Facebook hozzászólás
1 294

8 fontos dolog a magas vérnyomásról, amit neked is tudnod kell!

Azt gondoljuk, hogy mindent tudunk a magas vérnyomásról, ám számos tévhit  él még vele kapcsolatban. Öröklődik? Hozzájárul a túlsúly? Sportolhatunk vele? Ihatunk kávét? Most ezekre a kérdésekre is megkapod a választ!

A magas vérnyomással kapcsolatos nyolc fontos kérdésre dr. Telegdy Margit,az Oxygen Medical belgyógyásza válaszol.

A genetikai tényezők fontosak, de nem döntőek – Kép: wikimedia

1. Örökölhető-e a magas vérnyomás?
A magasvérnyomás-betegségre való hajlam közel 40 százalékban meghatározott a génekben. De az, hogy ez felnőttkorban meg is jelenjen, erősen függ azoktól a kockázati tényezőktől, amelyeket befolyásolhatunk. Ilyenek a dohányzás, a stressz, a koleszterinszint, valamint a cukorbetegség. Igaz, hogy az 1. típusú diabétesz mutathat családi halmozódást, de a 2. típusúnak elsődleges rizikófaktora az elhízás.

2. Van kapcsolat az elhízás és a magas vérnyomás között?
Az elhízás komoly rizikófaktora a magas vérnyomásnak. Bizonyított tény, hogy már 5 kiló fogyás is csökkenti a vérnyomást. A cél eléréséhez a leghatásosabb eszköz az életmódváltás, amely jóval kevesebb zsír, vörös hús, zsíros tejtermék fogyasztására, több nyers gyümölcs, zöldség és rost bevitelére, valamint mozgásra épül.

3. Valóban emeli a só a vérnyomást?
A só, pontosabban a benne lévő nátrium valóban emeli a vérnyomást, éppen ezért ajánlatos visszafogottan alkalmazni. Ilyen szempontból vigyázni kell az instant ételekkel, a rágcsálnivalókkal és a felvágottak egy részével is. Az erősebb ízek eléréséhez próbáljuk ki a karakteres ízű fűszernövényeket!

4. Hogyan hat az alkohol a vérnyomásra?
Az alkohol – de a tea és a kávé is – rövid ideig felnyomja a vérnyomást, de utána az hamar vissza is zuhan. Vagyis az alkalmankénti mérsékelt alkoholfogyasztásnak nincsenek tartós következményei. Ám a rendszeres, nagyobb mértékű alkohol tartós vérnyomás-emelkedést is előidézhet, így ezzel a szokással – több szempontból is – érdemes felhagyni.

Hiába edzel? Lehet, nem jól választottál!
Azt már nagyjából kezdjük elfogadni, hogy tartós súlyvesztés, fitt forma vagy épp „csak” kívül-belül egészséges test és lélek az életünkbe beépített rendszeres mozgás nélkül kizárt. Nagyon nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk.

5. Magas vérnyomással tilos sportolni?
Erről szó sincs. Az egészen biztos, hogy bármiféle megerőltető tevékenység előtt ki kell kérni az orvos tanácsát, de az tény, hogy a rendszeres testmozgás vérnyomáscsökkentő hatású. A kitartóan, nem túl nagy intenzitással végzett kocogás, úszás, kerékpározás vagy akár az edzőtermi edzések tekinthetők ebből a szempontból ideálisnak, hetente legalább háromszor fél órán át.

6. Miért lehet magasabb a vérnyomás, amikor az orvos méri?
Magas vérnyomásról 138/85 Hgmm felett beszélünk, ezt kezelni kell. Az úgynevezett fehérköpeny-szindrómáról van szó, ha a rendelőben 138/85 felett van a vérnyomás, és otthon normális. (A fehérköpeny-szindrómások idővel valódi magas vérnyomásos betegekké válnak.)  A célvérnyomás a 138/85 alatti érték! Az ideális vérnyomás 120/70 Hgmm, az életkilátások ennél az értéknél a legjobbak, de ennek megvalósítása sok esetben nehéz vagy lehetetlen.

7. Az orrvérzés is a magas vérnyomás jele?
Mivel az orrban lévő nyálkahártya nagyon finom, és vérrel jól ellátott erek futnak benne, a nagyobb nyomás hatására ezek valóban elpattanhatnak, vagyis állhat a jelenség mögött magas vérnyomás. De nem kell megijedni, hiszen például egy nátha, menstruáció, jóindulatú érdaganat is okozhat orrvérzést. Kivizsgáltatni mindenképpen érdemes.

8. Egészségesebb-e az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomású embereknek valóban kevésbé kell tartaniuk az agyvérzéstől vagy infarktustól, hiszen ebben az esetben a szív és az erek kevésbé vannak leterhelve, mint a magasnál. Ugyanakkor a túl alacsony érték okozhat szédülést, fáradtságot, koncentrációs nehézségeket, gyengeséget és fejfájást is. (Forrás: www.oxygenmedical.hu)

Betegség is okozhat magas vérnyomást – de melyik?
A másodlagos magas vérnyomást olyan betegségek okozzák, amelyek a vese, az artériák, a szív illetve az endokrin rendszer működését károsítják. Kutatások szerint a másodlagos magas vérnyomás az esetek 10 százalékban fordul elő, a maradéknál a magas vérnyomás önállóan áll fenn.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!