Facebook hozzászólás
236

A jövő a sejtjeinkben van

25 évvel ezelőtt végezték az első sikeres őssejtbeültetést a világon. Október 6-án, vasárnap volt az első sikeres köldökzsinórvér eredetű őssejtkezelés évfordulója. A tudomány kezdeti szkepticizmusa ellenére mára már több mint 80 különböző betegséget gyógyítanak a módszerrel. 

Az első köldökzsinórvérből származó őssejtbeültetést egy igen ritka örökletes betegségben szenvedő gyermeken végezték el Franciaországban. Bár az 1988-as beavatkozást a kutatók és klinikai szakértők is kétséggel fogadták, az évek során a köldökzsinór eredetű őssejttárolás és kezelés iránti érdeklődés jelentősen megnövekedett. 1992-ben, az első magán őssejtbank megjelenése után a sejt- és szövetlevétel, illetve ezek saját részre történő tárolása egyre közkedveltebbé vált a világon. A legfrissebb adatok szerint ma már egy millió köldökzsinórvér eredetű őssejt egységet tárolnak magán őssejtbankban az Egyesült Államokban, míg világviszonylatban ez a szám a 2,5 milliót is eléri. Ez a szám hazánkban is folyamatosan emelkedik, bár az a tárolás ára még komoly visszatartó erő.

Az őssejt transzplantáció jelenleg több mint 80 különböző betegség kezelésére alkalmazható, de az eredmények javítása és az új alkalmazási területek felkutatása érdekében számos klinikai kísérlet folyik. A legújabb statisztikai adatok szerint több mint 290 őssejttel kapcsolatos klinikai kísérletet végeztek el a világon az életveszélyes hematológiai, onkológiai, és genetikai betegségek, a központi idegrendszeri rendellenességek területén, de számos más betegség gyógyítását is kutatják.  A világ neves kutatói biztató eredményeket értek el például a halláskárosodás, az 1. és 2. típusú cukorbetegség, az autizmus, az Alzheimer-kór gyógyításában, de kísérleteket végeznek a Parkinson-kór és a HIV fertőzés kezelhetőségére vonatkozóan is.

„Az őssejt, a jelen és jövő orvostudományának értékes forrása, amelyet születésünkkel mindannyian magunkkal hozunk a világra. Mégis, ma Európában a köldökzsinórvér 99%-a nem kerül tárolásra.” – mondta Pance Miklós, a Cord Blood Center Magyarország területi vezetője. 

A Cord Blood Center Csoport a saját köldökzsinórvér kezelés területén úttörő szerepet tölt be Közép-és Kelet-Európában, de a vállalat nevéhez köthető az egyik első saját őssejt egység felhasználása is Európában. 2004-ben egy veszélyes gyermekkori rákos megbetegedésben szenvedő gyerek, Andrej elsőként részesülhetett a CBC laboratóriumában tárolt saját köldökzsinórvéréből származó őssejtkezelésben. A cégcsoport szakértői által feldolgozott és előkészített egységek közül azóta már 38 őssejt mintát használtak fel saját vagy hozzátartozó részére a világon.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!