Facebook hozzászólás
440

Hogyan vedd rá a gyereket, hogy tanuljon?

Alig egy hónap van hátra az idei tanévből. Ilyenkor minden tantárgyból egyszerre kell felmérőt írni, a diákoknak a tanuláson kívül szinte nem is jut idejük másra. Vajon mivel tudjuk motiválni gyermekünket a minél jobb teljesítmény elérésére? Pénzzel, ajándékkal, közös tanulással, jutalomprogrammal? Érdemes átgondolni!

Az ad erőt, ha megértést kap – Kép: sxc

Az év végi bizonyítványosztásig már csak néhány hét van hátra, ilyenkor lehet javítani, de le is lehet rontani az eddigi jegyeket, hiszen szinte minden tárgyból felmérőt kell írni, felelni. Szülőként vajon mivel tudjuk hatékonyan támogatni a gyerekünket, hogy jó teljesítményt nyújtson? Az a legjobb, ha év elején vagy félévkor kitűzünk közösen célokat, amire most, az év végi hajrában ráerősíthetünk.

„A gyermek érettségét jelzi, ha már van igénye a zsebpénzre, érzi a tervezés örömét, és felfogja az elvégzett munka–megszerzett pénz arányát. Minél idősebb, annál inkább szüksége van pénzre, hogy vehessen magának mozijegyet, új ruhát vagy egy mobiltelefont. Kézenfekvőnek tűnik tehát, hogy zsebpénzzel motiváljuk: ajánljunk fel neki kisebb-nagyobb összeget, ha a hátralévő hetekben kitartóan tanul, és jó jegyeket kap év végén. Ha nem szeretnénk pénzzel díjazni, ígérhetünk ajándékot a bizonyítványosztásra, például egy szörfdeszkát, amit már kinézett magának nyárra, vagy akár egy vágyott programot is, például látogatást egy kalandparkba” – sorolta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.

Németh Erikaklinikai gyermek-szakpszichológus szerint a gyerekeket jobban motiválja a kisebb ajándék, mint a nagyobb. „A nagy összeg vagy drága ajándék miatt el is veszítheti a gyermek a tanulás iránti motivációját, kisebb jutalomnál ettől nem kell tartani. Ugyanakkor nemcsak tárgyi jutalom lehet segítség, az ad ilyenkor erőt, hogy megértést kap a gyerek. Sokszor ugyanis maga sincs tisztában azzal, mitől feszült, míg a szülő elmagyarázhatja, hogy fáradt, nagy nyomás van rajta a sok tanulás miatt” – mondta.

Miből fogjuk kifizetni az 5 milliós diplomát?
Elég korán elkezdhetik a gyűjtögetést a szülők, ha diplomát szeretnének adni a gyerekük kezébe. Az állami ösztöndíj nélküli egyetemi évek mintegy 5 millió forintot visznek el a családi kasszából. Hogyan gondoskodhatunk előre a továbbtanulásról?

A lényeg  az, hogy gyermekünk érezze, támogatjuk és elismerjük a teljesítményét. Ehhez sokszor apró gesztusok is elegendők: csempéssz pár új számot az mp4 lejátszójára, és tedd az íróasztalára egy zacskó szőlőcukorral meg egy üzenettel: „Fél óra pihenés, egy kis pluszenergia, hogy jobban menjen a tanulás. Kitartás, már csak pár hét, és lazíthatsz!” Ezzel jobban motiváljuk, mint ha csak a lelkére kötnénk, hogy tévézés helyett kezdjen el tanulni, amint hazaért.

„A kamaszok azért sem szeretik az év végi hajrát, mert ilyenkor nem tudnak elég időt a barátaikkal tölteni. Ebben az esetben felajánlhatjuk, hogy ha kitartóan tanul, év végén csaphat egy házibulit, amire meghívhatja a cimboráit, és együtt ünnepelhetik meg a nyár kezdetét, a költségeket pedig mi, szülők álljuk. Egy 10-15 fős házibuli esetében körülbelül 10-20 ezer forintos költséggel kell számolni” – tette hozzá Horváth Magyary Nóra.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!