Facebook hozzászólás
243

Véralvadásgátlók és a gyerekvállalás

Családalapításra a legtöbben tudatosan készülnek, és ez a véralvadásgátló készítményeket szedő nők esetében még inkább így van, hiszen ilyen esetben az addigi kezelés változtatására is szükség lehet.

Tudatosan kell készülni a gyermekvállalásra – Kép: Pixabay

A véralvadásgátlók szerepe az érelzáródást okozó vérrögök kialakulásának megakadályozására szolgál, így a trombózis prevenciós kezelésének alappillére. A véralvadásgátlókat hatásmódjuk alapján 3 nagy csoportra lehet őket osztani.

Kumarinok: a véralvadási faktorok képződéséhez szükséges K-vitamin hatását gátolják. A K-vitamin a prothrombin és még néhány véralvadásban szereplő fehérje termelődésében játszik fontos szerepet.

Heparin típusú készítmények: a vénába adható heparin és a bőr alá adható rövid láncú heparinok (LMWH) a szervezet természetes véralvadásgátló molekuláinak – antithrombin III – fokozott aktiválásával hatnak, és a véralvadásban szereplő anyagok – az X és a thrombin molekula – aktivitását indirekt módon gátolják.

Xa-faktor és a  thrombin (IIa) hatását direkt módon gátló gyógyszerek: ezeket a 4–6 éve forgalomba került szereket új típusú, szájon át szedhető véralvadásgátlóknak nevezzük (NOAC).

Annak ellenére, hogy a trombóziskészség terhesség és gyermekágy ideje alatt fokozódik, azok is bátran vállalhatnak gyereket, akiknek már volt trombózisuk, illetve szerzett vagy öröklött trombózishajlamuk van, és emiatt véralvadásgátló kezelésben részesülnek.

Még egy injekció is gondot okozhat!
Minden apró beavatkozás, akár egy fogorvosi kezelés is nagy körültekintést igényel azoknál, akik véralvadásgátlót szednek. Ez az új típusú véralvadásgátlók esetében sincs másképp: előfordulhat, hogy a gyógyszer szedésének felfüggesztésére kerül sor. De van, amikor erre nincs szükség.

Természetesen véralvadásgátlásra a várandósság során is szükség van, viszont nem mindegy, milyen készítményeket használ a beteg. Ugyanis vannak olyan gyógyszerek – a kumarinszármazékok és az új típusú készítmények –, amelyek átjutnak a méhlepényen, és a magzat egészségét, csontfejlődését veszélyeztethetik, főleg a 8–11.hétben). Így tehát nagyon fontos, hogy még idejében tájékoztassuk az orvosunkat a gyermekvállalás szándékáról, hiszen ha valaki úgy szedi a véralvadásgátló tablettáját, hogy közben már állapotos, akkor esetleg a terhesség megszakítása is indokolt lehet – figyelmeztet dr. Szélessy Zsuzsanna,a Trombózisközpont hematológus főorvosnője.

Terhesség előtt ellenőrizd a vércukrod!
A tervezett teherbeesés előtt nem csak a diagnosztizált cukorbetegeknek érdemes ellenőriztetniük a vércukorszintjüket. A fel nem ismert diabétesz kockázatokat rejt, és egy előzetes vizsgálat sok mindenre fényt deríthet.

Természetesen, ha betartjuk az orvos utasításait, akkor biztonsággal vállalhatunk gyereket, és félelem nélkül élvezhetjük a várandósság minden pillanatát. Ilyenkor az orvos LMWH injekció alkalmazását írja elő, amelyet a kismamának a szülés után még minimum 6 hétig a hasába kell adnia magának (a szülés után 12 órával szokás újra beadni az alvadásgátló injekciót).

A szülés megindulásakor tájékoztatni kell az orvost, hogy a kismama mikor adta be utoljára magának az injekciót! Az  LMWH biztonságos mind a babára, mind az anyára nézve, ezért alkalmazzák terhességben a trombózis megelőzésére. Fontos hangsúlyozni, hogy a kismama állapotának folyamatos monitorozása elengedhetetlen, így rendszeres orvos–beteg konzultáció szükséges a várandósság során! (Forrás: Trombózisközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!