Facebook hozzászólás
285

Súroljátok föl lelketek, csillogtassátok kedvetek!

Ma meggyújtjuk az adventi koszorún az első gyertyát, és belépünk a várakozás időszakába. Az ünnepi sürgölődés, vásárlás közben ne felejtsünk el pihenni is, találjuk meg a csend idejét, és benne önmagunkat. Örömteli és szeretetteljes készülődést kívánunk minden kedves olvasónknak!

A hagyományok szerint András napja (nov.30.) zárja le a hegedűt, vagyis innentől kezdve nincs mulatság, vigasság és lakodalom, egészen vízkeresztig. A karácsony megünnepelését ehhez a naphoz legközelebbi vasárnapon kezdjük annak eljöttéig, négy vasárnapon keresztül. Ez egyben a lelki felkészülés és a várakozás időszaka is Jézus születésére.
Az advent a latin Adventus Domini, az Úr eljövetele kifejezésből származik. Eredete az V. századra nyúlik vissza, s kezdetben hat héten át tartott, majd később négy hétre csökkent.
Ilyenkor rengeteg a tennivaló.

Már az ajtódíszek is az ünnepet jelzik Kép: Pixabay

Megkötjük az ajtókra, asztalokra, temetőkbe kerülő csokrokat, koszorúkat, feldíszítjük az otthonunkat ki-ki pénztárcájának és ízlésének megfelelően. Nem a díszekkel telezsúfolt ékítmények emelik azok értékét és ünnepi hangulatát, hanem a szeretet, mellyel azokat elkészítjük, ahogy azokhoz nagy gondossággal az anyagokat, díszeket összeválogatjuk. Közben távoli rokonainkra, barátainkra, elhunyt hozzátartozóinkra és a bennünket körülvevő szeretett családtagjainkra gondolunk.

A gyertya színei eltérhetnek a hagyományoktól Kép: Pixabay

Az adventi koszorúkon lévő négy gyertyát, a karácsonyt megelőző négy vasárnap reggelén gyújtjuk meg úgy, hogy minden alkalommal eggyel több égjen. Maga a szokás nem is olyan régi a kereszténység történetében, mindössze a XIX. század közepére nyúlik vissza, amikor Johann Hinrich Wichern evangélikus pap híveivel közösen készített koszorúval próbálta múlatni az időt karácsony ünnepére vára.

Az adventi koszorú minden gyertyája szimbolizál egy fogalmat: a hitet, a reményt, a szeretetet és az örömöt, melyek a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak:

  • Ádám és Éva, mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást – HIT
  • zsidó nép, akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás – REMÉNY
  • Keresztelő Szent János, aki hirdette Jézus eljövetelét és készítette az utat az emberek szívéhez – SZERETET
  • Szűz Mária, aki megszülte a Fiút – ÖRÖM

Az adventi koszorún elsőként meggyújtott gyertya színe a lila, miként a templomi terítő is.  De a szertartáson a pap is lila miseruhát vagy stólát visel.
Ádvent második vasárnapjának gyertyája is hasonlóképpen a lila. Az advent mellett a nagyböjti időszaknak is lila az ünnepi színe az egyházi liturgiában. Számos helyen a karácsonyt megelőző hetekben a lilát kékkel helyettesítik, hogy a két ünnepet megkülönböztessék egymástól.
A harmadik Gaudete (örvendjetek!) vasárnap kiemelkedik a többi közül, advent második felének kezdetét jelzi. Színe a rózsaszín, amely az örömöt szimbolizálja.
A negyedik vasárnapon  is lila a gyertya színe, amely a bűnbánatot fejezi ki. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég ezen a napon.

“Karácsony készül, emberek!
Szépek és tiszták legyetek!
Súroljátok föl lelketek,
csillogtassátok kedvetek,
legyetek újra gyermekek
hogy emberek lehessetek! ”

/Wass Albert/

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!