Facebook hozzászólás
248

Gyermekkorban a legveszélyesebb leégni a napon

Az élet során történő napozás fele a gyermekkorra esik. A bőrt érő sugárzás feltehetően 18 éves kor előtt a legkárosabb, növeli a későbbi melanoma és a szürke hályog kockázatát is. A megelőzésről és lehetséges kezelésről beszél szakértőnk.

A gyerekkori gyakori napozás és leégés felnőttkorban növeli a bőrrák egyik fajtája, a melanoma, sőt a szürkehályog kockázatát is. Fontos szabály, hogy csecsemőket egyáltalán nem szabad közvetlen napra vinni, és a fehér bőrű kisgyermekeknek is ajánlatos kerülni a sugárzást. A szél vagy a víz egyébként is lehűtheti a gyerek bőrét, és észre sem veszi, hogy leég. Néhány gyermek érzékeny lehet a napra, kiütések jelenhetnek meg rajta, ilyenkor azonnal forduljunk bőrgyógyászhoz.

Jó, ha ruha, sapka védi a gyereket – Kép: Pixabay

Tévhit, hogy a nap elleni védelem csak a strandon vagy vízparton szükséges, ugyanis a leégés gyakran akkor történik meg, amikor nem is gondolunk a védelem szükségességére. A gyerekeknek veszélyforrás lehet a játszótér, egy kirándulás vagy akár a lakás erkélye is, ha tűző napon játszanak ott. Különleges figyelem szükséges a hegyekben, mivel az UV-szint 1000 méterenként jörülbelül 8 százalékkal nő. Több felület, elsősorban a hó, a homok és a víz visszaveri a napsugarakat, és azok hozzáadódnak az összes UV-sugárzáshoz. Sőt, a sugárzás nemcsak a tűző napon, de felhős ég alatt is magas lehet.

Vigyázz a napon! Tények és tévhitek a leégésről
A nyári örömök mellett vannak nyári veszélyek is, mint például az, ha a napsütésben leég a bőrünk. Az internetes fórumokon, rokonoktól, barátoktól több tanácsot is kaphatunk megelőzésre vagy baj esetére, de jó, ha tudjuk, melyik javaslatot érdemes megfogadni.

„Ha csecsemő vagy kisgyermek napszúrást vagy égést szenvedett, minden esetben hívjunk orvost – javasolja dr. Pellion Szilvia, az Oxygen Medical bőrgyógyásza. – Akkor is keressük fel az orvost, ha a gyermek testén kiütések vagy hólyagok jelennek meg, és ugyanígy járjunk el, ha a bőre nagyon vörös és fáj. Langyos, mintegy 25 fokos vízzel hűtsük a leégett testrészt fél–egy órán keresztül, és kérjünk tanácsot a gyógyszertárban, mit használjunk a bőr hűtésére, hidratálására. Ha az akut kezelés után is szokatlan képletet látunk a gyermek testén, mindenképpen keressük fel a bőrgyógyászt!

Hogyan védjük a gyerekeket a napsugárzástól?
● Játsszanak árnyékban, és viseljenek ruhát, széles karimájú kalapot és már egészen kis kortól jó minőségű napszemüveget.
● Napvédő tej, krém használata elengedhetetlen, de használatával sem szabad jelentősen meghosszabbítani a napon töltött időt.
● Megfelelő minőségű, tehát magas faktorszámú, az UVB- és UVA-sugárzás ellen is védelmet nyújtó és elegendő mennyiségű napvédőt használjunk naponta több alkalommal.
● Ha vízpartra megyünk, eleve válasszunk vízálló készítményeket, mert egyes napvédők a víz, az izzadás hatására vagy a törülközőhasználattól lejönnek.
● Délelőtt 11 és délután 3 óra között, amikor a legerősebb a sugárzás egyáltalán ne legyen a gyerek a napon. (Forrás: www.oxygenmedical.hu)

Vigyázat! Anyajegyekkel életveszélyes lehet a napozás!
Sokan szeretnének szép barna bőrszínt, így a gyorsabb barnulás reményében még a veszélyesebb időszakban is bátran kifekszenek a napra, és megfeledkeznek a fényvédő krémek használatáról is. A fokozott védelemre azoknak kell főleg gondolni, akiknek sok anyajegyük van! Ők mire figyeljenek?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!