Facebook hozzászólás
234

Munkahelyi ártalom is lehet: a tüdőfibrózis

A tüdőfibrózis különböző porok, gázok tartós belégzésének következményeként, de egyes gyógyszerek, sugárzás, autoimmun betegség hatására is kialakulhat. A kezdetben enyhe tüneteket okozó betegség mielőbbi felismerésével az állapotromlás lelassítható.

A betegség kezdetben enyhe köhögést okoz fizikai aktivitás során – Kép: Pixabay

A tüdő szöveteinek kötőszövetes átépülése, a fibrózis  leggyakrabban 50–70 év közötti férfiaknál jelentkezik.  Anorganikus, szerves porok, gőzök, gázok tartós belélegzése mind hozzájárulhat a tünetek megjelenéséhez, így például bányászt, fodrászt, fogtechnikust, kőcsiszolót egyaránt veszélyeztet. A tüdőt ért sugárzás vagy bizonyos gyógyszerek szedése szintén kiválthatja a betegséget – sorolja a betegség rizikófaktorait dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa. Bizonyos esetekben azonban az ok ismeretlen marad, ilyenkor idiopátiás tüdőfibrózisról beszélünk.

Csökkenő légző felület
A tüdő feladata, hogy a belélegzett levegőben lévő oxigént a véráramba juttassa, onnan pedig eltávolítsa a szén-dioxidot. Tüdőfibrózis esetén a szövetek kötőszövetes átépülése, hegesedése következtében a tüdő egyre rugalmatlanabbá válik, a léghólyagocskák falába lerakódó kötőszöveti réteg megnehezíti a gázcserét. Az egyre romló oxigénellátás miatt megjelennek, majd a folyamat előrehaladtával egyre inkább felerősödnek a beteg panaszai.

Egyre súlyosbodó tünetek
A betegség kezdetben enyhe köhögést okoz fizikai aktivitás során, majd később nyugalomban is jelentkező nehézlégzéssel jár. Figyelmeztető jel a terhelhetőség csökkenése, fáradékonyság, a lépcsőzésnél, futásnál jelentkező légszomj, fulladásérzés. Ahogy a betegség halad előre, a rossz oxigénellátottság miatt az ajkak elkékülhetnek, de jellegzetes elváltozás az ujjak deformálódása, a körmök domborúvá válása is.

A leghalálosabb: a tüdőrák
A tüdőrák világszerte a leggyakoribb és leghalálosabb daganattípus, amellyel minden évben 1,6 millió új rákos beteget diagnosztizálnak. Kialakulásuk 90 százalékáért a dohányzás a felelős. Ennek a ráktípusnak évente 1,38 millió haláleset tulajdonítható, ez az összes daganatos halálozás 18%-a. A férfiak esetében a tüdőrák okozta halálozásban Magyarország világelső.

Kivizsgálás és kezelés
A orvosi vizsgálatok során a tüdő meghallgatása kezdetben tüdőgyulladás gyanúját vetheti fel, a röntgenképen fibrotikus-hálózatos rajzolat látható. A tüdő kapacitásának beszűküléséről árulkodó légzésfunkció mellett további vizsgálatok – CT-felvétel, hörgőtükrözés és tüdőszöveti mintavétel – segítik a diagnózis meghatározását. A kezelés kezdetben szteroidkészítményekkel történik. Amennyiben jelentős javulás nem tapasztalható, az immunrendszer működését befolyásoló, úgynevezett immunszupresszív szerek adására lehet szükség. A kezelés során életmódváltás is szükséges, a dohányzás például minden esetben rontja a beteg állapotát.

Ismerje fel idejében!
A tüdőfibrózis nem gyógyítható, de korai stádiumban felismerve a betegség lefolyása lelassítható, a tünetek enyhíthetők. Panaszok esetén már egy fájdalommentes légzésfunkciós vizsgálat során is képet kaphatunk a tüdő állapotáról. Ezt a vizsgálatot javasolt tünetmentes esetben is évente elvégeztetni az életkoruk, a munkakörülményeik vagy az életmódjuk, krónikus betegségük miatt rizikócsoportba tartozó személyeknek – javasolja a Tüdőközpont orvosa.

www.tudokozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!