Facebook hozzászólás
236

Az ebola majd megtanít kezet mosni!

Az ebolajárvány világszerte felhívta a figyelmet a higiénés szabályokra, a helyes kézmosás jelentőségére. A probléma azonban nem csak a fejlődő országokat fenyegeti, a fejlett országokban is évente 250 ezer ember hal bele a kórházi kezelések során szerzett fertőzésekbe. A mindennapos kézhigiénia fontosságára kívánja felhívni a figyelmet a Tork,  a nemzetközi higiéniai vállalat.

Kép: Wikipedia

A kézhigiéné nagyon sokat köszönhet a magyar orvoslásnak. Semmelweis Ignác kötelezővé tette a klórvizes kézfertőtlenítést az orvosi kar számára. Amivel akkor – a szokásokkal szembemenvén – persze nagyon sok „szakmai” ellenséget szerzett magának, miközben elejét vette a gyermekágyi lázként ismert rettegett kórnak, amivel anyák ezreinek életét mentette meg. Azóta 150 év eltelt, de az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések számát még mindig radikálisan csökkenteni lehetne a helyes kézhigiénia népszerűsítésével, betartásával.

„A mindennapi életünkben a kezünkre rengeteg, legtöbbször láthatatlan szerves szennyeződés kerül, ami kiváló táptalajt biztosít a mikrobák – baktériumok, gombák, vírusok – számára. Bőrünk alapvetően savas kémhatású, ám a kéz folyamatos használata közben a kémhatás lúgos irányba tolódik el, ami kitűnő táptalajul szolgál a mikrobák szaporodásához. Egy egyszerű, szappanos kézmosás azonban könnyen segít visszaállítani a savas kémhatást, és a szerves anyagokkal együtt a mikrobákat is eltávolíthatjuk a kézfejről” – mondja Pap Márta,a Bethesda Gyermekkórház higiénikusa.

Így kell helyesen kezet mosni!
1. Benedvesített kezünket szappanozzuk be. Ha szárazon kenjük a szappant a bőrre, kevésbé hatékony!
2. Vegyük le a gyűrűket, mert a bacik és a szappan is alatta maradhat, beleragadhat!
3. Az ujjvégek, a körömágy, a hüvelykujj és a csukló se maradjon ki! Az alapos kézmosás azt jelenti, hogy minden négyzetcentimétert megtisztítunk.
4. Legalább 20 másodpercig dörzsöljük a kezünket szappannal, mert ennyi idő kell a baktériumok „fellazításához”. Ezután bő vízzel öblítsük le a megmosott felületet.
5.Használjunk papírtörlőt, ha nem otthon vagyunk. Az eldobható törölközőben, a hagyományossal szemben, nem gyűlnek össze a bacik. Nyilvános WC-ben érdemes ezzel elzárni a csapot, és ezzel megfogni a kilincset, hogy ne vesszen kárba a kézmosás.

A felnőtttársadalom nagy része nincs tisztában a helyes kézmosás mikéntjével, és azzal sem, hogy bizonyos esetekben nagyon ajánlott vagy éppen kötelező a szappanos kézmosás. Így étkezés előtt, mosdóhasználat után és a tömegközlekedési eszközök használatát követően, hazaérkezéskor is. „Éppen ezért nagyon fontos, hogy már egészen fiatal korban elsajátítsák a gyermekek a helyes kézmosás csínját-bínját, és ez a gyakorlat, hasonlóan a helyes fogmosáshoz, mielőbb beépüljön a mindennapokba. Ebben kulcsszerepet játszik a család és az édesanya, aki megtanítja a gyermeket ezekre, és esetenként játékos formában ellenőrzi annak gyakorlását” – emeli ki Kováts Adél színésznő, a „Közös Küldetésünk az Egészség” program nagykövete.

Láthatatlan kórokozók – Tuti, hogy tiszta a lakásod?
Semmi sem az, aminek látszik, főleg nem, ha mikroszkóp alá kerül. Hitted volna, hogy még egy tisztának tűnő konyhapulton vagy akár a saját kezünkön is annyi izgő-mozgó apróság nyüzsög, mint ahány ember egy zsúfolt bevásárlóközpontban? Legyünk elővigyázatosabbak!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!