Facebook hozzászólás
324

A jóból is megárt a sok! A sok folyadék is veszélyes!

Szinte nincs nap, hogy ne hallanánk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságáról, ami szükséges szervezetünk működéséhez, fizikai és szellemi teljesítő képességünkhöz, egészségünk megőrzéséhez, jó közérzetünkhöz. Ám nem tanácsos átesni a ló másik oldalára, mert a túlzott folyadékfogyasztás veszélyes is lehet, extrém esetben akár halált is okozhat, legyen szó akár olyan ártalmatlan italról, mint az – egyébként – éltető víz.

Vízháztartásunk viszonylag szigorúan szabályozott, a napi ingadozása nem haladhatja meg a test víztartalmának 1%-át. Egy egészséges felnőtt esetében ez a tartomány mindössze 2,5–5 deci között mozoghat. Folyadékvesztés, például verejtékezés esetén azonnal működésbe lép testünk jelzőrendszere, szomjasak leszünk, vesénk pedig visszatartja a szervezetünkben lévő folyadékot.

Kép: sxc

A legtöbb ember ezekre a jelzésekre reagálva pótolja a szükséges folyadékmennyiséget, azaz inni kezd. Ritkán, de előfordul, hogy valaki ilyenkor túlzásba viszi a folyadékbevitelt, vagy egész napos szomjazás után hirtelen akarja nagy mennyiségben pótolni az elvesztett folyadékot, és ez túlzott hidratációhoz vezet.

„A túlzott folyadékbevitel lehet akut, amikor nagyon rövid idő alatt kerül túl sok folyadék a szervezetbe – például sörözés, sportolás alkalmával vagy drogfogyasztás miatt –, és lehet krónikus is, amikor hosszabb távon jelentkezik a túlzott folyadékfogyasztás, például antidepresszáns tartós szedése esetén vagy kényszerivásban szenvedőknél” – magyarázza Antal Emese, az Európai Hidratációs Intézet (EHI) tudományos munkatársa.

Az egyszeri, nagyobb mennyiségű folyadékbevitel többnyire ártalmatlan, ezt a szervezet gyakoribb és bőségesebb vizeletürítéssel korrigálja. Sportolóknál, fizikai munkát végzőknél, amikor a verejtékezéssel nemcsak vizet, hanem nagyobb mennyiségű sót is veszít a szervezet, fontos, hogy ne csak a vizet, hanem a sót is pótoljuk. Ellenkező esetben hiponatrémia, vagyis a vér sóhiányos állapota alakulhat ki. Ennek következtében például víz jelenik meg a vérben és a sejtekben, ami ödémát hoz létre, ez különösen az agynál lehet veszélyes. Enyhébb esetekben a túlzott vízbevitel sóhiánnyal együtt fejfájást, álmosságot vagy hányingert okozhat, de a koponyán belül megnövekedett nyomás korlátozhatja a vér áramlását, ami rohamokhoz és akár halálhoz is vezethet.

Ezt idd a nagy melegben!
Kevés folyadékot fogyasztunk, és legtöbbször csak akkor vesszük észre, hogy egész nap nem ittunk, amikor már szomjasak vagyunk. A szervezetünk így jelzi, hogy a napi 2-2,5 liter mennyiséget nem kapta meg. Aki nem szereti a vizet, az nagyon sokféle egészséges italt készíthet teákból, zöldségekből és gyümölcsökből. Íme néhány ötlet!

Hogyan kerüljük el a túlzott folyadékfogyasztást?

●  Igyunk rendszeresen, a szükséges mennyiséget a nap folyamán egyenletesen elosztva, ezenkívül akkor igyunk, amikor szomjasak vagyunk.

● Naponta 8-10 pohár folyadékot vegyünk magunkhoz, kivéve, ha a meleg idő vagy a sportolás miatt nagyobb a folyadékveszteségünk.

●  Intenzív vagy hosszas sportoláskor, fizikai munka esetén fellépő fokozott verejtékezéskor ne csak a folyadék, hanem a só pótlására is ügyeljünk, ilyenkor válasszunk nátriumtartalmú italokat (például sportitalok)

● Figyeljünk vizeletünk színére és gyakoriságára. Megfelelő hidratáltsági szint esetén a vizelet színe világossárga, ha ennél sötétebb, folyadékra van szükségünk, ha pedig átlátszó, vízszínű, akkor egyelőre nem kell folyadékot bevinni a szervezetünkbe. (Forrás: http://www.europeanhydrationinstitute.org/)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!