Facebook hozzászólás
202

Hogyan tanítsuk meg a gyereknek, mire érdemes költeni?

Az iskolásoknak fontos a trendkövetés: figyelik egymás ruháját, felszerelését, mobiltelefonját, és gyakran csak azért könyörögnek, mert a többieknek már van valamijük, ami nekik nincs. A szülők ilyenkor dilemmáznak: megvegyék-e a kért tárgyat csak azért, hogy az ő gyerekük is „menő” lehessen, lépést tudjon tartani a többiekkel vagy mérlegelnek, hogy mire hajlandóak áldozni és mire nem. Gyerekpszichológus és a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűrielnöke segítségével jártuk körbe, milyen anyagi és lelki szempontokat érdemes átgondolni a kamaszodó, trendkövető gyerekek szüleinek.

Kép:Piac&Profit archív

„Apu, olyan ciki ez a régi telefon, vegyél nekem egy okostelefont, az osztályban már mindenkinek az van!” – ez a mondat valószínűleg sok szülő számára ismerősen cseng. Ráadásul hiába veszünk meg egy tárgyat a gyereknek, a következő héten úgyis kell neki egy újabb divatos cipő, márkás karóra, vagy a padszomszédnál látott mp4 lejátszó. Hol a határ, amit egy szülőnek érdemes meghúzni, meddig engedhetünk egy kamasz unszolásának?

„Fontos szempont, hogy egy kérés belülről fakad, valóban szeretne egy tárgyat megszerezni a gyerek, mert szüksége van rá, vagy külsőleg irányított, csak azért akar annyira valamit, mert a trendi holmi birtoklásával úgy érzi, tartozni tud valahová, befogadja egy adott közösség, például az osztálytársai” – mondta Németh Erika klinikai gyermekszakpszichológus. Hozzátette: ez nagyrészt függ a szülői mintától is. „Sokszor a felnőttek sem biztosak magukban: jó szülők akarnak lenni, de nem tudják, hogyan tegyék ezt. Van, aki rossz szülőnek érzi magát attól, ha nemet mond, ezért nem tudatosan dönt a gyerek kérésekor.”

A szakember szerint meg kell húzni a határokat, ezért érdemes átbeszélni a kamasszal, miért van szüksége egy adott tárgyra. Kérdezzük meg tőle, mire használná, például egy mobiltelefont. Ne faggassuk, hanem érdemben beszéljük át a kérdést, így kiderül, mi zajlik a gyerek lelkében. Valóban szüksége van arra a holmira vagy csak tetszik neki, mert a többi barátjának is ilyen van? Ha ismerjük a motivációját, a felnőtt is jobban ki tudja fejteni a saját álláspontját. Például érvelhet azzal, érti, hogy egy mobiltelefon hasznos lenne a diáktársakkal való kapcsolattartáshoz, de attól fél, egy nagyon drága készülék akár veszélybe is sodorhatja a kamaszt, például kirabolhatják hazafelé menet, ezért válasszanak inkább egy olcsóbb készüléket, vagy csak otthonra kapjon egyet, amiről a szülők, barátok hívhatók, de az iskolába nem viheti be.

A pénzügyi szakember szerint is a tudatosságon van a hangsúly. „A gyereknevelés során rengeteg olyan helyzet adódik, amikor a kiskamasz hirtelen áll elő egy drága kéréssel. Ilyenkor a szülő mérlegeljen, majd szempontjait ossza meg gyermekével is. Mondja el, mik a család anyagi lehetőségei, ha valamire nincs pénz, akkor azt mindenkinek figyelembe kell venni. Ha azonban van mód a kérés teljesítésének, bátran bevonhatjuk a tervezésbe a fiatalokat is: gyűjtsünk együtt a márkás ruhára, cipőre táblagépre vagy okostelefonra, így a jó példát látva utódunk is elsajátítja azokat a szempontokat, ami az okos pénzügyi döntések meghozatalához nélkülözhetetlenek” – mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűrielnöke.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!