Facebook hozzászólás
345

Trollkodás, szexting – te tudod, mi éri a gyereked a neten?

A közösségi oldalak használata örömforrás lehet, ám emellett függőséget is okozhat, ami személyiségtorzuláshoz és akár későbbi szenvedélybetegség kialakulásához is vezethet. Most a veszélyekre figyelmeztetünk. Tényleg, te tudod, hogy mit ügyködik a gyereked az interneten, és vele mit csinálnak?

Kutatási adatok igazolják, hogy azok a gyerekek, akik mindennapi életükben használják az internetet, kíváncsibb, érdeklődőbb személyiségek lesznek. A világháló használata azonban veszélyekkel is jár, hiszen az „online világban élő” gyerekeknél könnyen kialakulhat kettős értékrendszer. Gyakran visszaélnek a „hálótársak” személyes adataival, hiányzik belőlük az empátia és az arcról olvasás képessége a személyes kommunikációik során.

Sérülhet a személyes kommunikációs készség – Kép: sxc

Tavaly a társkereső oldalakon közel 7500 gyerek adatait találták meg, akik 16 évesnél fiatalabbak voltak, és ezeken a magyar weblapokon „szerepeltek”. Az üzemeltetőket amellett, hogy az adatok törlésére kötelezték, pénzbüntetéssel is sújtották.

Az ilyen és hasonló oldalakra sokszor nemcsak a gyerekek maguk töltik fel a képeiket, adataikat. Előfordul, hogy a barátok, barátnők bosszúból teszik elérhetővé a fotóikat, de akad példa arra is, hogy a szülők teszik nyilvánossá a gyermekeikről készült felvételeket. A képfeltöltők nem gondolnak arra, hogy milyen sérelmet okozhatnak a gyereknek, milyen zaklatásoknak teszik ki őket, mert akár szexuális szolgáltatásokat kínáló oldalakon is feltűnhetnek a fényképek.

A pöttöm is netezik? Vigyázz, veszélyes lehet!
Hazánkban és a fejlettebb európai országokban évről évre egyre több kisgyermek internetezik, ez világosan kiderül az LSE által az egyes EU-országokban elvégzett kutatásokból. A kicsik ugyanakkor ritkán találkoznak potenciálisan veszélyes tartalmakkal – ez inkább a fiatal kamaszokra jellemző.

A zaklatás, a „trollkodás”, a másokkal szembeni negatív kampány, a bántó kommentek és a lejárató vélemények mellett a „sexting” és a pedofília a fő veszélyforrás az áldozatul kiszemelt fiatalok számára. Magyarországon a büntető törvénykönyv lehetőséget ad bűncselekmény esetén internetes tartalmak végleges törlésére.

Az online világban azonban kérdéses, hogy hogyan lehet véglegesen eltüntetni valamit. Az adatvédelmi hatóság által tavaly megjelentetett Kulcs a net világához című kötet bemutatja mindazokat a devianciákat, amelyekkel az interneten találkozhatunk. Jó segédanyag lehet gyerekeknek, pedagógusoknak egyaránt, és különösen a szülőknek, hiszen elsősorban nekik kellene ellenőrizniük és szükség esetén szűrniük a gyermekeik által elérhető tartalmakat. Az adatvédelmi hatóság a közeljövőben társadalmi célú hirdetések formájában kampányt is indít, hogy figyelmeztessen az internet használatának veszélyeire.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!