Facebook hozzászólás
229

Akár 3 millióba is kerülhet egy „átlagos” síbaleset

Sokan nem gondolnak bele, de még a szomszédos Ausztriában is akár 3 millió forintos költséget jelenthet egy „szokványos” síbaleset. A Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) arra hívja fel a figyelmet, hogy ha síelni indulunk, soha ne a legolcsóbb ár alapján válasszunk utasbiztosítást, hanem arra figyeljünk, hogy az adott termék milyen szolgáltatásokat és fedezeteket takar.  Sok utasbiztosítás eleve nem terjed ki a téli sportokra, vagy ha igen, akkor se fedezi minden esetben a síbalesetekre jellemző rendkívül magas ellátási költségeket (pl. hegyi mentés, műtétek).

Javában tart már a síszezon, így a magyarok közül is egyre többen választják valamelyik környező ország síparadicsomát. Sajnos azonban a folyamatos figyelmeztetések, vagy a több százezres, nem ritkán milliós károkról és az extrém életmentő akciókról szóló hírek ellenére, a magyar síelők még mindig csak alig kétharmada köt utasbiztosítást, esetleg síbiztosítást. Ennél is meglepőbb, hogy még a kedvezményes külföldi orvosi ellátásra jogosító, ingyenesen elérhető Európai Egészségbiztosítási Kártya is csak minden második síelni induló pénztárcájában lapul ott. Erről itt olvashat bővebben.

A hazai árakhoz szokott magyar lakosság általában nincs tisztában azzal, hogy külföldön már egy kisebb sportbaleset is milyen magas költségekkel járhat a megfelelő utasbiztosítás nélkül. Európán belül egy apróbb ambuláns ellátásért is több százezer forintot kell fizetni, amit sok esetben nem fedez a szokásos utasbiztosítás. A síszezonban legnépszerűbb európai országokban a kórházi költségek ijesztően magas szinten, napi 100 és 600 ezer forint között mozognak, így semmiképpen sem tanácsos a napi pár száz forintos biztosítási díjon spórolni. Csak a tavalyi síszezonban (ami lényegében 8-10 hetet tesz ki), átlagosan naponta 10 esetben vették igénybe az ügyfelek az EUB segítségét valamilyen síbaleset kapcsán.

Az átlagos ártételek országonként

Az EUB szakértője azt is fontosnak tartja, hogy még a rendszeresen síelők se induljanak el a megfelelő utasbiztosítás nélkül, hiszen egy-egy veszélyesebb pályán elég egy rossz mozdulat, és igazán komoly baleseteket lehet szenvedni, melyek több milliós terhet jelenthetnek.

„Egy ausztriai síelés alkalmával, néhány héttel ezelőtt, egy egyébként tapasztalt síelőnek számító ügyfelünkkel történt egy súlyos baleset. Az ügyfél síléce egy fekete pályán váratlanul leoldott, a másik lába maga alá csavarodott, elesett, és ennek következtében combnyaktörést szenvedett. Hegyi mentők hozták le a szerencsétlenül járt síelőt, majd mentőhelikopterrel vitték a közeli kórházba. Egy a helyszínen tartózkodó rokon hívta az EUB-Assistance-ot, mi pedig rögtön felvettük a kapcsolatot a helikopteres céggel, a kórházzal pedig elkezdtük intézni az ilyenkor szükséges dokumentumok beszerzését és a közvetlen költségvállalást. Sajnálatos módon a balesetet szenvedő síelő sérülései műtéti beavatkozást tettek indokolttá. A páciens 4 nappal később került szállítható állapotba, akkor mentővel, ápolói kísérettel hoztuk vissza Magyarországra, ahol folytatták még pár napig a kezelését.”mesélt el egy néhány héttel ezelőtti esetet Lengyel Márk, az EUB vezérigazgatója.

Kép:sxc

A fent említett síbaleset sajnálatos módon viszonylag „átlagosnak” tekinthető, és elszenvedőjének megközelítőleg 3 millió forintos költséget jelentett volna, ha nem lett volna érvényes Télisport utasbiztosítása. A legnagyobb tétel ebből a kórházi ellátás költsége, amely közel 6000 euró volt, de a mentőhelikopter díja is közel 3000 eurót jelentett ebben az esetben, míg a mentővel történő hazaszállítás díja a szomszédos Ausztriából is csak alig marad el az 1000 eurótól.

Egy megfelelő télisport biztosítás kifejezetten a népszerű téli sportokra (pl. sí, snowboard, szánkó, korcsolya, hórafting) van összeállítva, és olyan extra szolgáltatásokat tartalmaz, mint a síbérlet visszatérítését baleset vagy kórházi ellátást igénylő betegség esetén, továbbá a (saját és kölcsönzött) sí- és snowboard felszerelés biztosítását, valamint emelt szintű jogvédelem- és felelősségbiztosítást is. Utóbbi azért elengedhetetlen, mert ha mi okozunk balesetet egy síelő társunknak, akkor a közúti balesetekhez hasonlóan, nekünk kell helytállnunk a kárért.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!