Facebook hozzászólás
550

A hipertónia és a túlkezelés csapdája

A népbetegségnek számító hipertónia kezeletlen esetben számtalan veszélyes szövődményt okozhat, többek között agyvérzést és szívinfarktust. Éppen ezért érthető, hogy terápiájában nagy jelentőséggel bírnak a gyógyszeres készítmények, amelyek megfelelő dózisáról a kezelőorvos dönt.

Kép: sxc

Ahhoz, hogy a vérnyomás értéke normál keretek közt maradjon, a rendszeres kontroll és ellenőrzés elengedhetetlen, máskülönben könnyen a „túlkezelés” csapdájába eshet. A problémáról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája beszélt.

Bár a magas vérnyomás sokszor más betegségekhez kapcsolódik – ezt a másodlagos hipertónia –, nem ritka, hogy a kiugró értékekhez a nem megfelelő életmód vezet: a stressz, a nehéz, sós ételek és a rendszeres testmozgás elhanyagolása ugyanis mind elősegítik a probléma kialakulását. Ha valakinél ingadozó vérnyomást, esetleg hipertóniát diagnosztizálnak, előfordulhat, hogy „csupán” életmód-változtatással is lehet kezelni, ám sok esetben gyógyszeres terápiára is szüksége van a betegnek. A dózis beállítása kulcsfontosságú a magas vérnyomás normalizálásában, mert a nem megfelelő adagok alkalmazásának következménye „túlkezelés” is lehet, ami csaknem ugyanolyan veszélyes, mint maga a hipertónia. (Néha nem árt módosítani a gyógyszeradagon.)

Hipertóniát okozhat a kevés és rossz alvás

Én az éjjel nem aludtam egy órát, mondja a népszerű nóta. Ám aki nem alszik eleget, az nemcsak fáradt lesz, hanem jó eséllyel komoly vérnyomásproblémái is adódhatnak. Itt megtudhatod, miként függ össze az alvás és a hipertónia!

A vérnyomásprobléma sajnos nem mindig jár panasszal, azonban ha szédülés, fejfájás, fáradékonyság vagy rossz közérzet lép fel, érdemes szakemberhez fordulni még akkor is, ha már hosszú ideje vérnyomáscsökkentőt szed valaki, mert előfordulhat, hogy a tünetek túlkezelt hipertóniára hívják fel a figyelmet. Ennek elkerülése érdekében érdemes otthon rendszeresen mérni a vérnyomást, illetve panasz esetén 24 órás vérnyomásmérést kérni az orvosunktól, mert így fény derülhet az esetleges problémákra. „Ha túl nagy az ingadozás a mért vérnyomás értékek között – 110–170 szisztolés, 100–70 diasztolés –, akkor érdemes túlkezelésre gondolni. Ebben az esetben 24 órás ABPM végzése javasolt, hogy el lehessen dönteni, valóban erről van-e szó” – mondja dr. Kapocsi Judit.

Így tesz tönkre a magas vérnyomás!
Szinte mindenki tisztában a magas vérnyomás főbb veszélyeivel, azt azonban kevesen tudják, hogy pontosan miket is okoz egyes szervek esetében.

Ha bebizonyosodik a túlkezelés ténye, az eddig alkalmazott gyógyszeres terápia megváltoztatása válik szükségessé, melynek hatására nem csak visszaállíthatja vérnyomását a normál értékek közé, de maga mögött tudhatja az esetleges kellemetlen és zavaró testi tüneteket.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!