Facebook hozzászólás
285

A pajzsmirigydaganat 5 rizikófaktora

Az elmúlt években növekedett a pajzsmirigy-daganatos betegek száma, bár valószínűleg csak az egyre pontosabb diagnózisok miatt. Szakértőnk most a felismerés lehetőségeire hívja fel a figyelmet. 

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormonoknak jelentős szerepük van a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésében. Optimális működésének felborulása olyan szerteágazó tüneteket okozhat, amelyek forrása sok esetben nem egyértelmű, épp ezért fontos a pontos diagnózis. A JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery című szaklap szerint 1975 óta megtriplázódott a pajzsmirigy-daganatos betegek száma: míg 40 évvel ezelőtt 100 ezer ember közül 4,9-et érintett a betegség, addig ma 14,3 szembesül a diagnózissal.

Kép: sxc

A kutatók 5 olyan rizikófaktort is azonosítottak, amely növeli a betegség kialakulásának esélyét.
1. 25 és 65 év közti életkor.
2. Női nem.
3. A családban halmozódó pajzsmirigybetegség.
4. A nyak vagy a fej korábbi sugárkezelése.
5. Ázsiai származás.

Mik a pajzsmirigydaganat tünetei?
● Gyorsan növekvő göb, csomó a nyakon, amely lehet fájdalmas vagy fájdalmatlan.
● A nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása.
● Nem múló rekedtség.

A diagnózis első lépése a beteg tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata, valamint mindenképpen meg kell történnie a vér elemzésének is. A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, illetve a pajzsmirigyhormonok szintjének meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelését minden esetben endokrinológus végzi.

Pajzsmirigygöbök – nem csak esztétikai gond
A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése. Most kialakulásának okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.

„A pontos diagnózist segíti az ultrahangvizsgálat, melynek során a pajzsmirigy lebenyeinek méretét, szerkezetét, erezettségét, a nyaki nyirokcsomókat vizsgáljuk – ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahangspecialistája. – A fájdalommentes eljárás kitűnően alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy esetleges göbös elváltozásait, gyulladásos folyamatokat keressünk vele.  A vizsgálathoz nem szükséges semmiféle előkészület, a betegnek csupán a nyakát kell szabaddá tennie. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenjük be, és ráhelyezzük a vizsgálófejet a nyakra. Ezt mozgatva képet alkothatunk a pajzsmirigy két lebenyéről, ezt a képernyőn kimerevíthetjük, nagyíthatjuk, és lemérhetjük az ott látott képletek méreteit.”

Előfordulhat, hogy az ultrahanggal felfedezett eltérések miatt szövettani mintavétel, vagyis biopszia javasolt. Ezzel a tűszúrással járó módszerrel eldönthető, hogy a felfedezett elváltozás jó- vagy rosszindulatú-e. Fontos tudni, hogy bizonyos pajzsmirigybetegségek idejében felfedezve jó hatásfokkal gyógyíthatók, illetve a tünetek szinte teljesen megszüntethetők.(Forrás: www.oxygenmedical.hu)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!