Facebook hozzászólás
329

Vegyünk végre egy nagy levegőt!

Nemcsak Budapesten, az egész országban szenvedünk az egészséget pusztító szmogos levegőtől. A fővárosban és környékén a legrosszabb a helyzet. A klímaváltozás miatti, egyre kiszámíthatatlanabb időjárási viszonyok befolyásolására elég kicsi az esélyünk, de a levegőszennyezés csökkentése érdekében sokkal többet tehetnénk. Élhetőbb várost kérnek a budapestiek. Egy, az Origó hírportál által elemzett tanulmány szerint a sokak által vitatott budapesti olimpiai beruházások ebben rengeteget segítenének.

Szmogban a Parlament, Kép: MTI/ Mohai Balázs
Kép: MTI/ Mohai Balázs

Elegendő, s megnyugtató megoldás e, ha a katasztrofális légszennyezettséget csak ideiglenes intézkedésekkel próbáljuk enyhíteni, vagy hogy ideig-óráig korlátozzuk a gépkocsi-forgalmat?

Óriási beruházások kellenek a főváros áteresztőképességének javítására, az oxigént termelő zöld növényzet szaporítására, a várost elkerülő MO-ás budai szakaszának kiépítésére, a forgalom gyorsítására, hogy a reggeli és esti csúcsforgalom órákig tartó kipufogó-gázától megmeneküljön a város. Hídjaink túlterheltsége elviselhetetlenül meghosszabbítja az utazások időtartamát, ami nemcsak a levegőt terheli, de hatalmas munkából kiesett időt is okoz, nem beszélve a stresszfaktorról, az idővel versenyt futó emberek túlterheltségének következményeiről.

Óvd a szíved a rossz levegőtől!
Rendkívül rossz a levegő minősége szinte az egész országban. A magas szálló por-tartalom miatt már tizenhét település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Közegészségügyi Központ. A szmogriadó arra figyelmeztet, hogy ezekben a napokban nem tanácsos hosszabb ideig a szabadban tartózkodni. Egy friss tanulmány szerint, különösen azokra veszélyes, akik szív-és érrendszeri problémákkal küzdenek.

Budapest bajban van. A károsanyag-kibocsátás csökkentése önmagában nem elegendő megoldás, sürgősen meg kell erősíteni a közösségi közlekedést. Felgyorsítani a tervekben meglévő, de pénz hiányában nagyon lassan haladó infrastrukturális beruházásokat: a hidak tehermentesítését új átkelőkkel, az utak kiszélesítését, a kerékpárhálózat bővítését, az MO-es körgyűrű bezárását stb.

Egy, az Origó által ismertetett tanulmány szerint a sokak által támadott 2024-es budapesti Olimpia terveiben szereplő beruházások, és az erre szánt források rendkívül felgyorsíthatják az infrastruktúra-fejlesztést. Beindulnának a nagyszabású fővárosi fejlesztések. Ha például megépülne a Galvani híd, 42 ezer autó 67 tonna széndioxid-kibocsátásától mentesülne a belváros. A Duna rakpartjainak kiépítését, a zöld felületek szaporodását, a nagyobb gyalogos- és bicikliforgalmat is erősen előmozdíthatják az olimpia miatti beruházások – írja a hírportál.

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!