Facebook hozzászólás
472

Zrínyi Miklós-kiállítás: mintegy száz műtárgy a Nemzeti Galériában

Háromszázötven éve, hogy gróf Zrínyi Miklós a Csáktornyához közeli birtokán halálos vadászbalesetet szenvedett. A Magyar Nemzeti Galéria november 14-én megnyílt kiállítása ebből az alkalomból állít emléket a korszak legkiválóbb magyar költőjének, katonai szakírójának, hadvezérének és államférfijának.

A Zrínyi-kiállításon bemutatott mintegy száz műtárgy – festmények, fegyverek, nyomtatványok, metszetek, térképek, könyvek és egyéb tárgyak – segítségével megelevenedik egy jelentős személyiség és egy jelentős család története a török háborúk korából.

Képek és metszetek mutatják be a Zrínyiek várait és birtokait, Zrínyi Miklós irodalmi munkásságát eredeti könyvek és kéziratok dokumentálják. A kiállítás leglátványosabb része az a portrégaléria, amely Zrínyi Miklós arcképei mellett a család más tagjainak és Zrínyi kiemelkedő kortársainak – például III. Ferdinánd királynak, Esterházy Pálnak, Batthyány Ádámnak, Pázmány Péternek – képmásait vonultatja föl.

A kiállítás legfigyelemreméltóbb képe Rubens tanítványának, Jan Thomasnak portréja, amelyet Zrínyi Miklósról festett. A pompás arckép több mint háromszáz év után látható ismét Magyarországon.

A kiállítás megnyitója, középen Bán László  – Kép: MTI/Szigetváry Zsolt

Több Zrínyi-metszetábrázolás a Jan Thomas-féle portré alapján készült. A kiváló minőségű képről alig két évtizede derült ki, hogy nem pusztult el a történelem viharaiban, hanem épségben fennmaradt a Lobkowicz család egyik csehországi kastélyában. A festmény messze kiemelkedik a korszak magyarországi főúri portréi közül, és világosan példázza Zrínyi magas reprezentációs igényét. A gróf a képmását az általa elérhető legszínvonalasabb mesterrel, az osztrák császári udvar festőjével, Jan Thomasszal készíttette el, bizonyára Bécsben, a halála előtti években.

A portré a Lobkowicz-gyűjtemény további két Zrínyi családtagot és egy harmadik, magyar főúri gyermeket ábrázoló festményével együtt érkezik a kiállításra. A képmások a Zrínyi-hagyaték egyéb ingóságaival, így a híres könyvtárral, a Szigeti veszedelem kéziratával, a fegyvergyűjteménnyel és talán a levéltárral együtt feltehetően Zrínyi Miklós fiának, Ádámnak az özvegye révén jutottak Csehországba. A török elleni felszabadító harcokban 1691-ben fiatalon és örökös nélkül elhunyt Zrínyi Ádám felesége ugyanis második férjéül cseh főurat választott. A képeket 1860-ban már a Lobkowicz hercegi gyűjteményben katalogizálták. A Prágához közeli Nelahozeves várkastélyát és az államosított gyűjteményt az 1990-es évek elején kapta vissza az ősi cseh nemesi Lobkowicz család, és az ő nagyvonalú kölcsönzésük révén érkezhetett háromszáz év után ismét Magyarországra a remekmű.

A kiállítást gazdagon illusztrált tudományos tanulmánykötet kíséri, a tárlat kurátora Veress Ferenc, társkurátoraRostás Tibor.

Látvány, divat, programok! Jön a 13. Budapest Fashion Week!
Tíz hazai tervező mellett öt külföldi alkotó kollekciója is bemutatkozik az immár 13. Budapest Fashion Week három napig tartó divateseményén. Szerbia, Montenegro és Románia mellett Londonból is érkezik vendég designer. Az Adam X Atelier (London) neve jól cseng a nemzetközi divatvilágban, a nálunk most látható kollekció nemrég Japánban, Hong Kongban, illetve a Angliában debütált.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!