Facebook hozzászólás
257

Lehet, hogy téged is fenyeget a trombózis. Tudd meg, hogy így van-e!

Évről évre nő a halálos trombózisos esetek száma, ami többek között a fogamzásgátló tabletták elterjedésének és a nem megfelelő életmódnak a következménye. Így nem csoda, hogy egyre nagyobb figyelmet kap a trombózis megelőzése és kezelése.

A mélyvénás trombózis olyan fokozott véralvadással járó állapot, amikor a keletkezett vérrög elzárja a vénában keringő vér útját. Sajnos előfordulhat, hogy egy sérülés során a szervezet védekezéseképpen elinduló normál véralvadási folyamatban olyan zavar keletkezik, ami fokozza a véralvadást, és ekkor trombózis jön létre. Ez önmagában még nem életveszélyes állapot, ám könnyen előfordulhat, hogy a keletkezett vérrög vagy annak egy darabja leszakad, a véráramba kerül, majd a tüdőbe jutva embóliát okoz, és ez akár halálos kimenetelű is lehet – figyelmeztet prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

A túlsúly fokozza a trombózishajlamot – Kép: flickr

Mi fokozza a trombóziskészséget?

Genetika: jelentősen befolyásolja a trombózishajlamot. Ha valakinek a családjában előfordult már trombózis, akkor van esély arra, hogy az illető is hordozza a betegséget. A leggyakoribb genetikai eltérés az MTHFR mutáció, az alvadási rendszer V faktorának úgynevezett Leiden-mutációja, alacsony Protein S/Protein C, illetve a kevés vagy rosszul működő antitrombin.

Betegség: jelentősen megnövelheti a trombózishajlamot például a szívelégtelenség, hiszen ekkor a véráramlás lelassulhat, ami pangáshoz vezethet. Emellett vannak olyan daganatok, amelyek vérrögösödéshez vezethetnek, mivel egyrészt fokozhatják a véralvadást aktiváló anyagok termelődését, másrészt nyomást gyakorolhatnak a vénákra. Hogy daganat esetén szükség van-e prevenciós terápiára, az egyéni elbírálást igényel.

Életmód: csökkentheti, de fokozhatja is a trombózis esélyét. A túlsúly, a kevés folyadékfogyasztás, a mozgáshiány mind fokozzák a trombózishajlamot, hiszen pangáshoz, az erek állapotának romlásához és a vér „besűrűsödéséhez” vezethetnek.

Gyógyszerek: elsősorban a fogamzásgátló tablettákat kell megemlíteni, amelyek hormontartalmuk miatt vérrögök kialakulásához vezethetnek. A daganatos betegek által szedett gyógyszerek között is van olyan, ami elősegítheti a trombózist.

Biztos, hogy csak a melegtől dagad a lábad?
Meleg időben kitágulnak az erek, és jobban dagadnak a végtagok. Sokan csak legyintenek, hogy „majd elmúlik” – és nem sejtik, hogy milyen veszély rejtőzhet egy-egy megduzzadt láb vagy kar mögött.

Terhesség: szintén a hormonok a felelősek a terhesség során fokozott trombózishajlamért, amelyhez hozzájárul az is, hogy a növekvő magzat nyomást gyakorol a medence vénáira. A terhesség tehát már önmagában jelentős rizikófaktor, és ha ezen kívül pluszban még más hajlamosító tényezők is jelen vannak, a trombózis esélye megsokszorozódik.

Ahogy az összes betegség, úgy a trombózis esetében is lényeges szerepet játszik a megelőzés, így nem árt ha mindenki tisztában van azzal, mekkora az esélye egy esetleges trombózisra. A rizikóbecsléshez a családi anamnézis, az életmód orvosi felmérése és megítélése, valamint a korábbi és jelenlegi betegségek figyelembevétele szükséges. Ezeken túl genetikai teszttel és részletes laborvizsgálatokkal mérhető fel a trombózis esélye. Fokozott rizikó esetén személyre szabott gyógyszeres terápia javasolt, amit életmódorvoslás egészíthet ki, minimálisra csökkentve ezzel a vérrögök kialakulásának kockázatát.

Kiknek javasolt a trombózis-rizikóbecslés?
●  Ha a családban történt már trombotikus esemény.
●  Fogamzásgátló tabletta szedését megelőzően.
● Ha volt már korábbi trombózis fiatalkorban. (Forrás: Trombózisközpont)

Van, amire az aszpirin sem jó!
A főként láz-és fájdalomcsillapítóként ismert aszpirin hatása igen széles körű, és az utóbbi időkben előszeretettel használják artériás trombózisok – például szívinfarktus, stroke – megelőzése céljából. Gyakori félreértés azonban, hogy a vénás trombózis prevenciójaként is hatásos terápiás módszer.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!