Facebook hozzászólás
412

Nem csak wifivel spórolhatsz, ha nyaralás alatt netezel

Több ezer forintot meg lehet spórolni akár egy egynapos nyaralás során is roamingjegyekkel. A mobilszolgáltatók ugyanis kedvező árú roamingjegyeket biztosítanak az Európai Unió területén tartózkodó felhasználók biztonságosabb és nagyobb mobilitást megengedő interneteléréséhez.

Olcsóbban netezhetünk a tengerpartról is Európában – Kép: sxc

Bár a hazai internetezők fele szélessávú mobilinternetet használ, a mobileszközök és a wifi hotspotok növekedésének hatására az elmúlt évben közel a duplájára nőtt a wifit használók száma. A mobilinternet-csomagokba foglalt roamingdíjak miatt pedig a nyaralók is inkább az ingyenes, de korlátozott és biztonsági kockázatot jelentő lehetőségeket választják. Pedig a mobilszolgáltatók kedvező árú roamingjegyeket biztosítanak az Európai Unió területén tartózkodó felhasználók biztonságosabb és nagyobb mobilitást megengedő interneteléréséhez – emeli ki az Internetet.hu távközlési ár-összehasonlító portál.

A wifit használó internetezők aránya tavaly 28 százalékról 53 százalékra nőtt, miközben a szélessávú mobilinternet használata 54-ről 50 százalékra csökkent, az NMHH adatai alapján. Ez azt mutatja, hogy egyre több internetező él az egyre több helyen biztosított ingyenes wifi lehetőségével. Ezt az is alátámasztja, hogy míg a vezetékes és mobilinternetet együtt használók aránya 13 százalékkal csökkent, addig a vezetékes internetet és wifit együtt használók 15 százalékkal lettek többen. A még mindig magas roamingdíjak miatt külföldön fokozottan érdemes az ingyenes lehetőséget keresni. Legalábbis az internetezési szokások függvényében.

Olcsóbban telefonálhatunk külföldről!
Július elsejétől csökkentek az Európai Unió, valamint Izland, Norvégia és Lichtenstein területén a mobiltelefonálás, SMS-küldés és mobilinternetezés díjai. Külföldre utazás előtt érdemes tájékozódni a szolgáltatók roamingdíjairól, és a manuális beállítást választani az automatikus hálózatkiválasztás helyett.

„A roaming napi- vagy hetijegyeket azoknak érdemes leginkább megrendelni, akik egy nap többször hosszabb ideig interneteznek külföldön is. A legolcsóbb napijegy például 690 forintba kerül, amely szolgáltatótól függően 10, illetve 25 MB adatforgalmat enged meg. Roamingjegyek nélkül ekkora adatforgalomért 783, illetve 1958 forintot kellene fizetni a meglévő díjcsomagban, tehát már a legolcsóbb lehetőséggel is spórolni lehet több mint 1000 forintot. A legdrágább, 100 MB adatforgalmat biztosító napijegy pedig 2190 forintba kerül, miközben ugyanennyi adatforgalom roamingjegy nélkül 7830 forintba kerülne. Természetesen a több mint 5000 forintos megtakarítás akkor érhető el, ha teljes mértékben kihasználjuk a 100 MB-os korlátot – magyarázza Solt Ádám, az Internetet.hu távközlési szakértője.

Egyes roamingjegyekkel nemcsak az internetezés, de a külföldi telefonhívások költsége is csökkenthető. A legolcsóbb, külföldi hívásindításra alkalmas jegy jelenleg 990 forintba kerül, és 50 lebeszélhető percet kínál. Ezzel egy hívás percdíja 33 forintra jön ki, ami a belföldi híváskezdeményezések percdíjának felel meg. Jegy nélkül ugyanazt a hívást egy hagyományos díjcsomagban 3720 forintból, 74,4 forintos percdíjjal lehet kezdeményezni.

Nem pihentet a fekve nyaralás
Ha nyár, a kikapcsolódás sokaknak egyet jelent a vízparton tespedéssel, lustálkodással. Ám miközben hisszük, hogy ez idő alatt teljesen feltöltődünk, egy hét munka után megint ugyanolyan vagy még fáradtabbak vagyunk, mint mielőtt üdülni mentünk volna.  De hogyan tehetnénk valóban tartóssá a nyaralás jótékony hatását?

„A roamingjegyeket legegyszerűbben SMS-ben vagy telefonon lehet megrendelni, de előtte érdemes figyelni arra, hogy napi- vagy hetijegyet vásárolunk, illetve hogy előfizetéses vagy feltöltőkártyás csomagunk van-e. Ez utóbbi esetben ugyanis kevesebb csomag áll rendelkezésünkre. Emellett olyan mobilinternet-csomagok is elérhetők, amelyek külföldi használat során automatikusan aktívvá teszi a roamingjegy-szolgáltatást” – hangsúlyozza Solt Ádám.

Természetesen a legtöbbet akkor lehet spórolni az internetezésen, ha az utazó megpróbálja megkeresni a legközelebbi wifi-hozzáférési pontot, ahol csatlakozni tud a nethez. Azonban ennek is megvannak a hátrányai. Egyrészt sokkal kisebb rugalmasságot biztosít, és ha egyszerre sokan kapcsolódnak a hálózathoz, jelentős mértékben lecsökken a letöltési sebesség, másrészt pedig biztonsági kockázatot is jelent. A wifi szolgáltatója láthatja a meglátogatott weboldalakat, és bizonyos adatokhoz is hozzáférhet.

Az internetezők több mint egyharmada nem tesz biztonsági óvintézkedéseket, amikor nyilvános wifi-hálózathoz csatlakozik, 14 százalékuk pedig bármilyen hálózaton körültekintés nélkül jelentkezik be online banki felületre vagy webshopba – hívta fel a figyelmet a problémára a Kaspersky Lab és a B2B International „Fogyasztói Biztonsági Kockázatok” című, legutóbbi felmérése. A biztonságosabb internetezés érdekében érdemes körülnézni az elérhető mobilinternetes csomagok, külföldi tartózkodás esetén pedig a roamingjegyek között.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!