Facebook hozzászólás
216

Mit tehetünk szülőként? Veszélyben a netgeneráció!

A magyar gyerekek átlagosan 9 éves korukban kezdik el önállóan használni az internetet, és az EU-s átlagnak megfelelően 11 százalékuk találkozik a weben szexuális tartalmakkal. Ugyanakkor a szülői kontroll és támogatás hazánkban jóval átlag alatti. Mit tehet a szülő, ha szeretné gyermekét biztonságban tudni a világhálón?

 

Az európai országok nethasználó fiataljai közül a magyaroknak a legtöbb az ismerősük a közösségi oldalakon: 45 százalékuk 100-nál több visszaigazolt kapcsolattal rendelkezik. Ugyanakkor az uniós átlagnál jóval gyengébbek a digitális írástudás és a biztonságos internethasználat terén – derült ki a 25 európai ország 9–16 éves fiataljainak bevonásával készített EU Kids Online elnevezésű kutatásból.

Az internet vonzó, de veszélyes – Kép: Pixabay

Az internethasználat a mai fiatalok életének szerves része. A net nem csupán a közösségi élet egyik, ha nem a legfőbb színtere, de az ismeretek jó része is egyszerűbben beszerezhető, mint a hagyományos nyomtatott forrásokból. A netdzsungel számtalan lehetőséget nyújt, ugyanakkor komoly veszélyeket is rejt, főképp a tapasztalatlan, ezért kiszolgáltatott gyermekek számára. A Vodafone Magyarország által „Internet a Családban” címmel megrendezett kerekasztal-beszélgetés résztvevői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mit tehet a szülő, ha szeretné gyermekét biztonságban tudni a világhálón.

Ma a 9–16 év közötti magyar gyermekek közel 60 százaléka naponta használja az internetet, s az EU-átlagnak megfelelően 11 százalékuk találkozik a weben szexuális tartalmakkal. Ugyanakkor a szülői kontroll és támogatás hazánkban jóval átlag alatti. A magyar szülőknek mindössze 10 százaléka tud arról, ha gyermeke veszélyes vizekre evezett, szemben a 20 százalékos EU-átlaggal.

Bár az EU Kids Online kutatások eredményeit 2010-ben és 2011-ben is publikálták, azóta sem az EU-ban, sem hazánkban nem készült hasonlóan átfogó felmérés. Az internet fejlődése – mobil platformok előtérbe kerülése, az online–offline lét határait összemosó alkalmazások stb. – azonban rövid, 1-2 éves időtávon belül is egyre nagyobb vonzerőt jelentenek, s újabb és újabb kockázatokat teremtenek – mutattak rá a beszélgetés résztvevői, akik felhívták a figyelmet arra is, hogy a mai gyermekek és a felnőttgeneráció között mekkora szakadék tátong.

Az érintőképernyős kommunikáció megszületésével szinte egy időben megjelent a legújabb, úgynevezett Alpha-generáció. Egy 2013-as amerikai kutatás szerint a 2 éven aluli gyermekek 38 százaléka használ tabletet, ez az arány 2011-ben még csupán 10 százalék volt. A megállíthatatlan technológiai fejlődés nemcsak a gyermekeiket biztonságban tudni kívánó szülőket állítja komoly kihívások elé, de pár éven belül drámaian megváltoztathatja mind az oktatást, mind a munkaerőpiacot. Az oktatási intézmények, irodák helyett globális, virtuális iskolák, munkahelyek születhetnek.

Védekezz! Tudtad, hogy 2013 az adatlopások éve volt?!
Az online világ térhódításával egyre több olyan biztonsági incidens történik, amiben közvetlenül vagy közvetetten több száz millió felhasználó érintett. 2013-ban minden eddiginél több adatlopás és úgynevezett kiberbűnözés borzolta az emberek kedélyeit, amelyek között igencsak kiemelkedő esetek is voltak.

A szülői felelősségvállalás mellett a szolgáltatók szerepe is egyre jelentősebb. A mobilszolgáltatók igyekeznek minden lehetséges eszközzel támogatni a szülőket abban, hogy gyermekeiket a digitális technológia biztonságos használatára ösztönözzék. A Vodafon például létrehozta  a „Biztonságos internet” oldalt, amelyen felvázolják  az internethasználattal kapcsolatos lehetséges veszélyforrásokat, s megoldásokat javasolnak azokra. Az oldalon elérhetők a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által előírt szűrőprogramok, és a közösségi oldalak biztonsági beállításait segítő információk is.

Szó esett a kerekasztal-beszélgetésen egy másik lehetséges veszélyforrásról is:  a nyomtatott könyvek hanyatlásáról, a könyves kultúra eltűnésének problémájáról is. A résztvevők szerint az internet világa önmagában még nem jelenti az olvasás halálát. Veszély persze létezik, no és felelősség is. Nagy kérdés, hogy a minőségi irodalom elég érdekes-e, és tudja-e magát úgy tálalni, hogy az emberek ne csak trollkommenteket olvasgassanak a világűrben.

A pöttöm is netezik? Vigyázz, veszélyes lehet!
Hazánkban és a fejlettebb európai országokban évről évre egyre több kisgyermek internetezik, ez világosan kiderül az LSE által az egyes EU-országokban elvégzett kutatásokból. A kicsik ugyanakkor ritkán találkoznak potenciálisan veszélyes tartalmakkal – ez inkább a fiatal kamaszokra jellemző.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!