Facebook hozzászólás
255

Ingyenes őssejtlevétel a veszélyeztetetteknek

Évente körülbelül 8000 koraszülött gyermek jön világra Magyarországon. A terhesség 28. hete előtt megszületett csecsemők esetében az idegrendszeri megbetegedések előfordulása gyakoribb, ám ezek közül néhány már jó eséllyel gyógyítható köldökzsinórvér eredetű őssejttel. Egy egyedülálló társadalmi felelősségvállalás programkeretében a legveszélyeztetettebb korcsoportok számára ingyenesen biztosítják az őssejtlevételt és -tárolást.

A Cord Blood Center (CBC), Európa második legnagyobb őssejtbankja Magyarországon sokoldalú társadalmi felelősségvállalási programot hozott létre annak érdekében, hogy a professzionális őssejtlevétel és -tárolás mellett segítse az arra rászoruló ügyfeleit.

Magyarországon nem csökkent a koraszülések száma – Kép: sxc

A vállalat a saját őssejtbeültetést szakmailag és anyagilag támogató Segítő Kéz Programja mellett idén tavasszal új kezdeményezést indít hazánkban, hogy ingyenesen elérhetővé tegye az őssejtlevételt és -tárolást a koraszülöttek és azon újszülött gyermekek számára, akiknek idősebb, beteg testvérén segíthet egy esetleges őssejtkezelés.

Az Indikált Őssejt Levételi Program névre keresztelt vállalás keretében a CBC mostantól a 28. hét előtt megszületett koraszülött csecsemők vagy a születést követő 5 percben 5 pont alatti APGAR értéket („életrevalósági” skála, amely a légzést, szívműködést, izomtónust, bőrszínt, és reflexet/ingerlékenységet vizsgálja; a maximálisan elérhető APGAR érték 10 pont) elért gyermekek számára a köldökzsinórvér eredetű őssejt levételét és tárolását 2 évre ingyenessé teszi.

A vállalat azoknak az újszülött gyermekeknek is biztosítja a programot, akiknek idősebb testvére például bizonyos lymphomás, leukémiás vagy vérképzőszervi betegségben szenvednek, ezek gyógyításában ugyanis őssejttel kapcsolatos nemzetközi kutatások biztató eredményeket értek el.

„Ma már több mint 85 különböző betegség gyógyítható köldökzsinórvér eredetű őssejtkezeléssel, de 300-at is meghaladó klinikai kutatás folyik a világon az őssejtterápia alkalmazására, köztük a leggyakrabban előforduló idegrendszeri megbetegedésre, a gyermekkori agyi bénulásra vonatkozóan” – mondta dr. Pance Miklós, a Cord Blood Center Hungary vezetője.

A reményt jelentő köldökzsinórvérről…
Az orvostudomány egyik legígéretesebb területeként is emlegetik, noha sokak számára továbbra is misztikus diszciplína. Merre tart az őssejtkutatás? Beszédes eredmények, növekvő transzplantációs gyakorlat, több mint 80 féle betegség kezelésében elért sikerek és reményt jelentő új kutatási irányok.

„Az Indikált Őssejt Levételi Programhoz egy gyors regisztrációval, ingyenesen csatlakozhatnak azok a várandós kismamák, akik elővigyázatosságból vagy akár orvosi okból kifolyólag szükségesnek érzik a felkészülést az esetleges problémákra” – magyarázta dr. Pance. A CBC a szükség esetén ingyenesen levett őssejtek tárolása mellett a koraszülött gyermekek és az őssejttel gyógyítható betegségben szenvedő testvérek számára is biztosítja a tavaly bevezetett Segítő Kéz Programját, melynek keretében a vállalat széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerét kihasználva szakmai, valamint pénzügyi támogatást is biztosít az esetleges őssejtkezeléshez.

„A 28. hét előtt világra jött gyermekeknél az idegrendszeri betegségek, mint a gyermekkori agyi bénulás esélyének kialakulása az átlagosnál magasabb. Míg az időben, a 37. hét után született csecsemőknél a betegség előfordulása 0,2%, addig a koraszülötteknél ez a szám eléri a 10%-ot is” – tette hozzá a CBC kezdeményezését támogató dr. Kocsis István neonatológus szakorvos.

Magyarországon az elmúlt években nem csökkent a koraszülések száma. Míg Európában átlagosan az újszülöttek mindössze 6%-a jön a 37. hét előtt a világra, hazánkban megközelítőleg minden 12. gyermek idő előtt születik. Dr. Kisfalvi Istvánnőgyógyász a koraszüléssel kapcsolatban elmondta: „Számos tényező eredményezhet koraszülést, sok esetben azonban ez nem megelőzhető, ezért is tartom kiemelten fontosnak a Cord Bood Center egyedülálló kezdeményezését, mely az őssejtlevételtől egészen a gyógyításig ingyenesen nyújt segítséget.”

Így gondoskodnak sztárapukák a gyerekük egészségéről
A gyermek születése ősidők óta a család legnagyobb öröme, amelyet viszont fokozódó féltés kísér. Mindegy, hogy fiú vagy lány, csak egészséges legyen, és ez egy életen át így is maradjon – vallja a szülők többsége. Sebestyén Balázs és Storcz Botond éppen ezért az őssejttárolás mellett döntöttek, amikor apává váltak.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!