Facebook hozzászólás
234

Minden 4. nő szenved a migréntől

Az emberek csaknem 10 százaléka szenved migrénben, de nagyon sok esetben sem a gyógyszerek, sem az ágynyugalom nem használ. Kialakulásának pontos oka még ma sem ismert, de a szakértő szerint mozgásszervi panasz, a nyakizmokat érintő krónikus izommerevség, vagy izomgörcs is állhat a háttérben.

Erős, hosszan tartó, látászavarokkal, hányingerrel járó fejfájás a migrén, amely kortól és nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, a népesség csaknem 10 százalékát érinti. A leggyakrabban a 20-50 év közötti nők szenvednek tőle, közöttük minden 4. nő panaszkodott már migrénre. Amerikai kutatások szerint az elmúlt kb. negyven évben a fejlett országokban két-háromszorosára nőtt a migrén gyakoriságának a száma, de kialakulásának pontos okát a mai napig nem sikerült tisztázni.

Migrénes fejfájás miatt szenvedő hölgy, Kép: pixabay
Illusztráció, Kép: pixabay

Ha rendszeresen szenved kínzó fejfájástól, ha nem használnak a fájdalom-csillapítók, javasolt felkeresni egy belgyógyászt, vagy esetleg egy neurológust. A szakorvos egy képalkotó diagnosztikai vizsgálat, röntgen, vagy MRI eredményének ismeretében meg tudja állapítani, vannak-e olyan szervi elváltozások, amelyek okozhatják a rohamokat. Előfordulhat, hogy a kínzó fejfájásnak mozgásszervi okai vannak.

– A helytelen testtartás miatt a nyakizmokat érintő, krónikus izommerevség, izomgörcs alakíthat ki úgynevezett csigolyablokkokat. A koponya alatt és az egyes nyakcsigolya között, vagy az egyes és kettes nyakcsigolya között húzódó pici lokális izmok funkciózavara is kiválthat migrénes fejfájást – mondta Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa, gerincgyógyász szakorvos.

Vannak olyan gyakorlatok, amelyek rendszeres elvégzésével sokat javíthatunk állapotunkon, és akár meg is előzhető a migrén. A mozgásszervi szakértő szerint elég néhány alkalommal felkeresni egy fizioterapeutát vagy gyógytornászt, aki megmutatja, hogyan, milyen feladatokat kell elvégezni a siker érdekében. Ezeknek a gyakorlatoknak mind az a céljuk, hogy helyreállítsák a gerincoszlop izomegyensúlyát. Elég naponta 20 percet rászánni. Súlyosabb esetben a manuálterapeuta az, aki segíthet a csigolyák közötti blokkok feloldásában.

– A stressz egyébként is hozzájárul a panaszok felerősödésében, hiszen leggyakrabban a nyakat, a csuklyás izomzatot terheli meg ez a fajta feszültség. Ha még ehhez tartáshiba is társul, olyan panaszokat okozhat, akár például migrén formájában, amelyek maguktól nem múlnak el. Van, akinél használ a gyógyszer, de abban hiszek, hogy a kiváltó okot kell megszüntetni, nem pedig egy átmeneti megoldást alkalmazni – tette hozzá Dr. Moravcsik Bence Balázs.

Erősítsd és nyújtsd nyaki mélyizmaidat rendszeresen!
– Ne végezz körkörös mozdulatot a fejeddel, inkább hajtsd előre, hátra, majd két oldalra! Figyelj rá, hogy a füleid minél jobban megközelítsék a vállcsúcsodat!
– Húzd ki magad, hátad, gerinced legyen egyenes! Mutatóujjaddal nyomd hátra a fejedet addig, amíg állad egy szintben nem lesz a mellkasoddal. Végezd el néhányszor a feladatot!
– Ha van rá lehetősége, rendszeresen járj masszíroztatni! A szakember megmozgatja a mély nyaki izmaidat is.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!