Facebook hozzászólás
388

Mit kezdjünk a terhességi visszerekkel?

A várandósság hónapjai alatt sok nő szembesül a dudorodó visszerekkel. A látvány esztétikailag zavaró, a visszerek azonban egészségügyi kockázatot is rejtenek. Az okokat és a megoldási lehetőségeket dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze vette számba.

Bár a nagyobb, kidudorodó, kékes erek főként a lábon jelennek meg, ez a probléma szinte az egész alsótesten kialakulhat. (Tulajdonképpen az aranyér is visszértágulat a végbél környékén.) Ha ezek a tágult érszakaszok láthatóvá válnak – sokaknál a várandósság hónapjai alatt -, komoly szégyenérzetet, romló énképet okozhatnak a nőknél.

A terhesség azért is indikálhatja a visszeresség romlását, mert a testben extra mennyiségű vér termelődik a mama és a baba támogatása, táplálása céljából. Ez természetesen extra nyomást is jelent az erekre, különösen a láb ereire, amelyek ráadásul a gravitációval ellentétes erőt kell kifejteniük, hogy a nagy mennyiségű vért a szívbe pumpálják. Az egyre kiterjedtebb méh is extra nyomást gyakorol a medence ereire, így szinte egyenes az út a domborodó, látható visszerek kialakulásához.

Fontos tudni, hogy bár az erek zavaróak, nem esztétikusak és gyakran fájnak vagy viszketnek, nem valószínű, hogy veszélyeztetik a babát vagy a mamát. A jó hír, hogy ha korábban nem voltak jelen, a szülés után néhány hónappal a visszerek gyakran visszahúzódnak. A rossz viszont, hogy a többszöri terhesség növeli a tartós visszér-betegség esélyét, amely ráadásul genetikailag öröklődik. Akinél tehát kialakult ez a betegség, rendszeresen ellenőriztetnie kell, ugyanis begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját is.

Mit lehet tenni a várandósság alatt?

–          Hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, ha állunk, az egyik lábunkat helyezzük egy sámlira, és folyamatosan váltogassuk. Rendszeresen végezzünk bokakörzést, és kerüljük a kereszttett lábbal ülést.

–          Mozogjunk rendszeresen, akár csak egy kímélő séta erejéig!

–          Kerüljük a szűk ruhadarabokat, öveket, topokat, és a lábszárat szorító zoknikat! Ha másért nem, a terhesség alatt már csak ezért is érdemes elhagyni a tűsarkú cipőket is. Az egyetlen hasznos szorító hatású segédeszköz a hasat tartó széles öv lehet.

–          Érdemes korlátok közt tartani a súlygyarapodást, hiszen a túl nagy súly még inkább túlterheli az egyébként is megnehezített keringést.

–          Kerüljük az erőlködést, a cipelést, az erős nyomás, ha lehet, még a mosdóhasználat közben is.

–          Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a C-vitaminpótlás, amely hozzájárul a vénák egészségéhez.

A wellness nem jó ötlet visszerekkel
A wellness napjaink egyik legkedveltebb kikapcsolódási formája. A kellemes, meleg vizű jakuzzi, a szauna és a gőzfürdő olyan élményt jelentenek, amit szinte mindenki szeret. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenkinek jót is tesznek.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

-Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, orvosi segítséget érdemes igénybe venni. A visszerek kezelésében eddig a hagyományos lézeres műtétek tűntek a legkímélőbb eljárásnak. Ám a legújabb rádiófrekvenciás készülékek még ennél is kíméletesebbnek bizonyultak, hiszen sokkal kisebb hőmérsékleten éri el a kellő hatást és ez által enyhébb a környező szövetekre gyakorolt hatása is – – ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebész, érsebész főorvosa.

A mikrohullámot használjuk fel a kezelésre, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. Az igen vékony, speciális tű 4 MHz frekvenciájú rezgése által kiváltott hőhatás elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad. Az eljárás szinte fájdalommentes és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot, és a nehezen elérhető a térdet és bokát is. A kezelést követően nincs szükség kompressziós harisnya alkalmazására sem.

www.oxygenmedical.hu

A terhesség alatti vizesedés komoly gondokra utalhat!
A terhesség számos kellemetlen tünet jelentkezhet, így például a lábak bedagadása. A vizesedés során a végtagok felpuffadnak, a bőr feszül, fájdalom is jelentkezhet. Nyáron a meleg hatására a tünetek fokozódhatnak.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!