Facebook hozzászólás
764

Ezek a hormonális eltérések fordulnak elő a leggyakrabban IR mellett

Az inzulin-értékek magasabb szintje egy sor más hormonális zavart idézhet elő, ezért az inzulinrezisztencia mellett gyakran más endokrin problémák is jelen vannak. Hogy mik fordulnak elő a legtöbb esetben, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.

Inzulin, a szénhidrát anyagcsere hormonja

Az inzulin a szénhidrát anyagcsere egyik fő hormonja, mely segít a glükózt a sejtekbe juttatni, így a szervezet energiakészletéhez járul hozzá. A vércukor szintjét normalizálja olyan módon, hogy amennyiben megemelkedik a glükózszint (pl. evés után), az inzulin mennyisége is megemelkedik, melynek hatására a vércukorszint ismét lecsökken. Amennyiben csakis úgy lehet fenntartani a normál glükóz szintet, hogy túl sok inzulin termelődik, úgy inzulinrezisztenciáról beszélünk. Ennek nagy veszélye, hogy a nagy mennyiségű inzulin-kibocsátás miatt az azt termelő hasnyálmirigy előbb-utóbb kifárad, aminek a következménye a 2-es típusú cukorbetegség.

Nyak, pajzsmirigy, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Maga az inzulinrezisztencia napjainkban számtalan nőt érint, melynek fő tünetei a túlsúly, a fokozott szőrösödés, aknék, meddőség, menstruációs zavarok. Szerencsére ma már egyre többen fordulnak orvoshoz a problémával, és csinálják a hármas kezelést (diéta, mozgás, gyógyszer), ám sokan sajnos itt megállnak, pedig meglehet, hogy más hormonális zavar is fennáll az IR mellett, ugyanis a szénhidrátháztartás problémája könnyen más hormonális zavarokat is magával vonz.

Kevés progeszteron, magas prolaktinszint, pajzsmirigyzavar

Azoknak, akiknél diagnosztizálták az inzulinrezisztenciát, érdemes bővebb hormonvizsgálatot végeztetniük, ugyanis sok esetben több más hormonproblémával jár együtt az állapot, mivel ekkor szinte dominószerűen dől össze az endokrin rendszer. Kialakulhat például a pajzsmirigy-alulműködés, mely a szervezet anyagcsere folyamataira van negatív hatással, ráadásul igen hasonló tüneteket okoz, mint az IR (túlsúly, menstruációs panaszok, meddőség). Erre akkor van a legnagyobb esély, hogy ha az illető már jó ideje végzi a hármas kezelést, mégse történik az állapotában jelentős változás. Jó hír azonban, hogy a pajzsmirigy alulműködése gyógyszeresen igen eredményesen kezelhető.

Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől?
Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy kissé jobban hullik a hajunk a megszokottnál, ám rövidesen a probléma rendszerint megszűnik. Ezt okozhatja időjárás változás, stressz, de akár bizonyos gyógyszeres mellékhatásaként is felléphet. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint azonban gyakran hormonzavarok okozzák a panaszt.

Ezen kívül az IR során gyakran derül fény ösztrogéndominanciára. Ennek szintje elengedhetetlen a teherbeeséshez, pontosabban a beágyazódáshoz, valamint a terhesség megtartásához. Alacsony mennyisége teherbeesési nehézségeket, vetélést is okozhat. Amennyiben valaki gyermeket szeretne, mindenképp érdemes ellenőriztetni a szintjét, nehogy akkor derüljön fény a problémára, amikor már megtörtént a baj. Fő tünete a vérzészavar, illetve az anovuláció. Az IR és a pajzsmirigy probléma rendezése gyakran helyrebillenti a szintjét, ám ha ezek nem vezetnek eredményre, barátcserje kapszula vagy a progeszteron mesterséges pótlása jöhet szóba – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Érdemes tudni, hogy az IR komoly hatással van a hangulatra is – akárcsak az említett egyéb zavarok is), ami befolyásolja az agyalapi mirigy által termelt prolaktin szintjét. A hormon mennyisége sokszor stressz hatására növekszik meg, ám normál esetben terhesség és szoptatás nélkül igen alacsony szinten van jelen a vérben. A prolaktin túltermelődés olyan zavarokat idézhet elő, mint a teherbeesési problémák, vérzészavarok, csökkent libidó, fáradékonyság, esetleg tejcsorgás terhesség, szoptatás nélkül. Érdemes tudni, hogy a magas prolaktin szintet okozhatja a hipofízis jóindulatú daganata is- ekkor műtétre van szükség). Ám daganat jelenléte nélkül van, hogy a stressz csökkentése, és a többi hormonális zavar terápiája normalizálja az értékét. Amennyiben ez nem vezet eredményre, úgy gyógyszeres kezelésre van szükség.

(Forrás: Budai Endokrinközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!