Facebook hozzászólás
371

Mi legyen a gyerek húsvéti ajándéka?

Húsvétkor általában másfajta ajándékokat veszünk a gyerekeinknek, mint karácsonykor. Tavaszit, szezonálisat. A gondos és előrelátó szülő ilyenkor sportos, szabadtéri meglepetéseket vásárol, és persze csupa praktikusat. No meg jó drágákat és feleslegeseket. Hibázunk ebben is. Most segítünk a vásárlásban…

Ajándékot venni mindig komoly fejtörést okoz. Gyakran az utolsó pillanatokban kapkodunk, és így rendszerint  ugyanazokat a hibákat követjük el, mint minden hasonló alkalomkor.

Az építőjáték szórakoztat és fejleszt – Kép: sxc

A játékboltok kirakatát  sóvárgó szemekkel bámuló apukák és anyukák legtöbbször olyan játékokat vásárolnak, amelyeket annak idején ők nem kaphattak meg a szüleiktől. Aztán „azt szeretném, hogy a gyerekemnek mindene meglegyen” felkiáltással pénzt nem sajnálva berohannak a boltba, hogy hazavigyék a legdrágább távirányítós repülőt és autót, s aztán ők maguk is élvezettel eljátszadozhassanak. Kis időre persze a gyereket is a közelébe engedik, majd óvatosságból el is zárják előle, nehogy idő előtt elromoljon.

A kreatív játék a legjobb
Egy tanulmány szerint a gyermekek a kreatív tevékenységek során érzik magukat a legjobban, de ha mindezt csoportban teszik, az nem csupán kreativitásukat fejleszti, hanem szociális érzékenységükre is jó hatással van. „A közös játék a szülők, nevelők és a gyerekek kreatív energiáit is mozgósítja.

Vannak olyan szülők is, akik a legdrágább, a legszebb és legjobb ajándékokkal halmozzák el gyerekeiket, miközben boldogan mutogatják a játékokkal zsúfolt gyerekszobát: Ugyan mi hiányozhat még nekik? Semmi, kivéve az apákat, anyákat, akik sohasem érnek rá, folyton sietnek, és úgy gondolják, hogy a nagy bevásárlással minden szülői kötelességüknek eleget is tettek.

Ám mi a teendő, ha egyik csoportba sem tartozunk? Nos, akkor ésszerűen betartjuk a játékvásárlás szabályait.

Mindig a gyerek életkorának megfelelő játékot válasszunk! Ha egy játék meghaladja a gyerek képességeit, akkor lehet, hogy a gyerek eljátszogat vele egy ideig, értéktelen marad számára, hiába került sokba. A bababútorok, az öltöztetőbabák, a  minikonyhák, a sminkkészletek, a fegyverek, a kisautók és egyéb eszközök, mind  a felnőtt élet kicsinyített másolatai, amelyek a szerepjátékokra, utánzásra adnak lehetőséget,de a kreativitást kevésbé fejlesztik.

Rajzeszközökkel igazán alkothat – Kép: sxc

A gyerekek azokat a játékokat kedvelik, amelyekben kiélhetik a fantáziájukat, és megmozgathatják képzeletüket. E tekintetben az építőkockák és a legók még mindig a legkiválóbb ajándékok. No és persze ide sorolandók a zsírkréták, a festékek, a nagyméretű papírok is, amelyek nagyszerű  fantáziaművek megszületéséhez asszisztálhatnak. Ne aggódjunk, ha a ruhák vagy esetleg az egész gyerek maszatos lesz, és ne is kritizáljuk, ha nem értjük, hogy a rajzon miért piros a nyúl, vagy a bárányfelhők miért a tóban úszkálnak. Hagyjuk meg alkotói szabadságukat, képzeletüket engedjük szárnyalni!

Te nem babázhatsz, Pistike!
A fiúnak kreativitást, ötletességet, harciasságot, intuíciót igénylő „férfias” játékokat vásárolunk, így lesz tele a gyerekszoba a fegyverekkel, repülőgépekkel, autókkal, építőjátékokkal és sporteszközökkel. A lányok megkapják a neki való utánzó, az anyai és a háztartási tevékenységekre emlékeztető babákat, babaházakat mini háztartási felszereléseket és az apró edénykéket. Az sem baj, ha időnként egymás játékaival játszanak…

Nem kell méregdrága dolgokat venni, hiszen a  gyerek szemében a játéknak más az értéke, ami közel sincs arányban a bolti árával. Bizonyára sokan tapasztalták, hogy a kölykök néha jobban eljátszanak a dobozzal, mint a benne lévő játékkal.  Ha nem verjük nagy költségbe magunkat, akkor azon sem kell aggódunk majd, ha darabokra szedik az új kisautót. Ezt nem rombolásból, csupán kíváncsiságból teszik: vajon mi van belül?

Az már viszont szülői következetes magatartás, ha a „megcsonkított” játékszereket nem pótoljuk azonnal. Egyrészt azért, mert a gyerek remekül elvan a sérült darabokkal is, másrészt pedig megtanulja, hogy amit kapott, arra vigyáznia kell. A játék ugyanis, amit tőlünk kapott, már az ő tulajdona.

Ki a szabadba! – Kép: sxc

Arra is figyeljünk,hogy ízléses,színes és formailag is változatos játékokat vásároljunk, mert azzal csemeténk szépérzékét fejlesztjük, ízlését formáljuk, és esztétikus környezetét is alakítjuk.

Akkor most mit vegyünk húsvétra? Elsősorban azt, amit a gyerek szeretne. Aztán hozzuk ezt összhangba a családi lehetőségekkel, a bolti választékkal és minden más eddigi okossággal. Így tavasszal már jöhetnek a szabadban használható görkorik, rollerek, kerékpárok, gördeszkák és ezek védőtartozékai, a tollas-, a pöttyös, no meg a focilabdák. Az építőjátékok és rajzkréták – utóbbiak még a betonokat is színessé varázsolhatják –, melléjük pedig a könyvek, társasjátékok és minden olyan dolog, ami a gyerekeknek örömet okoz. De a legfőképpen az, ha időnk nagy részét a játék közben is velük töltjük. Nincs ennél szebb ajándék.

Bizony nem olcsó hobbik a trendi sportágak
Bár a foci továbbra is az egyik legnépszerűbb sport a fiúk körében, divatos elfoglaltságnak számítanak a jégkorong és a küzdősportok is, a lányok körében pedig a lovaglás és a formációs táncok. Ezek azonban nem olcsó hobbik, a szülőknek sokszor mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha ilyen sportágat választ a gyerek.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!