Facebook hozzászólás
2 431

Gyógynövények máj- és epebetegeknek

A máj-és epebetegek többsége nem tud róla, hogy valami problémája lenne, gyakran akkor derül először fény rá, amikor már heves, szinte alig csillapítható görcsök jelentkeznek. A nőknél háromszor gyakrabban fordul elő epekő, mint férfiaknál. A legtöbb epekő 50–70 éves kor táján jelentkezik, bár jóval előbb is kialakulhat. Májbetegség viszont szinte minden elhízott embernél előfordul.

Az epe a májban keletkezik, és a kis epekapillárisokon keresztül jut az epehólyagba. Az epehólyag fő feladata a híg, folyékony, sárgás, frissen termelt epe tárolása és sűrítése. Étkezés során, amikor zsiradék kerül a gyomorba, zöldes színű, sűrűbb epét lövell a patkóbélbe. Az epe a zsírokat kisebb részecskékre oldja, illetve a zsírbontó enzimet aktiválja. Epeváladék nélkül a zsírok emésztése elképzelhetetlen lenne. Ha a máj nem termel elegendő epét, komoly emésztési panaszok jelentkezhetnek: felhasi fájdalom, teltségérzet, puffadás, hányinger, hányás…

Mit tehet, ha máj- és epebetegséggel küzd?

  • Okvetlen át kell állni teljes értékű, reformtáplálkozásra, mert az kevesebb zsiradékot tartalmaz, nagyobb része friss zöldségekből, gyümölcsökből áll, több emésztést is segítő enzimet tartalmaz. Az epeműtötteknél állandóan csordogáló epéből felszabaduló epesavak nemcsak roncsolják a normál bélflórát, hanem tartósan nagy mennyiségben a bélbaktériumok hatására átalakult formában kedveznek a vastagbéldaganatok keletkezésének is.
  • Nem csak a zsírbevitellel kell óvatosnak lenni, hiszen az alkohol- és feketekávé-fogyasztás is epegörcsöt provokálhat, illetve rontják a májfunkciót.
  • A fűszerek közül a csípős paprikát, a borsot, a vöröshagymát és fokhagymát nagyobb mennyiségben okvetlen kerüljük. Használjunk helyettük természetes gyógynövényfűszereket: borsikafüvet, majoránnát, kurkumát, oregánót, bazsalikomot…

Gyógynövények máj- és epebetegeknek

  • Epeút- és -hólyag összehúzódási zavaránál: fehérüröm, máriatövismag, gyermekláncfű, cickafark, vérehulló fecskefű, articsóka, citromfű, orbáncfű keverékéből érdemes teakúrát tartani.
  • Epegörcs esetén: borsmenta, füstike, kamilla, angelikagyökér, kálmosgyökér, ezerjófű keverékét érdemes inni 3-4 hétig.
  • Májserkentő és májtámogatóként a következő gyógynövények teája ajánlható keverékek készítéséhez, vagy önállóan is: gyermekláncfűgyökér, máriatövismag, articsókalevél, borsmenta, cickafark, körömvirág, angelikagyökér, kálmosgyökér, benedekfű, ezerjófű, fehérüröm, tárnics, kurkuma, apróbojtorján, füstike, tarackgyökér, vérehulló fecskefű. Természetesen nem kell ennyi alkotót összekeverni, inkább 3-4 féléből állítsunk össze 4-6 hétre teát, majd készítsünk újabb keveréket, és használjuk azt.
  • Hasznos lehet a lékúra is a következő gyógynövények és zöldségek kivonatából. Önmagukban, szénsavmentes ásványvízzel hígítva vagy aludttejhez, sovány natúr joghurthoz keverve igyunk meg 1-2 dl articsóka-, csalánlevél-, gyermekláncfű- vagy feketereteklevet.
  • A reteklékúrát kétféleképpen is végezhetjük, attól függően, hogy kinek mennyire érzékeny a gyomra. Érzékeny gyomrúaknak intervallumkúra javallott: 2-3 dl frissen préselt vagy centrifugált reteklevet kell erősen hígítva vagy apránként, lassan és több részletre elosztva 4-5 napig elfogyasztani. Utána 2-3 nap szünet, és 6-8 héten át, szünetek beiktatásával megismételhető a kúra. Az emelkedő adagú kúra kevésbé érzékeny gyomrúak számára: 1 dl friss reteklével kezdve 2 hét alatt apránként kell növelni az adagot, és 3 dl-nyi mennyiséget fogyastani 3-4 részre osztva. Majd lassacskán ismét csökkentve a lé mennyiségét, a kúra itt is 6-8 hétig tart.
  • Tavasszal a salátába minél több gyermekláncfűlevelet és vajretket, télen pedig sok feketeretket érdemes belekeverni.

Májpakolások

  • Cickafark-, körömvirág– vagy máriatövis-kivonattal itassunk át egy vékonyabb kendőt úgy, hogy ne csöpögjön, majd tegyük a májtájékra. Borítsuk be száraz törölközővel, és tegyünk rá egy meleg vízzel egyharmadáig megtöltött gumitömlőt. Tartsuk a hason fél órán át, ezalatt fokozódik a máj vérkeringése, és javul a méregtelenítés is.
  • Illóolajos pakolás: 50 ml olívaolajba csepegtessünk bele 4-5 csepp mentolt, eukaliptuszt, rozmaringot vagy grépfrútmagolajat. Vékony kendőre csepegtessünk belőle, és az előzőek szerint kell pakolást készíteni belőle.

Májerősítő gyógytea

  • gyermekláncfű
  • katáng
  • apróbojtorján
  • cickafark
  • körömvirág
  • ezerjófű

Vegyen azonos mennyiségben a fent felsorolt teákból, keverje alaposan össze. Készítsen forrázással (5-10 perc állás után szűrje le a teát!) mindennap 5-6 dl gyógyteát, és édesítés nélkül kortyolgassa el több részre elosztva a nap folyamán. Tartson legalább 6-8 hetes kúrát, majd ha szükséges, térjen át másféle teakeverékre.

Forrás: www.balaicza.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!