Facebook hozzászólás
326

Magyarországon kapott bélyeget a XX. század legnagyobb tudósa

Alkalmi bélyeget bocsátott ki a Magyar Posta az általános relativitáselmélet bemutatásának 100. évfordulója alkalmából. A bélyegképen Albert Einstein portréja mellett, az általános relativitáselmélet képlete látható.

Száz évvel ezelőtt, a Porosz Tudományos Akadémia 1915. november 25-i ülésén ismertette Albert Einstein új, relativisztikus gravitációs téregyenleteit, és ezzel megszületett az általános relativitáselmélet. Azóta bebizonyosodott, hogy ez az elmélet nemcsak a fizikában alapvető jelentőségű, hanem fontos asztrofizikai, műszaki és hétköznapi alkalmazásai is vannak.

A centenáriumi évforduló alkalmából a Magyar Posta bélyeget bocsátott forgalomba. A bélyegképen Albert Einstein Nobel-díjas fizikus portréja mellett az általános relativitáselmélet matematikai képlete látható. A tervet Benedek Imre grafikusművész készítette, a bélyeg az ANY Biztonsági Nyomdában készült.

Az általános relativitáselmélet a gravitáció Albert Einstein által 1916-ban közzétett elmélete. Alapja az ekvivalencia elv, mely a gravitációt és a gyorsulást ugyanannak a dolognak két látásmódjaként írja le. Elméletét arra alapozta, hogy egyetlen kísérlet sem tud különbséget tenni lokálisan a homogén gravitációs tér és az egyenletes gyorsulás között. Az ekvivalencia elv jelentése fokozatosan bővült Einstein további írásaiban, később magába foglalta azt az elképzelést, hogy semmilyen fizikai mérés nem képes arra, hogy egy nem gyorsuló vonatkoztatási rendszer mozgásállapotát megállapítsa.

Az ifjú Albert Einstein, Kép: Wikipedia

Ennek az a következménye, hogy lehetetlen megmérni, tehát gyakorlatilag szükségtelen tárgyalni, az alapvető fizikai állandók, mint az elemi részecskék nyugalmi tömegének vagy elektromos töltésének változásait különböző relatív mozgások esetén. Minden mért változás ezekben az állandókban vagy kísérleti hiba, vagy a relativitási elv hibás vagy hiányos voltának kimutatása.

Albert Einstein (Ulm, Württemberg, Németország, 1879. március 14. – Princeton, New Jersey, USA, 1955. április 18.) elméleti fizikus; tudományos és laikus körökben egyaránt a legnagyobb 20. századi tudósnak tartják. Ő fejlesztette ki a relativitáselméletet és nagymértékben hozzájárult a kvantummechanika, a statisztikus mechanika és a kozmológia fejlődéséhez. 1921-ben fizikai Nobel-díjjal jutalmazták. (Forrás: wikipedia.org; matud.iif.hu – Szabados B. László: Száz éves az általános relativitáselmélet c. írása)

A csodálatos tudóst már ismerjük, most itt megnézheted a XX. század legjobb világirodalmi alkotásait! Olvass sokat! Jó szórakozást!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!