Facebook hozzászólás
9 406

Nyaki gerincsérv – íme a tünetek és a kezelés!

Éles fájdalmat érzel nyakkörzésnél? Sokszor zsibbad a karod? Nem tudod mozgatni a nyakát? Gondoltad volna, hogy a gyakori panaszok hátterében a nyaki gerinc sérve is állhat? Így előzheted meg és kezelheted a problémát!

 

A számítógépes munkánál fontos a testtartás – Kép: sxc

A nyaki gerinc testünk egyik legtöbbet mozgatott része, így nem csoda, hogy megannyi probléma forrása lehet.

A nyak hét, előre domború ívet alkotó nyakcsigolyából áll. A csigolyák közt porckorongok helyezkednek el, amelyek két részből állnak: egy rostos gyűrűből és egy kocsonyás állományból – mondta el dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

Különböző okok miatt előfordulhat, hogy a rostos gyűrű meggyengül, és a kocsonyás állomány kitüremkedik a helyéről. Ez kezdetben nem okoz fájdalmat, ám ha eléri a környező idegeket, az nagyfokú kellemetlenséggel jár. A sérv tehát általában nem az egyik napról a másikra alakul ki, hanem hosszabb folyamat eredménye.

Nyaki gerincsérv esetén érdekesség, hogy a kezdeti tünetek nem kifejezetten a nyakban jelentkeznek, hanem inkább hát- és lapockafájdalom formájában hívja fel magára a figyelmet.

Beállt a nyakad?
Fordítanád, de se jobbra, se balra nem megy? Az ülőmunkát végzők többségénél gyakran előfordul a nyaki merevség és izomfájdalom, amely hosszabb időre állandósulhat is. Megfelelő kezeléssel, aktív fájdalomcsillapítással azonban megszüntethető.

A nyaki gerincsérv tünetei:
● a nyak mozgásbeszűkülése,
● a nyaki izmok kötöttsége,
● fájdalom a nyak mozgatásánál,
● a fájdalom kisugározhat a karba, karzsibbadás, izomgyengeség,
● szédülés,
● fejfájás.

A sérv leghatásosabb megelőzése – bárhol is alakuljon ki – a rendszeres, de nem túlzásba vitt testmozgás, amelynek során a gerinc melletti izmok megerősödnek, így a rostos gyűrű kevésbé gyengül meg az idők folyamán. Fontos ügyelni a számítógép megfelelő beállítására, elhelyezésére is, hiszen a fej folyamatos lehajtása és előredöntése mind abnormális pozícióba kényszerítik a nyakat. Éppen ezért arra is érdemes kiemelt figyelmet fordítani, hogy a monitor szemmagasságban legyen, és hogy óránként szánjunk egy kis időt a nyak átmozgatására, körzésére.

A karodat sem bírod felemelni?
A vállfájdalom kellemetlen és zavaró. Ráadásul legtöbbször kisugárzik a nyakba, hátba, karokba is. Legtöbbször túlzott megerőltetés áll a hátterében, ami pár nap alatt elmúlik. De mi van akkor, ha tartósan fennáll a probléma?

Ha valakinek komolyabb vagy állandósuló nyaki panaszai vannak, képalkotó vizsgálatokkal (röntgen, MRI) és ideggyógyászati vizsgálattal a diagnózis biztosan felállítható. Ebben az esetben a fájdalomcsillapítók mellett az oki terápia hozhat tartós javulást. Kezdetben jó megoldást nyújthat a rendszeres gyógytorna, ám súlyosabb esetben ez önmagában nem elég. Ekkor érdemes az aktív fájdalomcsillapítást is segítségül hívni. Nyaki gerincsérv esetén javulás érhető el injekciós-infiltratív technikával, melynek során a gyulladás, így a fájdalom is megszüntethető. A tartós eredmény elérése érdekében célszerű kúrában igénybe venni, illetve Guna terápiával kiegészíteni. (Forrás: Fájdalomközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…

Válassza Sherlock Holmes pipáját!

Gyakran úgy gondolunk a pipázásra, mint egy divatjamúlt tevékenységre, amely az előkelő urak ráérős szenvedélye,…
1 / 3 453

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!