Facebook hozzászólás
419

Spóroljunk a vízzel!

A víz és így a víztakarékosság fontosságára sok minden figyelmeztet bennünket nap mint nap. Hogy csak a két végletet említsük: a Föld fogyó vízkészletéről szóló hírek éppúgy érintenek minket, mint a kézhez kapott borsos víz- és csatornaszámlák. Új, korszerű készülékek, megoldások otthoni használatával – természetesen, ha pénztárcánk engedi – és a napi rutin ésszerű átalakításával egyaránt sokat tehetünk a környezetünkért, de a rezsink csökkentéséért is.

Kép:KFP/BartosGyula

Ha azon gondolkodunk, miként mérsékelhetnénk az otthoni vízfelhasználásunkat, kézenfekvő és persze eredményt is hozó megoldásként merül fel, hogy a kádfürdőzésről zuhanyozásra váltsunk, vagy legalábbis a hétköznapokban a tusolást részesítsük előnyben, hiszen egy hosszabb zuhanyozás alatt is csak a harmadát használjuk fel a fürdőhöz szükséges víz mennyiségének.

A korszerű mosó- és mosogatógépek

is segíthetnek a spórolásban, bár ezek megvétele, a régi készülékek cseréje beruházást igényel. De mindenképpen érdemes számolnunk azzal – amire mostanában egyre többször hívják fel a figyelmünket –, hogy a kézi mosogatás sokkal több vizet igényel – négyszer-ötször többet –, mint ha mosogatógép dolgozik helyettünk. Egy átlagos magyar háztartásban közel hetven fürdőkádnyi vízzel használnának kevesebbet a családok, ha a mosogatógépre bíznák a munkát.

A mosógépkínálatban is egyre több a nemcsak az energiával, hanem a vízzel is takarékoskodó készülék. Felmérések szerint az idősebb háztartási készülékek cseréjével Magyarországon több mint 2 milliárd liter vizet lehetne évente megtakarítani. Vannak például olyan korszerű modellek, amelyeknél befecskendezéssel történik a vízadagolás, ami csökkenti a mosás során felhasznált víz mennyiségét. De a régebbi gépeknél is érdemes figyelni mondjuk arra, hogy ne tömjük meg túlságosan a készüléket, mert így nem biztos, hogy kellően tiszta lesz a ruha, ha pedig újra kell mosni, az pazarlás, energiával és vízzel egyaránt. S bár a rövid programok időt takarítanak meg, jó tudni, hogy általában több vizet használnak, mert a gyorsabb öblítés több vizet igényel a jó eredmény eléréséhez.

 A mondás, hogy sok kicsi sokra megy

a víztakarékosságról kevésbé jut eszünkbe, pedig nem kevéssel csökkenthető a vízfelhasználás, ha egy kicsit jobban odafigyelünk, és mondjuk nem folyatjuk a csapot sem a fürdőben, sem a konyhában olyankor, amikor éppen nincs semmi a vízsugár alatt, mert éppen arrébb teszünk valamit, vagy odábblépünk, hogy kivegyünk valamit a hűtőből, vagy éppen a tus alól kilépve belefeledkezünk a samponozásba. Pedig ezekkel a jelentéktelennek tűnő apróságokkal rengeteg vizet pazarolunk el.

Arra is érdemes figyelni, hogy milyen erős sugárban eresztjük a vizet a csapból. Nem mindig van szükség arra ugyanis, hogy zubogjon a víz. Éppen ezért – különösen, ha épp csapcsere előtt állunk – érdemes körülnézni, milyen ökonomikus termékek kaphatók. Vannak például olyan csaptelepek, amelyekbe vízféket építettek – ezek a kezelőkar segítségével víztakarékos vagy teljes vízmennyiséget adó üzemmódban is működtethetők –, vagy olyan átfolyásszabályozók, amelyekkel beállítható a percenkénti vízhasználat. A víztakarékos zuhanyrózsát is kitalálták már, amelynek az élmény csökkenése nélkül is kisebb a „fogyasztása”.

A napi rohanásban – meg persze a szakemberhiány miatt is – gyakran elodázzuk a csöpögő csap javíttatását. Pedig az így elpazarolt víz többe kerülhet, mint a szerelőnek fizetendő összeg: a csöpögéssel hetente akár kilencven liter víz is elfolyhat, míg egy korszerű csappal mindössze ennyit használunk el.

Nem elhanyagolható vízmennyiségről van szó

a vécéöblítés esetében sem. Nemigen gondolunk rá, de az otthonok vízfelhasználásának nem kis részét ez teszi ki. Van, hogy egy papír zsebkendő vagy pár hajszál miatt is lehúzzuk a fürdőszobai vécét, pedig ezeknek a hulladékoknak a szemétkosárban van a helye. Mert egy hagyományos vécétartály ilyenkor is kilenc liter vizet használ el, fölöslegesen.

De nem csak a könnyelmű vízhasználatot érdemes kontrollálni, hiszen rendeltetésszerűen is kilenc liter víz folyik le a vécén. Éppen ezért érdemes – különösen, ha amúgy is fel akarjuk újítani a fürdőszobát, a vendégvécét – korszerű és víztakarékos, falba rejtett vécéöblítő tartályt venni, amellyel közel 10 ezer literrel is csökkenhet az éves vízfelhasználás.

Vannak kétmennyiséges tartályok, amelyek használatakor meghatározható, hogy milyen mennyiségű – 6 vagy 3 liter – vízzel öblítsenek. Van olyan típus is, ahol az öblítés mechanikusan megállítható (öblítés/stop). További megoldás lehet a víztakarékosságra, ha piszoárt is elhelyezünk a mellékhelyiségben, fürdőszobában, ennek teljesen higiénikus átöblítéséhez ugyanis mindössze egy liter víz elegendő.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!