brown-Young 19 éves kanadai lány is, aki négyéves kora óta szenved a pigmenthiányos betegségben. Csúfolták már emiatt zebrának, tehénnek, ám az őt ért gúnyos megjegyzések sem tántorítottál el attól, hogy élete álmát valóra váltsa, és híres modell legyen. A foltos bőrbetegségben szenvedő emberek mellett is kampányol nemcsak saját példájával, hanem lelkesítő, motiváló videofelvételével is.

Mint minden betegségek, a bőrelváltozások is „tanító” jelleggel érkeznek életünkbe. Az orvosok által sokszor emlegetett pszichoszomatikus, azaz lelki eredetű elnevezés nagyon találó a betegségek kialakulásakor. Mivel egyre több stressz és feldolgozatlan érzelmi hatás ér bennünket, az ebből adódó mind gyakoribb autoimmun folyamatok előtt is tanácstalanul áll az orvostudomány. Sajnos nemcsak a bőrön jelentkezhet autoimmun kórkép, hanem a szervezet bármely pontján. A leggyakoribbak közé tartozik a krónikus sokízületi gyulladás (poliartritisz), a cöliákia (gluténérzékenység), a mellékvese-elégtelenség és a vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa), amelyek sokszor társulnak az autoimmun eredetű bőrelváltozásokhoz.

Maradj életben! Ne hagyd, hogy a daganat győzzön!
Lelkiállapotunknak meghatározó szerepe van a daganatok kialakulásában és a kórfolyamat kimenetelében, hiába bármilyen gyógymód, ha valaki nem tudja tisztázni a betegség létrejöttének lelki hátterét, s nem tud változtatni azon. Mit tegyünk, hogy a betegségeket megelőzzük?

Minden autoimmun elváltozásnál a legfontosabb a beteg szervezetének tudatos kímélése és méregtelenítése, lehetőség szerint természetes, alternatív eljárásokkal. Igaz a mondás, hogy az ember minél inkább elfordul a természettől, annál betegebb lesz. Legyen szó bármilyen betegségről, törekednünk kell az oki kezelésre is, nem csupán a tünetmentesítésre.

Ritka esetekben a vitiligo spontán gyógyul. Ez nem azt jelenti, hogy nincs oka a gyógyulásnak, csak azt, hogy számunkra nem ismeretes ez az ok. Ha egyszer már valakinek kisebbedtek vagy eltűntek a foltjai, akkor az azt jelenti, hogy a foltok kisebbíthetők és eltüntethetők, hiszen van, akivel ez már megtörtént. Ha elfogadjuk, hogy a vitiligo kialakulásában része van a pszichés állapotnak, akkor talán elfogadható, ha a pszichés állapot javításán keresztül megkíséreljük a segítségadást a vitiligo kezelést. Tippek:

  1. Nagyon fontos a stresszoldás, a relaxálás, az önbizalom erősítése, a kielégítő pihenés.
  2. Támogassuk a mellékvese funkcióját természetes aminosavakkal: thyrosin, phenyl-alanin, thryptophan.
  3. Tartsunk nagy dózisú vitaminkúrákat, szedjünk terápiás dózisban nyomelemeket és ásványokat.
  4. Szedjünk kúraszerűen melatonint.
  5. Igyunk olyan gyógyteákat, amelyek a mellékvesét támogatják, stresszoldók: orbáncfű, levendula, komló…
  6. Fogyasszunk rendszeresen sárgarépa- és sütőtöklevet hidegen sajtolt len- és szőlőmagolajjal keverve.
  7. Salaktalanítsunk: nyiroktisztítással és szaunázással is stimulálhatjuk a regenerálódást.
  8. A fehér foltokat arcon, ruhából kibújó testfelületen lefedhetjük jó minőségű önbarnító krémekkel is.
  9. A napozást ne vigyük túlzásba, védjük jó minőségű természetes, béta-karotinos és kakaóvajas krémmel a bőrt, félárnyékban napfürdőzzünk. Télen heti 2×7 percre menjünk bioszoláriumba.

Nagyon fontos a betegség, illetve az elváltozás tudatosítása és elfogadása. Ne ellenségként tekintsünk a bajunkra, hanem mint egy számunkra fontos üzenettel és tanítással bíró jelenségre. Mint tudjuk, a betegségek tükröt tartanak elénk, és kíméletlenül megmutatják, hol van bennünk a probléma, milyen hibás gondolkodásmód juttatott bennünket idáig. Sokszor az érintett egyén pont a betegsége hatására változtat az életmódján és jellemén. Ez lenne a helyes út, és ilyenkor a betegség, miután betöltötte a „szerepét”, spontán kiléphet az életünkből, de legalábbis visszavonul. (Forrás: balaicza.hu)

A szeborrea is bőrbetegség
A szeborreás keratózis egy meglehetősen gyakori, pigmentált, nem daganatos növedék a bőrön, amely sokszor a háton, a vállon, a mellkason és az arcon jelenik meg, de a test bármely részén előfordulhat. Időskori szemölcsnek is nevezik, mert elsősorban az 50 év feletti korosztályban fordul elő nagy számban, de akár huszonéveseknél is megjelenhet.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!