Facebook hozzászólás
381

A főnököm az oka, hogy ennyire meghíztam

Tudtad, hogy a munkahelyi jóllét nagymértékben befolyásolja a mentális állapotunkat, az egészséggel kapcsolatos szokásainkat és a súlyunkat? Ha most túlsúlyod van, akkor ajánlatos egy másik főnököt keresni…

„Szeretsz nap mint nap munkába menni?” – ez egy nagyon fontos kérdés, ha az egészségünkről van szó, mégis könnyű átsiklani fölötte. Pedig a főnökünknek sokkal nagyobb hatása van az egészségünkre, mint azt gondolnánk: a munkahelyi jóllét az egyik legfontosabb tényező a jó egészségünk hosszú távú fenntartásában – állítja Szekeres Kristóf pszichológus.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Az alacsonyabb munkahelyi jóllét érzés rendszerint magasabb stressz-szinttel és szorongással jár együtt. Ilyenkor a szervezetünk kortizol szintje megemelkedik, ez pedig hosszú távon álmatlansághoz, megnövekedett étvágyhoz, gyengébb immunfunkciókhoz, szív- és érrendszeri problémákhoz, és – mint már kitalálhattuk – súlygyarapodáshoz vezethet.

A kutatások azt mutatják, hogy az alvási, evési, hangulati és testedzési mintázataink kölcsönösen visszahatnak egymásra azokon a biokémiai folyamatokon keresztül, amiket a testben generálnak. Máshogy fogalmazva: ha valamelyik terület rosszul működik, magával ránthatja a többit is.

Azoknak, akik jelentős munkahelyi stressznek vannak kitéve, nehéz egészséges alvási, evési és testedzési szokásokat fenntartani. Csak gondoljunk bele: egy kemény munkanap után a legtöbbünk inkább hajlik rá, hogy az estét a kanapén üldögélve, chipset és fagyit eszegetve töltse, mint hogy valami könnyűt egyen és elmenjen futni, vagy jógázni.

Bárki, aki megtapasztalta már az érem mindkét oldalát, vagyis hogy milyen egy szörnyű főnök elnyomása alatt, illetve egy támogató munkakörnyezetben dolgozni, tanúsíthatja, hogy a munkahelyi stressz csökkenése és a munkahelyi jóllét növekedése milyen jelentős mértékben javítja a hangulatot. A jó hangulat pedig olyan biológiai reakciókat indít be, amik kedvező hatást gyakorolnak az alvási, evési és testedzési szokásokra.

Vagyis a munkahelyi jóllét nagymértékben befolyásolja a mentális állapotunkat, az egészséggel kapcsolatos szokásainkat és a súlyunkat.

Mennyi alvásra van szükségünk életkoronként? Mutatjuk!
Mi, magyarok az alvás minőségét tekintve a dobogós harmadik helyen állunk. Átlagosan több mint hét órát alszunk, ám az alvás minősége egyenesen katasztrofális. Vajon mi ennek az oka?

Egy alkalmazott munkahelyi jóllétét nagyobb mértékben a közvetlen felettese határozza meg. Akár tetszik, akár nem, a főnökünk hatással van arra, hogy mennyire vagyunk egészségesek és érezzük magunkat a bőrünkben jól. Az, hogy egy jó főnökkel dolgozzunk együtt, akár még fontosabb is lehet, mint hogy a megfelelő orvost válasszuk.

Ha tehát az alkalmazottak egészségmutatói aggodalomra adnak okot, lehet, hogy nem egy wellness-program, vagy a legújabb táplálkozási mozgalom, hanem a megfelelő vezetői stílus megválasztása jelenheti a megoldást.

Forrás: pszichológuskereső



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!