Facebook hozzászólás
377

Na ne! Függőséget okozhat az orrcsepp?

Egyre többen vásárolunk orrcseppet, vagy spray-t orrdugulás kezelésére a náthaszezon beköszöntével. Mivel ezek a készítmények recept nélkül is beszerezhetők, könnyen az az érzésünk támadhat, hogy korlátlan mennyiségben és ideig használhatjuk őket. Megkérdeztük dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát, hogy vajon jól gondoljuk-e?

Séta az esőben, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Árthat-e az orrcsepp?
A válasz attól függ, hogy milyen típusú készítményre gondolunk. Némelyeket ugyanis akár hónapokon keresztül is használhatunk napi rendszerességgel, más összetételű termékek esetében azonban akár már napok alatt is kialakulhat az a kellemetlen jelenség, amit orrcsepp-függőségként is ismerünk. Ez azonban nem a szó szoros értelmében vett függőséget jelent, inkább arra a hatásra utal, amely a készítmények túlzásba vitt használata miatt következik be.

Túlzásba vitt használattól a műtétig
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ha nem a betegtájékoztatóban leírt módon, vagy ideig használjuk, akkor az orrcsepp vagy -spray az orrnyálkahártyán elváltozásokat idézhet elő, károsodik a működése, emellett tartós duzzanat is kialakulhat. Így jöhet létre az a paradox helyzet, hogy az eredetileg orrnyálkahártya lohasztó hatású készítmény tartós orrdugulást okoz. A beteg emiatt még többször fúj, vagy csepegtet az orrába, így kialakul egy körforgás, amiben „függővé válik” az adott terméktől, hiszen egyre többet fogja használni, hogy az általa okozott orrdugulást mérsékelje. Ha ez a folyamat hosszabb időn át is fennáll, akkor a betegnek már nem csak a folyamatos orrdugulással kell szembenéznie, de az orrnyálkahártya olyan mértékű károsodása is létrejöhet, amit már csak műtéti úton lehet orvosolni.

Nem mindegyik készítmény okoz függőséget
Bármilyen korosztályban használható a sós vizes orrspray, mely jó a nyálkahártya nedvesítésére, és az orrfújást is megkönnyíthetjük a segítségével. Ezek a készítmények teljesen természetes összetevőket tartalmaznak, mellékhatást nem okoznak.

Ködös, őszi idő, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A vényköteles szteroid tartalmú orrspray kortikoszteroid hatóanyagának köszönhetően alkalmas az allergia vagy más ok miatt gyulladt orrnyálkahártya kezelésére. Segítségével a tüsszögés és orrfolyás is megszüntethető, sok esetben akár önálló terápiaként is megállja a helyét, nincs szükség mellette egyéb, szájon át szedett allergia elleni gyógyszerre. Hatását néhány nap használata után fejti ki, hónapokon keresztül, akár az egész allergiaszezonban használható a hozzászokás veszélye nélkül.
Az antihisztamin tartalmú orrspray recept nélkül is beszerezhető a patikából. Használata az allergiás reakciók megjelenését okozó hisztamin működését blokkolja, ezért alkalmas a tüsszögés, orrviszketés és orrfolyás tüneteinek enyhítésére. Hatása gyorsan kialakul és hosszabb ideig – megközelítőleg 3 hónapig – is alkalmazható, ha ennél tovább van rá szükségünk, akkor érdemes szakorvossal konzultálni.
Az orrcsepp függőség a dekongesztáns, vagyis nyálkahártya lohasztó készítmények használatához köthető. Ezek az orrnyálkahártyában található apró ereket húzzák össze, így képesek a duzzanatot enyhíteni. A hatóidő lejártával azonban ezek az erek ismét kitágulnak, a duzzanat pedig gyakran nagyobb, mint korábban. A készítmények ismételt használatával a duzzanat megint lecsökken, majd ahogy a hatás megszűnik, egyre nagyobb lesz, míg végül egy állandó duzzanat jön létre.

SZÖVŐDMÉNY
A nátha tüneteit hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, pedig ha ilyenkor nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy pihenjünk és kikúráljuk ezt az egyszerű betegséget, akkor számíthatunk a szövődmények megjelenésére. Ezek egyike az erős fejfájással, orrdugulással és köhögéssel jelentkező arcüreggyulladás. Itt olvasd a részleteket!

Milyen tünetek jelzik az orrcsepp-függőséget?
– a nyálkahártya lohasztó készítmény használatát követően, rövid időn belül újra eldugul az orr
– rendszeresen használjuk, de mégsem érezzük a hatását, emiatt egyre többször fújunk vagy csepegtetünk
– úgy érezzük, hogy a normál légzés fenntartásához is orrcseppre van szükségünk.

Kivizsgálással az alapbetegség is kezelhető
Orrdugulás több okból is jelentkezhet. Bizonyos fül-orr-gégészeti elváltozások – például orrsövényferdülés, orrpolip – tünete is lehet, ilyenkor csak az alapbetegség kezelésével tudjuk megszüntetni. Kiválthatja krónikus orrmelléküreg-gyulladás, vagy fel nem ismert allergia is. Dr. Augusztinovicz Monika szerint, ha sikerül a kiváltó okot beazonosítani, akkor utána mindenki olyan személyre szabott terápiában részesülhet, ami nemcsak a panaszokat kezelési eredményesen, de az orrcsepp-függőség mellékhatásait is megelőzi. A tünetek függvényében erre valakinél a szteroid orrspray a jó megoldás, de természetes alternatívák is léteznek: a sós vizes orrspray és az orrmosó készülék is nagyon hatásos például arcüreggyulladás kiegészítő kezelésére is.

(Forrás: Fül-orr-gége Központ)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!