Facebook hozzászólás
392

Öt perc után feladják a betörők, ne könnyítsük meg a dolgukat

Vajon mindent megteszünk lakóhelyünk biztonsága érdekében? Nyugodtan hagyhatjuk el reggelente lakásunkat? Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértője hasznos tanácsokkal segít otthonunk biztonságának megőrzésében.

Napi rutinunk része, hogy mielőtt elindulnánk otthonról, amellett, hogy végiggondoljuk, kikapcsolatuk-e az elektromos berendezéseket vagy elzártuk-e a gáztűzhelyet, ellenőrizzük azt is, hogy becsuktuk-e az ablakokat. Miután gondosan bezártuk az ajtónkat is, már nyugodtan indítjuk a napot.

Sok esetben ez azonban nem elég, hívja fel a figyelmet Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértője, hiszen a nyílászárók gondos zárása mellett azok minősége és betörésbiztonsága is fontos szempont. A biztosítótársaságok ugyanis akkor térítik meg a keletkezett károkat egy betörés esetén, ha a vonatkozó biztosítási szabályzatban előírt védelmi előírások megvalósultak. Ezeknek a védelmi előírásoknak a meglétét a behatolás helyén és időpontjában minden esetben megvizsgálják a biztosítótársaságok, ezért is kiemelt jelentőségű ezen előírások teljesülése és megléte.

Utazás előtti teendők
Ha elutazunk, tehát hosszabb időre marad őrizetlen az otthonunk, még körültekintőbben kell eljárni. Ehhez itt adunk tippeket!

Kulcs a biztonsághoz – Milyen a jó zár?

A legtöbb bejárati ajtóban hengerzárbetéteket alkalmaznak, így ez a zártípus a legelterjedtebb zárszerkezet. „A hengerzárak szerkezetében a legsérülékenyebb rész a betét könnyített része, melyek eltörésével a betörők könnyedén be tudnak jutni a lakásba. Éppen ezért fontos, hogy úgy alakítsuk ki a zárbetét elhelyezését, hogy az ne álljon ki az ajtólap síkjából, így ne tudják egyszerűen, egy mozdulattal kitörni a betétet. Általános tapasztalat, hogy a lebukás veszélye miatt a betörők öt perc után feladják a behatolási kísérletet, ne könnyítsük meg a dolgukat” – tanácsolja Cser Palkovics Zoltán.

„Annak érdekében, hogy elkerüljük a betörést, érdemes egy törésmentes, gyártó által készített, 7-8 milliméter vastagságú alumínium öntvény kivitelű címkét szerelni a bejárati ajtóra, amely a belső sík felől átmenő csavarokkal rögzíthető. Így a betét a címke síkjából nem áll ki, nem lehet eltörni.

A korszerű, mai gyári ajtók már rendelkeznek ilyen betéttel, betét-védelemmel, címke kialakítással, így a zárszerkezet elhelyezése is megfelelő, ezért ezek az ajtók alapvetően megfelelnek ennek a biztonsági védelemnek” – teszi hozzá a szakértő.

Ez nem sok mindenkit tart majd távol…
Kép:Pixabay

„A fenti veszélyek és a megfelelő lakásbiztonság érdekében a biztosítótársaságok már nem fogadnak el sem egytollú zárakat, sem pedig egyszerű lakatokat a lakásbiztosítás megkötésekor. Emellett érdemes felhívni arra is a figyelmet, hogy a betörők néhány esetben a betét kifúrásával jutnak be a lakásba, így érdemes olyan zárbetétet vásárolni, mely fúrásmentes kivitelű” – mondja Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértője.

Tények és tévhitek – nem elég a rács és a riasztó

Gyakori tévhit, hogy a rács vagy éppen a riasztó megléte minden esetben megvéd bennünket azoktól, akik otthonunk nyugalmára törnek. Fontos hangsúlyozni, hogy a rács és riasztó nem váltják ki a szabályzatokban előírt zárat, zárakat és betörésbiztos ajtószerkezetet, csupán az azok által nyújtott védelmet egészítik ki, betöréses lopás esetén pedig emelhetik a kártérítési határt.

„A rács természetesen emeli a védelmi szintet, de nem váltja ki a nyílászárók hiányos biztonsági felszereltségét. Fontos szempont a rácsanyag keresztmetszete és minősége, kivitele és a rácsközök mérete, mely paraméterekről a Groupama Garancia Biztosító a biztosítási feltételekben tájékoztatja biztosítottjait” – mondja Cser Palkovics Zoltán kárszakértő.

Megtévesztő, de nem védelmező

A nyílászáróknak, ha nem vagyunk otthon, minden esetben zárva kell lenniük, ellenkező esetben a biztosítótársaságnak nem áll módjában a kárt megtéríteni, így indulás előtt mindig ellenőrizzük azokat. Sok esetben a résnyire vagy épp bukó helyzetben hagyott ablakok is megfelelő lehetőséget biztosítanak a behatolásra.

„Sokszor tapasztaljuk, hogy a lakók a nyílászárókat a szellőzés miatt résnyire nyitva hagyják, és sokszor azt gondolják, hogy ezzel megtéveszthetik a betörőket, hiszen úgy tűnik, mintha a lakás tulajdonosa otthon tartózkodna. Az ilyen esetekben a biztosítótársaság a kárt nem téríti meg, hiszen ezek a helyiségek nem minősülnek lezártnak” – mondja Cser Palkovics Zoltán.

Fontos, hogy otthonunk és értékeink biztonságáról minden esetben a legnagyobb körültekintéssel gondoskodjunk.” – hívja fel a figyelmet a Groupama Garancia Biztosító kárszakértője.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!