Facebook hozzászólás
432

Jön a nyár, és nem tudsz lefogyni? Segítek!

Lassan egyre melegebbre fordul az idő, így egyre inkább felváltják a vastag, sokat takaró ruhadarabokat a lenge, többet mutató fazonok. Éppen ezért sokan különböző diétákba kezdenek, és nekiállnak mozogni, hogy formába hozzák magukat a nyárra. Sajnos azonban előfordulhat, hogy azok a plusz kilók nem akarnak eltűnni, bárhogy is próbálkozik az ember. Dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza ekkor azt javasolja, hogy érdemes lenne hormonvizsgálatokkal megbizonyosodni arról, hogy nem lehet-e, hogy hormonzavar okozza a problémát.

Diéta és a rendszeres mozgás nélkül ne várj csodát!

A fogyás legfontosabb pillére az életmódterápia, azaz a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás. Fontos tudni, hogyha valaki az egyik divatos fogyókúrába belekezd, egyáltalán nem biztos, hogy az nála eredményre vezet.

Futás párpsan, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A gyors testsúlycsökkenést ígérő csodadiéták van, hogy nem hoznak tartós sikert. Könnyen lehet, hogy nálad azért nem válik be, mert mindenkinek személyre szabott étrendet kell követni a maximális hatás eléréséhez. Éppen ezért érdemes táplálkozásodat az egyéni paraméterekhez igazítani (akár dietetikus segítségével), aki figyelembe veszi többek között az életkort, esetleges betegségeket, ételintolleranciákat, BMI-t stb. Emellett természetesen a rendszeres testmozgásról sem szabad megfeledkezni (kardió és rezisztencia edzések is), hiszen ezzel nemcsak a súlyfeleslegtől szabadulhat meg, de az olyan szövődmények ellen is felveheti a harcot, mint az inzulinrezisztencia, magas vérnyomás, diabetes, keringési problémák vagy az érszűkület.

Nem megy a fogyás? Ezeket a vizsgálatokat végeztesse el!

Előfordulhat, hogy bár betartja a diétát és a mozgást, még sincs jelentős változás  súlyában, alakjában. Ekkor érdemes hormonproblémára gyanakodni. Hogy milyen értékeket célszerű ilyenkor ellenőriztetni, azt dr. Lőrincz Ildikó, a Budai Endokrinközpont endokrinológus-nőgyógyásza osztotta meg:

TSH: normál étkezés melletti hízást gyakran pajzsmirigy alulműködés okoz. Mivel a pajzsmirigy-hormonok jelentős szerepet játszanak az anyagcsere-folyamatokban, ezért csökkent mennyiségük esetén az anyagcsere lelassul, így az emésztés, zsírégetés is. Emiatt a beteg székrekedésről, puffadásról is panaszkodhat. Hogy bebizonyosodjon a probléma, a TSH-érték vizsgálatára van szükség (melyet kiegészíthet az T3 és a T4 szintjének ellenőrzése is). A pajzsmirigy alulműködés kezelése sok esetben élethosszig tartó gyógyszeres kezelést tesz szükségessé.

Tavaszi méregtelítés – okosan!
A hideg időszakban mindannyian nehezebben vesszük rá magunkat a méregtelenítésre, pedig érezzük, hogy a szervezet leterhelt, hiszen nemcsak a nadrág feszesebb, hanem a kedvünk is feszültebb. Tudomásul kell vennünk, hogy testünknek is szüksége van időnként egy nagytakarításra. A méregtelenítő eljárásokkal az a célunk, hogy semlegesítsük és eltávolítsuk a lerakódott toxinokat, éppen úgy, ahogy a port is letöröljük időnként lakásunk eldugott zugaiban.

Glükóz, inzulin: inzulinrezisztenciát okozhat, és eredményezhet is a túlsúly (csakúgy, mint cukorbetegséget). Az állapot további tünetei a pattanásos, zsíros arc, menstruációs problémák, fokozott szőrnövekedés, meddőség. A diagnózishoz terheléses vércukor- és inzulinmérésre van szükség (0,60,120 perces), melyből következtetni lehet a IR-re. Ekkor a betegnek a mozgás mellett speciális, dietetikus által előírt diétára van szüksége, melyet kiegészíthet gyógyszeres kezelés is. Amennyiben a páciens betartja a szakemberek utasításait, úgy megszabadulhat a súlyfeleslegétől.

Kortizol: a mellékvesekéreg által termelt hormon stresszhormonként is ismert, melynek szerepe, hogy a szervezet meg tudjon birkózni a fokozott terheléssel. Magas szintje sajnos túlsúlyt okozhat. A szakértő hozzátette, hogy tartósan emelkedett mennyiség esetén szükséges lehet további, gyógyszer adagolás melletti szintjének mérésére is.  (Ez azonban egy sokkal ritkább,  általában súlyosabb, több szövődménnyel kísért  hormonális elhízáshoz vezető megbetegedés).

(Forrás: Budai Endokrinközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!