Facebook hozzászólás
546

Ezekre figyelj, hogy ne üssön meg a guta!

Megüt a guta? Ne is csodálkozz! Világszerte mintegy 15 millió, hazánkban pedig mintegy 40-50 ezer embert érint évente az agyi érkatasztrófa, kortól és nemtől függetlenül. Nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a rizikófaktorokkal, a rá leselkedő veszéllyel és a megelőzés lehetőségeivel.

A szélütés kialakulásában számos rizikófaktor játszik szerepet. Vannak, amelyeket nem lehet befolyásolni – ilyenek a nem, a kor, a családi és egyéni kórtörténet. De vannak olyan kockázati tényezők, amelyek megfelelő életvitellel vagy gyógyszeres kezeléssel javíthatók, csökkenthetők. Ugyanakkor a magas vérnyomás, a dohányzás, az elhízás és a cukorbetegség mellett a lelki tényezők is megnövelik a szélütés kockázatát, nem beszélve a pitvarfibrillációról.

A stressz, a depresszió, a pesszimizmus növeli a kockázatot – Kép: sxc

Magas vérnyomás. Vezető rizikófaktor, a keringési betegségek mintegy feléért felelős. Fontos, hogy a magas vérnyomásban szenvedők törekedjenek a 140/90 alatti értékre. A betegség a kor előrehaladtával növekszik. A vérnyomás felső értékének minden 10 Hgmm-rel történő csökkentése az agyi érkatasztrófák kockázatát mintegy 30%-kal, míg az alsó érték 5-6 Hgmm-es mérséklése 42%-al csökkenti. A betegség minden olyan napon károsítja a szervezetet, amikor a vérnyomásérték nem 140/90 Hgmm alatti. Általában a hypertoniának nincsenek egyértelmű tünetei, ezért nagyon fontos a rendszeres vérnyomásmérés.

Magas vérzsírszint. Megnöveli az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát. A kockázatot növeli a kis sűrűségű, úgynevezett veszélyeztető LDL-koleszterin emelkedése, míg a nagy sűrűségű, úgynevezett védő hatású HDL-koleszterin emelkedése csökkenti. Túlsúly, elhízás esetén, valamint állati zsiradékok bőséges fogyasztásakor a „rossz koleszterin” koncentrációja nő, a „jó koleszteriné” csökken. A „jó koleszterin” növelésében az egészséges testtömeg, a rendszeres testmozgás, túlsúly esetén a fogyás, továbbá a dohányzás mellőzése játszik meghatározó szerepet. Az összkoleszterinszint 5 mmol/l alatt normális.

Cukorbetegség. Szintén komoly veszélyt jelenthet az agyi erekre nézve. A megfelelő diéta, a javasolt terápia pontos betartása, a testsúlyfelesleg csökkenése egyaránt fontos a vércukorszint stabilizálásában, ilyen módon csökkentve a stroke kialakulásának lehetőségét. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomori cukorszint magasabb, mint 6 mmol/l. Az érelmeszesedés esélyét növeli az úgynevezett „rejtett” diabétesz is, amely laboratóriumi vizsgálattal, cukorterheléssel kimutatható.

Félóránként öl a stroke Magyarországon
A stroke nem csak az idősek betegsége, egyre inkább sújtja a fiatalokat is, ugyanakkor a férfiakat öt évvel hamarabb üti meg a guta, mint a nőket. A statisztikai adatok szerint a szélütést túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12–18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24–53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka pedig depresszióval küzd.

Dohányzás. Az érelmeszesedés kiemelt rizikófaktora. Kétszeres kockázatot jelent. A belélegzett dohányfüstben több száz mérgező anyag található, amiből legfontosabb a nikotin, a szénmonoxid és a kátrány. Ennek következtében megváltozik a vér összetétele, növekszik a rög kialakulásának veszélye, csökken a védő /HDL/ koleszterin szintje. Az erős dohányzás – napi 20 szál cigaretta – 2-6 szorosára emeli az agyi infarktus kockázatát. Komoly veszélyt jelent a passziv dohányzás is.

Helytelen életmód. Az elhízás is befolyásolja a gutaütés kialakulását. A túlzott sófogyasztás magas vérnyomást, a túl sok telített – állati eredetű – zsiradék és a transzzsír magas koleszterinszintet, érelmeszesedést okoz.

Mindennapi stresszhelyzetek, lelki tényezők. Jelentősen megnöveli a stroke kialakulásának veszélyét a stressz, a depresszió, a világgal szembeni ellenséges hozzáállás és a pesszimizmus. Akik negatívan, ellenségesen látják a világot, kétszer olyan gyakran szenvednek szélütést.

Krónikus alkoholizmus. A négyszeresére növeli a gutaütés rizikóját.

Pitvarfibrilláció. Aki ebben a betegségben szenved, annak ötször nagyobb az esélye, hogy megüsse a guta.

A vér magas húgysavszintje. Szintén hajlamosító tényező.

A stroke esetek 80 százaléka megelőzhető lenne, amennyiben időben sikerül felismerni a rizikófaktorokat. Ehhez nem kell más, mint hogy odafigyeljünk önmagunkra és másokra. Nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a szűrővizsgálatok jelentőségével  és a kockázati tényezők karbantartásával – hívja fel a figyelmet a Magyar Stroke Társaság.
Mérjük rendszeresen vérnyomásunkat, figyeljünk oda koleszterinszintünkre, tartsuk karban cukorszintünket,ne dohányozzunk, mozogjunk rendszeresen,figyeljünk a pitvarfibrilláció tüneteire,táplálkozzunk egészségesen, kerüljük a stresszhelyzetet,tartsuk be az orvos utasításait és szedjük rendszeresen a gyógyszereinket!
Ha ezeket betartjuk, akkor már kisebb esélyünk lesz arra, hogy megüssön bennünket a guta.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!