Facebook hozzászólás
162

Nem is lopnak a szarkák!

Az európai folklórban ismert hiedelemmel szemben a szarkák nem is lopnak csecsebecséket. Sőt, valójában tartanak a fényes tárgyaktól – állítják brit szakemberek egy új kutatás eredményeire hivatkozva.

A széles körben elterjedt vélekedés szerint a szarkák a fészkükhöz lopnak csillogó dolgokat. Az Exeteri Egyetem tudósai azonban arra a megállapításra jutottak, hogy a faj képviselői valójában tartanak az ilyen tárgyaktól, vélhetően azért, mert azok újak számukra, és veszélyesnek bizonyulhatnak..

Kép: geograph.org.uk

A kutatáshoz fényes tárgyakat – csavarokat, gyűrűket és ezüstfólia-darabokat –, valamint ezek matt kék változatát használták fel. A tudósok 30 centiméterre a tárgyaktól magvakat szórtak ki. A madarak etetése során a 64 vizsgált alkalomból a szarkák mindössze kétszer csíptek fel csillogó tárgyat, de azonnal el is dobták. A madarak alapjában véve nem vettek tudomást ezekről, elkerülték mind a csillogó, mind pedig a kék dolgokat, és inkább kevesebbet ettek, ha ki voltak téve a tárgyak – adta hírül az MTI. „Nem találtuk bizonyítékát a szarkák csillogó tárgyak iránti olthatatlan vonzalmának. Sőt, a dolgok inkább a neofóbiára – az új dolgoktól való félelemre – utaló jeleket váltottak ki náluk – idézte a BBC hírportálja Toni Shephardot, a tanulmány vezető szerzőjét. – Néhány madár, például a barna kánya a párzás után azért rak fényes tárgyakat a fészkébe, hogy elijessze a ragadozókat. Mi azonban belenéztünk tucatnyi szarkafészekbe, de nem láttunk csillogó tárgyakat, így ez a szarkákra vélhetően nem igaz” – jegyezte meg a szakember.

A felfedezés csak szarkapárokat és nem „egyedülálló” példányokat vizsgálva született, ezért nyitva hagyja azt a kérdést, hogy mi a helyzet azokkal a példányokkal, amelyek még nem találtak párt maguknak. Halvány esélye van annak, hogy ezek talán valóban lopnak, hogy így szerezzenek párt.

Hadüzenet a papagájoknak
A madridi önkormányzat hadat üzent a betolakodó papagájfajoknak és mosómedvéknek, amelyek fenyegetést jelentenek az őshonos növény- és állatvilágra nézve, nem utolsó sorban pedig komoly károkat okoznak a helyi lakosságnak is.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!