Cikk nyomtatása | Hozzászólások |
Megosztás:
2018. szeptember 10. 06:45 | PP-Eletforma

VÉRALVADÁSGÁTLÓ

Te jó ég! Ritkul a koronám!

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.

Haj, szőke, hosszú, Kép: pixabay

Kép: pixabay

Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sokan drogériába rohannak, és sampont váltanak, kipróbálják a reklámokban látott csodaszereket. Arra azonban nem gondolnak, hogy egészségügyi gond, betegség is állhat a probléma mögött, illetve a meglévő gyógyszerek alkalmazása is befolyásolhatja a haj minőségét.

Két oka is lehet annak, hogy véralvadásgátló készítmény alkalmazásánál azt veszi észre egy idő után, hogy hullik a haja. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazott kumarin származékokra jellemző ez a mellékhatás, ezért érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni, megbeszélve a szakorvossal, hogy milyen készítmény válthatja ki az előzőt.

A másik ok, amiért akár erős hajhullás jelentkezhet, hogy a gyógyszerterápia hatására vérszegénység lépett fel, feltehetően a rossz dózis miatt. A szakorvos ilyenkor egy vérvételből álló INR ellenőrzést javasol (ez az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amellyel kiderül, hogy mi áll a probléma hátterében – mondja Prof. Dr. Blaskó György.

Őszi hajhullás
Sokan megriadnak az ősszel gyakran jelentkező, fokozott hajhullástól. Aggodalomra nincs ok, a hajhullás kismértékű fokozódása természetes folyamat. A tünetek általában pár hét alatt megszűnnek, azonban egy kis gondoskodással akár meg is előzhetjük.

Magasabb INR értéknél vagy ingadozásnál megoldás jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy egy másik készítményre való áttérés. Ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség folyamatos, hat hetente végzett vérvételből álló INR-ellenőrzésre, mint a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

(Forrás: Trombózisközpont)

 



Cikk nyomtatása | Hozzászólások |
Megosztás:

Test és lélek

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!