Facebook hozzászólás
485

Sokaknak fáj az élet – de tehetünk ellene!

A 35 évnél idősebb magyarok fele megterhelőnek érzi az olyan hétköznapi tevékenységeket, mint a házimunka, a cipekedés, a lépcsőzés, a közlekedés, a kisgyermekek emelgetése vagy a kertészkedés. Ráadásul a 35–50 évesek fele fájdalmat is tapasztal közben. A fájdalom leggyakoribb oka lehet a porckopás, amely már a korosztály egynegyedét érinti – derült ki egy friss hazai felméréséből.

A hétköznapi élet is megterhelő az ízületek számára – Kép: Pixabay

A hétköznapi élet és a házimunka is lehet annyira megterhelő az ízületek számára, mint az élsport – erre mutat rá a gyógytornászok friss hazai felmérése. A 35 évesnél idősebb magyar emberek számára leginkább a cipekedés (32%), a lépcsőjárás (30%) és a kerti munka (26%) jelent megterhelést.

Az ízületi problémák már a harmincas éveink második felében elkezdődnek: a 35–50 éves városi magyarok felének időnként fájdalmat okoz a mindennapi tevékenységek valamelyike. Ennek leggyakoribb oka a porckopás lehet, ami egyáltalán nem csak az idősek problémája” – magyarázza Egyed Márta, a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társaságának elnöke.

A kopásos ízületi gyulladás, vagy egyszerűbben a porckopás az egyik leggyakoribb ízületi betegség. Oka az ízületeket párnázó kemény, de rugalmas szövet, a porc kopása: ilyenkor a sérült porcfelület dörzsölődik, gyulladás jöhet létre, ami fájdalmat, merevséget és mozgási nehézségeket okoz. A betegség oka pontosan nem ismert, ám a kialakulás veszélyét valószínűleg befolyásolja az életkor, a súly, a korábbi ízületi sérülések, az ízületi túlterhelés, az izmok gyengesége és a genetika.

8 tipp a kíméletesebb házimunkáért
A házimunka gyakran megerőltetőnek bizonyulhat, ha ízületi problémáink vannak. A mindennapi élet is olyan terheket róhat az ízületekre, mint a sport. Törődjünk hát úgy ízületeinkkel, mint a sportolók: táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk, és szedjünk porcépítő készítményeket! Meg persze kövessük az itt javasoltakat, és akkor úgy végezhetjük el a ház körüli teendőket, hogy az ízületeink is épen maradnak.

A városi lakosság egyharmada érez olykor fájdalmat a térdében. A háztartásban dolgozók, elsősorban a házimunkát végzők még ennél is nagyobb arányban (41%) számolnak be térdfájdalomról. Második helyen áll a derék-, illetve a gerinctáji fájdalom (26%), ami leginkább a fizikai munkát végzők körében jelentkezik: 34%-uk panaszkodik derékfájdalomra. Vállproblémát a városi emberek egyötöde tapasztal, de a fizikai munkát végzők és a háztartásban dolgozók esetében ez hangsúlyosabb panasz (25%).

A 35 feletti magyar emberek 40 százaléka alkalmazott már fájdalomcsillapítót ízületekkel kapcsolatos problémájára. Ez elsősorban fájdalomcsillapító kenőcsöt jelent: azok, akik porckopással küzdenek, leginkább ezt használják (46%).

Annak ellenére, hogy a városi lakosok többsége (62%) elméletben egyetért azzal, hogy a porcszövet károsodását porcépítő készítményekkel csökkenteni lehet, mindössze 16 százalékuk szed ilyeneket. Pedig a szakértők szerint a fájdalomcsillapítás nem elég: a porckopás egy idő után ugyan nem visszafordítható, de lassítható, késleltethető folyamat. A fájdalomcsillapítók ebben viszont nem segítenek.

A Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága felvilágosító programjának részeként október 8-án elindult az Ízületőr elnevezésű honlap, ahol az érdeklődők tippeket kapnak többek között arra vonatkozóan, milyen mozgásformát válasszunk, mit együnk, vagy éppen hogyan oldjuk meg a házimunkát ízületkímélő módon.

Segíts magadon! – 16 egyszerű trükk gerincpanaszokra


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!