Facebook hozzászólás
476

Egy megfázás is végzetes lehet a kezeletlen cukorbetegeknél

A cukorbetegek mindennapjai eleve bonyolultak, hát még akkor, ha valamilyen betegség ledönti őket a lábukról. Kezeletlen esetben számukra egy egyszerű megfázás is komoly problémákat okozhat, hiszen a vírus vagy baktérium okozta fertőzés jelentős vércukorszint-emelkedést idézhet elő.

Dr. Bibok György, a Budai Endokrinközpont diabetológus főorvosa elárulja, mit érdemes meghűlés, komolyabb fertőzés esetén tenni.

Kép: Pixabay

Miért emelkedik megfázás, influenza esetén a vércukorszint?
Fertőzés esetén károsodik az inzulin hatása a szervezetben, így a cukorbetegek által használt inzulinelválasztást segítő vagy azt pótló gyógyszerek hatása elégtelen lehet a kívánatos vércukorszint fenntartásában. Egészséges szervezetben a hasnyálmirigy képes pótolni a megnövekedett inzulinigényt, a szükséges inzulinelválasztást, viszont cukorbetegek esetében hozzáadott gyógyszerek vagy terápiaváltás válhatnak szükségessé.

A kezeletlen magas vércukorszint olyan szövődményeket is okozhat, mint a ketoacidózis vagy a diabéteszes hyperosmolaris szindróma, amelyek akár végzetes diabéteszes kómához vezethetnek, éppen ezért tanácsos óvatosnak lenni megfázásos időszakban.

Megelőzhető a betegség!
A legjobb, amit tehetünk, ha igyekszünk elkerülni, hogy megbetegedjünk.Az influenzaszezon beköszöntével azonban kis odafigyeléssel és néhány házi praktikával minimalizálhatjuk a megbetegedéseket és egészségesen vészelhetjük át a telet.

Mikor fordulj orvoshoz a cukorbeteg megfázás esetén?
● Természetesen a gondos megelőzés ellenére is előfordulhat, hogy a diabéteszes megbetegszik. Ekkor érdemes felkeresnie az orvosát, mert könnyen lehet, hogy az addigi gyógyszeres kezelés dózisának módosítására, illetve akár átmenetileg inzulinkezelésre lehet szüksége. A már inzulinnal kezelt betegek esetében indokolt lehet a megszokott inzulindózis változtatása a szakorvos javaslata alapján.
● Ügyelni kell arra, hogy megfelelő gyakorisággal, akár 3 óránként is ellenőrizzük a vércukorszintet, mellyel nyomon követhetők az anyagcsere változásai! Érdemes étkezés előtt és étkezés után is egy-másfél órával megmérni a vércukorszintet. Amennyiben a korábbiakhoz képest szokatlanul magas, kiugró az érték, kérjünk orvosi tanácsot!
● Ha a betegséghez hányás, hasmenés is társul, lehetséges, hogy változtatni kell az inzulinadagon, de az is lehet, hogy a tünetek már a ketoacidózisra hívják fel a figyelmet – tehát orvosi konzultáció ez esetben mindenképp szükséges!
● A vizelet egyszerű, tesztcsíkkal történő vizsgálata segíthet abban, hogy a vizeletben felszaporodó ketontesteket, magas vizeletcukor koncentrációt magunk is észlelhessük otthon. A tesztcsík gyógyszertárban is kapható. Ezzel kapcsolatban kérjük ki a kezelőorvos tanácsát!
● Ha megfázás, meghűlés és magas láz esetén mellkasi fájdalom, hasi fájdalom alakul ki, hányás, nem szűnő fejfájás, esetleg bőrkiütés jelentkezik, vagy aluszékonyságot, látászavart, zavartságot észlel a beteg, illetve környezete, akkor mindenképpen érdemes felkeresni az orvost (akár ügyeletet, akár a kezelőorvost). Ezek a tünetek már súlyosabb betegségre is utalhatnak, mint egy egyszerű, szokásos vírus okozta megfázás, ilyenkor más kórképek és szövődmények lehetőségére is gondolni kell.
● Természetesen a súlyos állapotok kialakulásának megelőzése alapvető szempont, ezért a cukorbeteg gondozása során ezekről a kérdésekről akkor is lehet beszélni, ha éppen nincs aktuális betegség. Az ismeretek elsajátítása, a helyes megoldás, például fertőzés esetére előre megbeszélhető a rendszeres vizitek alkalmával.

Tippek cukorbetegeknek a téli üdüléshez
Azok közül, akiket nem döntött le lábáról az influenza, sokan indulnak mostanában és a következő hónapokban is a közelebbi-távolabbi síterepekre. A hétköznapokétól eltérő fizikai aktivitás, mint a síelés vagy a sífutás azonban a megszokottnál is nagyobb figyelmet igényel a cukorbetegségben érintettektől, ezért érdemes előre felkészülni az utazásra.

Teendők a betegség miatti rossz étvágy esetén
Problémát jelenthet, ha a cukorbeteg a fertőzéses betegség kapcsán nem tud enni, mert ekkor az adott gyógyszerelés, illetve inzulinkezelés mellett szükséges szénhidrátmennyiséget nem tudja bevinni a szervezetébe. Ilyenkor előfordulhat, hogy kórosan alacsony vércukorszint, hipoglikémia alakul ki a szervezetben. Ez elsősorban a napjában többször inzulint használó betegeket érinti, de bizonyos szájon át szedett gyógyszerek mellett is előfordulhat. Ez utóbbiak azok a gyógyszerek, amelyek fokozzák a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek inzulinelválasztását. Ha a beteg ilyen terápiában részesül, akkor esetleg szükségessé válhat az addigi gyógyszer dózisának átmeneti csökkentése addig, amíg újból nem tud táplálkozni. Fontos azonban, hogy táplálkozási nehézség esetén minden esetben keresse fel kezelőorvosát, szakorvosát, és konzultáljon a helyes terápiáról!

Ha a beteg inzulint használ, akkor lehetséges, hogy a főétkezésekhez adott inzulin dózisát csökkenteni kell étkezés kimaradása, mennyiségének csökkenése miatt, viszont ezzel ellentétesen lehetséges, hogy az elhúzódó hatású inzulin dózisát érdemes megemelni a fertőzés okozta megnövekedett inzulinigény miatt. Ebben az esetben is szükséges a konzultáció a kezelőorvossal, diabetológus szakorvossal!

Forrás: Budai Endokrinközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!