Facebook hozzászólás
444

Sétáljunk naponta, s megelőzzük a cukorbetegséget!

Az étkezések utáni negyedórás séta megelőzheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását az idős embereknél, állítja egy amerikai kutatás. Ráadásul, ha többször megyünk rövid távot, az éppoly hatásos lehet, mint napi egy hosszú kiruccanás.

„A séta a legjobb orvosság” – mondta 2400 éve Hippokratész, görög orvos és filozófus. A kijelentést alátámasztja a George Washington Egyetem egy friss kutatása is, amely szerint az étkezés utáni séta jól szabályozza a vércukorszintet. Sőt, az evést követően megemelkedő vércukor növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ezért a legrosszabb választás, ha étkezés után közvetlenül lepihenünk, tette közzé a BBC hírszolgálata.

Loretta diPietro kutatásvezető szerint az amerikai tanulmány elsőként vizsgálta a kockázatos időszakban végzett kis testmozgás hatását. Elmondta, a cukorbetegséget megelőző állapotból (glükóz intolerancia) a 2-es típusú diabéteszhez vezető út kulcstényezője az evés utáni magas vércukorszint. A tanulmány kimutatta, hogy az étkezést követő tizenöt perces séta ugyanolyan hatékony, mint a napi negyvenöt perces, könnyű vagy mérsékelt tempójú gyaloglás, azonban evés után „jelentősen jobb eredménnyel lehet az idős korúaknál megfigyelt, megemelkedett cukorszint veszélyeit elhárítani”, idézi az MTI.

A tudósok szerint idős korban a hasnyálmirigy lassabban vagy kevesebb inzulint termel, így az öregek különösen érzékenyek az evés utáni vércukor-csúcsra. A séta legjobb időpontját vacsora utánra teszik, mivel általában ez a legbőségesebb, így a legkockázatosabb is. Az emelkedés folytatódik éjjel és még reggel is, ám érzékelhetően csökken a sétával. A kutatók tíz, hatvanéves vagy idősebb pácienst vizsgáltak, akik magas éhgyomori vércukorszintjük és mozgáshiányos életmódjuk miatt a rizikócsoportba tartoztak. DiPietro szerint az eredmények a 2-es típusú diabétesz megelőzésének „költséghatékony útját” jelenthetnék, ám szükség van nagyobb esetszámú vizsgálatra is.

A séta azonban mindenképpen követendő tanács, hiszen a legolcsóbb sport és azok is könnyedén belevághatnak, akik már régóta mozgásszegény életet élnek. Szinte semmilyen kockázatot nem jelent, jótékony hatása viszont óriási: erőteljesebb mozgásra készteti a szívizmokat csökkentve az erekre nehezedő nyomást, a rendszeresen végzett intenzív gyaloglás segít lefogyni és a csontritkulás megelőzésében is hatásos terápia. Ha pedig még botot is ragadunk és elsajátítjuk a Nordic Walking speciális mozgásformáját – a dinamikus karmunkát és speciális lépéstechnikát –a szervezetünk szinte minden porcikáját átmozgathatjuk. A magyarul síjárásnak nevezett mozgással egy óra alatt átlagos tempóval pont 400 kalóriát vesztünk szemben a hagyományos sétával, ahol legfeljebb 280 kalóriát tudunk elégetni ennyi idő alatt.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!