Facebook hozzászólás
259

Ne hagyják szenvedni a kismamákat!

Számos tévhit él a köztudatban a várandósság idején végzett fogászati kezelésekről és a fogak állapotromlásáról. Pedig a terhesség nem kell, hogy oka legyen a fogromlásnak, és a szükséges kezelések legtöbbje is biztonsággal elvégezhető. Többek között a fájdalom is csillapítható. Mik a legfontosabb tudnivalók?

„Általános alapelv, hogy a terhesség kritikusnak mondott első harmadában érdemes elhalasztani minden olyan kezelést és minden olyan beavatkozás, amely nem sürgős. Ez a kitétel persze vonatkozik lényegében a terhesség teljes időtartamára is” – mondta dr. Czinkóczky Bélafogszakorvos, szájsebész, az elrontott és speciális implantációs esetek szakértője. Hozzátette: azonban téves az a szemlélet, hogy a terhesség alatt semmilyen fogászati kezelést nem szabad elvégezni. Ha a kontroll során kiderül, hogy probléma van, a beavatkozás minden akadály nélkül elvégezhető. Lehet tömést készíteni, fogat húzni, és el lehet végezni a halaszthatatlan szájsebészeti műtéteket is.

Kép: Pixabay

Az implantátumbeültetéssel kapcsolatban viszont érdemes megvárni a baba megszületését. Indokolt esetben azonban, például ha egy fog eltávolítása elkerülhetetlenné válik, és fontos, hogy a helyére lehetőség szerint azonnal implantátum kerüljön, akkor ezt minden gond nélkül meg lehet tenni. „Nagyon fontos, hogy a kezeléseket mindig az előzetes mérlegelés eredménye határozza meg. Mérlegelni kell a beavatkozás fontosságát és az elmaradás kockázatát. Ezt követően az dönt, hogy mivel ártunk többet a kismamának: a kezeléssel, vagy annak elmaradásával” – hansúlyozza Czinkóczky Béla.

Makacs tévhit, hogy a kismamáknak a fogászati kezelés alatt nem lehet a fájdalmát csillapítani. „A fogászati beavatkozásokhoz használt helyi érzéstelenítők semmilyen problémát nem jelentenek a terhesség során. Ezek a készítmények  – normál dózisban  – felszívódnak a szövetek között, ezért nem is kerülnek be a keringésbe, így a magzat szervezetébe sem” – világosít fel a Dr. Czinkóczky. Egy hosszan tartó kínzó fájdalom és az ebből adódó szenvedés sokkal több kárt okoz egy magzatnak, mint adott esetben a fájdalomcsillapítás maga.

A szakértő szerint a téves félelmeket figyelmen kívül lehet hagyni akkor is, ha a várandósság idején fogászati röntgenfelvételre kerül sor. Ma már a korszerű digitális röntgenkészülékeknek köszönhetően a felvételek kockázatmentesen elkészíthetők. A fogászati röntgenvizsgálat elvégzése  – a megfelelő szabályok betartása mellett  – semmilyen kóros vagy káros megterheléssel nem jár sem a mama, sem a baba szervezetére. Ha fent van a védőkötény, biztonsággal elkészíthető a röntgenfelvétel áldott állapotban is.

A legtöbb olyan probléma, amit összekötnek azzal, hogy a terhesség alatt a fogak tönkremennek, a terhesség alatt megváltozó hormonális háztartása miatt van. Ez olyan változásokat okoz a szájban, amelyek egyértelműen hatással vannak a fogakra, a fogágyra, a fog tartószerkezetére. Jellemzően megfigyelhető tünet, hogy a kismamáknak gyakrabban vérzik vagy duzzadtabb az ínye, érzékenyebbé válnak a fogaik.

Nem az számít, hányszor mosol fogat
Számos súlyos betegséget elkerülhetünk, ha betartjuk a legalapvetőbb szájápolási szabályokat. A helyes szájápolás tanulható, és érdemes már gyerekkorban elsajátítani, felnőttkorban ugyanis a szokások megváltoztatása már sokkal nehezebb. Adunk néhány jó tanácsot.

A terhesgondozásnak éppen ezért is fontos része a terhesség első és harmadik harmadában a fogorvosi kontroll. A fogromlásokról, fogelvesztésekről kialakult legendák mögött éppen a tévhitek állnak, amelyek miatt nem mennek el a kismamák fogorvoshoz, mondván, hogy a tünetek természetesek, és úgysem lehet érzésteleníteni vagy beavatkozásokat végezni – világít rá a helyzet visszásságára dr. Czinkóczky Béla. Ennek következtében, és a megváltozott szájhigiénés körülmények miatt, gyakrabban alakulhat ki fogszuvasodás, fogínybetegség, fogágy gyulladás, melyek akár fogvesztéssel is járhatnak. Mindezeknek megfelelő, gondos kontroll mellett nem kell bekövetkeznie.

A megoldás prózai: a rendszeresebb és alaposabb fogápolás. Mivel megváltozik hormonháztartás, ennek eredményeként sokkal hajlamosabbak a várandós nők az ínygyulladásra és a fokozott plakk-képződésre, ami további problémák kialakulásához vezethet.  „Ugyanaz a plakkmennyiség normál állapotú szájban nem biztos, hogy okoz gyulladást vagy szuvasodást, viszont egy kismama esetében ilyen problémákat idézhet elő. Tehát ebben az időszakban a fogak fokozott tisztántartása nagyon fontos tényező. Meg kell tanulni, hogy a száj és a fogak fokozott gondozást, odafigyelést igényelnek ilyenkor, egészen addig, amíg vissza nem áll a hormonális háztartás a terhesség előtti állapotba” – figyelmeztet a szakember.

Vigyázz! Veszélyes, ha lepedék van a fogadon!
A fogászati plakk a fogak felszínén kialakuló lepedék, amely azonban akár az íny alatt is megtelepedhet. Az öröklött adottságokon kívül természetesen az életmód, az egészségi állapot és a fogápolási szokások is befolyásolják. Vajon miért fontos megszabadulnunk tőle?

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!