Facebook hozzászólás
331

Nem jön össze a baba? Egyél időben!

A legtöbb nő arra panaszkodik, hogy hiába hagyta abba a fogamzásgátló szedését, mégis hosszú hónapokat, sőt éveket kell várnia a teherbeesésig. Talán eszükbe sem jut, hogy életmódváltással, helyes táplálkozási szokásokkal elősegíthetnék a fogamzást. Például így!

 

A fogamzóképes korú nők leggyakoribb endokrin (hormonális) megbetegedése a policisztás petefészek-szindróma (PCOS), amely a meddőség egyik leggyakoribb oka. A betegség kialakulásában az öröklött genetikai hajlam mellett a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, valamint ezekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás szerepel. A PCOS leggyakoribb tünetei a fokozott szőrösödés, a túlsúly, menstruációs problémák, meddőség és a pattanások megjelenése. A betegség és a termékenység kapcsolatára most dr. Koppány Viktória,a Budai Endokrinközpont endokrinológusa hívja fel a figyelmet.

Normál súlyú nők megfelelő étkezéssel növelhetik a termékenységüket – Kép: sxc

A legtöbb nő akkor szembesül a betegséggel, amikor a fogamzásgátló abbahagyása után még hosszú ideig nem következik be a várva várt teherbeesés. Ilyenkor több tényező is megnehezíti ezt, mint például az alacsony progeszteronszint, az inzulinrezisztencia vagy a tesztoszteron túltermelődése. Mindezeket megfelelő kezeléssel és életmóddal normalizálni lehet.

Egy új kutatás megállapítása szerint a PCOS-ben szenvedő normál súlyú nőknek érdemes nagy figyelmet fordítaniuk arra is, hogy pontosan mikor is esznek a nap folyamán, ugyanis ezzel növelhetik a termékenységüket. A javaslatok szerint az a legjobb, ha a reggeli órákban magasabb kalóriatartalmú ételeket fogyasztanak, beleértve a fehérjéket és a szénhidrátokat is, majd a mennyiséget fokozatosan csökkentik. Így ezáltal jelentősen mérséklődhet az inzulinrezisztencia mértéke, ami alacsonyabb tesztoszteronszinthez és megfelelő peteéréshez vezet.

Amikor néhány szőrszálon múlik a boldogság
Aki szép, az reggel is az. Ezt hiszi az a nő, akinek az arcán nem vörösen duzzadó, fájdalmas pattanások és erre-arra kallódó hosszú szőrszálak köszönnek vissza a tükörből. Akinek viszont igen, az nem véletlenül rémüldözik, hiszen előfordulhat, hogy ezek a jelek súlyos betegségre, a PCOS-re hívják fel a figyelmet.

Hogy bizonyítsák elméletüket, 60 normál BMI-vel rendelkező PCOS-es nőt vizsgáltak meg, akiknek 1800 kalóriás ételeket adtak 90 napon keresztül. A résztvevőket két részre osztották. Az egyik csoport 983 kalóriát fogyasztott reggelire, 645-öt ebédre, majd 190-et vacsorára. A B csoportnak mindezt fordítva tálalták, tehát ők 190 kalóriát ettek reggel, 645-öt ebédre és 983-at vacsorára. 90 nap után mindenkinek megvizsgálták a tesztoszteron-, glükóz- és inzulinértékét, valamint a menstruációját és az ovulációját. Ahogyan az várható volt a BMI-ben egyik csoport sem mutatott változást. Azoknál viszont, akik reggel jól belakmároztak, 56 százalékkal csökkent az inzulinérték és 50 százalékkal a tesztoszteron, így az ovulációjuk is kielégítő lett.

A doktornő szerint a PCOS terápiája, hosszú folyamat, de életmódváltással – megfelelő étkezés, testmozgás –, valamint gyógyszeres úton orvosolhatók a tünetek. A betegség szerencsére nem zárja ki a gyermekvállalást, de ehhez szükségesek az egyéni vizsgálati eredmények ismeretei is, így azt nem lehet megmondani, hogy a fogantatás milyen gyorsan következik majd be.

Forrás: Budai Endokrinközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!