Facebook hozzászólás
236

Miért olyan nehéz az iskolatáska? – 4 oka is van

A helytelenül hordott, nem megfelelő vagy túl nehéz iskolatáskák jelentősen megnövelik a kényelmetlen érzet, a fáradtság és a mozgásszervi fájdalmak esélyét. Íme 4 dolog, aminek meg kell felelnie egy jó iskolatáskának.

Egy iskolás mindennapjainak meghatározó része az iskolatáska. Ha belegondolunk, hogy naponta milyen mennyiségű felszerelést kell hordoznia, nyilvánvalóvá válik, milyen nagy hatással van ez a hátára és közvetve az egészségére. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa jó tanácsokkal szolgál a szülőknek.

A táska veszélyforrás lehet

Kép: Pixabay

A helytelenül hordott, nem megfelelő vagy túl nehéz iskolatáskák jelentősen megnövelik a kényelmetlen érzet, a fáradtság és a mozgásszervi fájdalmak esélyét – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa.
Az amerikai US Consumer Product Safety Commission adatai szerint 2010-ben közel 28 ezer rándulás, húzódás, ficam és törés volt „köszönhető” az iskolatáska viselésnek. Ez a szám is mutatja, mekkora jelentősége van a felszerelésnek és a helyes viselési módnak. Egy nem kényelmes vagy nem az alkathoz illeszkedő táska ugyanis szinte biztosan egészségi problémához, főként hát- és vállfájdalomhoz fog vezetni.

A jó táska 4 ismérve

1. Testalkatnak megfelelő táska
A legfontosabb, hogy az iskolatáska éppen úgy illeszkedjen a gyerekhez, mint egy új cipő. A jó táska nem lehet hosszabb és szélesebb, mint a gyerek törzse. Körülbelül a lapocka felső szélénél kell, hogy legyen a teteje és legfeljebb a derékrészig szabad érnie az aljának. A méret miatt érdemes a gyerekkel együtt választani, vagy garanciális darabot venni – a csere lehetősége végett.
2. Megfelelő hordás
A klasszikus kétpántos iskolatáskát úgy kell hordani, hogy mindkét pánt használatban legyen, mert csak így lehet egyenletes a súly elosztása. A válltáskák és az egy pánttal hordott hátitáskák szinte biztosan egyenetlen terhelést okoznak, ami hosszú távon kényszertartásokat alakíthat ki a gyereknél. Középiskolásoknál már lehetünk megengedőbbek. A mellkason átvetett táska nem kifejezetten rossz, bár az oldalakat váltogatni kell, viszonylag röviden kell tartani a pántot és nem szabad túl nagy súlyt így hordani.
3. Hasznos segédeszközök
Ideális, ha a táskán hevederek is vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a vállpántok belemélyedjenek a vállba. Az is hasznos, ha a hátrész stabilan illeszkedik a törzshöz és a táska hátrésze párnázott, hiszen ez kettős támogatást biztosít a viselőjének: extra segítséget jelent a hátnak és megvédi azt az esetlegesen élesebb könyvsarkak szúrásától. Ha van a táskának deréktájon becsatolható pántja, az is jelentősen megkönnyíti a váll és a nyak terhelését és segít megtartani a gyerek egyensúlyát, mint a túrahátizsákoknál.
4. Maximális terhelés
Azt is fontos tudni, hogy a táska nem lehet túl nehéz, egy gyereknek optimális esetben csupán a saját súlyának 10-12 %-át lenne szabad a hátán cipelnie. A szülőnek érdemes róla meggyőződnie, hogy a gyerek nem hurcol felesleges dolgokat és ha szükséges, a tanárokkal is érdemes egyeztetni az iskolában hagyható könyvekről. Bepakolásnál arra kell törekedni, hogy a nehezebb könyvek kerüljenek a háthoz közelebb, a könnyebb dolgok pedig a táska másik felére. Fontos, hogy a test középvonalához közel és minél feljebb kerüljenek a tanszerek, mert így kevésbé hatnak a káros erők a gerincre.

Mikor szükséges az ortopédiai szűrés?

A mozgásszegény életmód, az egész napos tanulás, a rossz vagy rosszul hordott táska miatti fájdalom okozta kímélő tartás következménye lehet a funkcionális gerincferdülés, ami többnyire a kamasz lányoknál jelentkezik.  Ezen kívül előfordulhat még, hogy a gerincferdülés valamilyen veleszületett betegség, rendellenesség tüneteként jelentkezik, de leggyakrabban ismeretlen eredetű, úgynevezett idiopathiás scoliosisrül beszélünk.
Ha tehát azt tapasztaljuk a gyereken, hogy könnyen fárad, hanyagul, „rosszul” tartja magát (például egyik válla lejjebb áll, mint a másik, ferde, görnyedt), fáj a háta, furcsa a járása, mindenképpen forduljunk szakemberhez – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Fájdalomcentrum ortopéd orvosa.
– Fontos tudni, hogy a gerincferdülések alapvető terápiája a mozgás, tehát a ritkább, súlyos eseteket kivéve nem indokolt az iskolai testnevelés alóli felmentés, az a célzott gyógytornát jól kiegészíti. Ha időben felismerjük a problémát és a szakszerű kezelést kiegészítjük a gyógytornász által betanított és otthon naponta végzett gerinctornával és úszással, a gerincferdülés gyógyítható is lehet, az állapotromlás megelőzhető.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!