Facebook hozzászólás
535

Serena Williams is folytatta – te is megteheted! Tüdőembólia után is

Nemrég Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó: a sportoló tüdőembóliát kapott. Sokan úgy gondolják, hogy a betegség után életük gyökeresen megváltozik. Ám ha betartanak néhány szabályt, akkor szinte ugyanolyan életet élhetnek, mint azelőtt. Sőt, akár még sportolhatnak is!

A trombózis és annak súlyos szövődménye, a tüdőembólia sajnos bárkinél előfordulhat. Természetesen vannak rizikótényezői – például genetikai hajlam, visszerek –, azonban szülés, hosszú repülés, fogamzásgátló szedése és tartós ágynyugalom következtében egy egészséges embernél is kialakulhatnak veszélyes vérrögök.

A legfontosabb, hogy a fizikai erőnlétet fokozatosan növeljük – Kép: Pixabay

Hogy pontosan mire is kell ilyenkor ügyelni, ahhoz dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa nyújt segítséget.

A hirtelen halált is okozó tüdőembólia sokak számára ismerősen csenghet, hiszen nem is olyan rég még a híres teniszcsillag, Serena Williams életveszélyes állapotától volt hangos a sajtó. A sportoló ugyanis egy hosszabb repülőút után rosszul lett, és azonnali műtétre volt szüksége.

De mégis mi okozhatta egy eddig teljesen egészséges ember tüdőembóliáját? Ha hinni lehet a híreknek, egy sérülés következtében Williams egyik lábán műtétet hajtottak végre, ami után egy ideig pihenésre kényszerült, így csak minimálisan mozoghatott. Ez, valamint a repülés is magában hordozza a megnövekedett vérrögösödés kockázatát, aminek legsúlyosabb szövődménye a tüdőembólia. Szerencsére a sportolónőt még idejében megoperálták, így most már újra fel-feltűnik a teniszpályákon.

Tüdőembóliám volt. Hogyan tovább?
Bár a tüdőembólia életveszélyes állapot, ám ha idejében kezelik, akkor a beteg jó eséllyel felépül, és teljes életet élhet, sőt – bár mértékkel – még sportolhat is. Azt viszont érdemes tudni, hogy ha valakinél egyszer már kialakultak vérrögök, akkor utána a trombózis ismétlődésének esélye lényegesen megnövekszik. Éppen ezért az utánkezelés kiemelt fontossággal bír, a rendszeres szakorvosi kontroll elengedhetetlen.

Kalapál a szíved?
Elég egy keményebb edzés, egy kiadósabb séta, a napi stresszadag vagy egy kis szerelem, és máris összevissza kalapál a szívünk. A szabálytalan szívverés azonban vérnyomásproblémát is jelezhet, amelyre egyéb szövődményei miatt komolyan figyelnünk kell.

Leggyakrabban fél–egy évig ajánlott vérhígítót szedni a további problémák elkerülése érdekében. Ez azonban nem kőbe vésett szabály, hiszen sok más tényezőn is múlik, hogy kinél mennyi ideig tart a terápia.  Tüdőembólia esetén célszerű genetikai vizsgálatot is végeztetni, hiszen ha valakinek az átlagnál nagyobb hajlama van a trombózisra, akkor az jelentősen befolyásolja a kezelést és az utána következő időszakot.

Lehet-e sportolni a tüdőembólia után?
„Csakúgy, mint a mélyvénás trombózist követően, a tüdőembólia után is az első évben a fizikai aktivitást, terhelést az orvosnak kell irányítania. A sportolási lehetőség természetesen függ a lezajlott betegség súlyosságától és attól, hogy van-e veleszületett hajlam a vérrögképződésre, esetleg van-e olyan egyéb betegsége az illetőnek, ami miatt megnő a trombózis, embólia létrejöttének veszélye” – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

A szakértő hozzátette: ha valakinek élete végéig véralvadásgátló gyógyszert kell szednie, akkor nem űzhet olyan sportokat, amelyek fejsérüléssel vagy nagy testi ütközésekkel járhatnak, és tiltottak az extrém sportok is. „Ha az alvadásgátló gyógyszer már elhagyható, akkor csupán a visszamaradt szervi károsodás szabhat határt a sportág kiválasztásában és intenzitásában. Jó esetben a tüdőembólia után teljes a gyógyulás. Ebben az esetben az első félév elteltével fokozatosan vissza lehet térni a korábbi sportágba, sőt, egy év után akár a versenyezni is lehet.

Öt tévhit a trombózisról
A trombózis csak az időseket érinti? Igaz, hogy mindig együtt jár a tüdőembóliával? Többek között ezek a kérdések is megfogalmazódnak a trombózissal kapcsolatban. Számos tévhit miatt azonban feleslegesen aggódunk. Néhányat most eloszlatunk!

A legfontosabb, hogy a fizikai erőnlétet fokozatosan növeljük, ne legyüekn türelmetlenek, mert az apró ízületi és izomsérülések ismét kisebb trombózist, embóliát hozhatnak létre! A fájdalom a legfontosabb figyelmeztető jel, ezért ha valaki kellemetlenségeket tapasztal, akkor hagyjon ki egy edzést, és másnap legyen óvatosabb. Természetesen, ha fájdalom nem múlik, forduljunk orvoshoz!

A mozgás a legjobb megelőző terápia
Fontos hangsúlyozni, hogy a mozgás, a sport kiemelkedő jelentőségűr az egészség megőrzésében, így hiba lenne teljes egészében mellőzni. Ráadásul a szakértő szerint a tüdőembóliából felépültek részére is ez a leghatékonyabb megelőzési módszer! A főorvosnő mindezekhez hozzátette: ha bárki olyan élethelyzetbe kerülne – akár sportoló, akár nem –, amikor napokra, hetekre a mindennapi mozgását nem tudja elvégezni (például műtét, gipszrögzítés miatt), hívja fel a kezelőorvosa figyelmét arra, hogy volt már tüdőembóliája vagy mélyvénás trombózisa! Ilyenkor ugyanis szükséges az alvadásgátló injekció, a további problémák megelőzése céljából!

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!