Facebook hozzászólás
274

Ezek a leggyakoribb bőrnyavalyák gyerekkorban

Elég nagy pánikot okoz, amikor gyermekünk hazajön az óvodából, iskolából és felfedezünk rajta valamilyen furcsa kiütést, apró élőlényeket, mint például tetűt, körömgombát vagy uszodaszemölcsöt. Ha pár ilyenen túlesik a család, akkor előbb-utóbb felmerül, hogyan előzhetők meg ezek a kellemetlen nyavalyák?

1.) Tetű

Óvodai, iskolai közösségekben sajnos a tetvek gyorsan terjednek, hiszen a gyerekek pl. játék közben gyakran összedugják a fejüket, és a tetvek könnyen átgyalogolnak egyik gyerkőcről a másikra. Ezt szülőként nem annyira tudjuk megelőzni, viszont arra mindenféleképpen érdemes megtanítani a gyereket, hogy más kabátját, főleg sapkáját véletlenül se vegye fel, illetve ruháit lehetőség szerint ne rakja túl közel másik gyerek ruháihoz. A családban sose használjunk közös fésűt, és az ágyneműt mossuk minél sűrűbben és minél nagyobb hőfokon. Jó, ha tudjuk, a sűrű hajmosással nem megyünk sokra, hiszen a tetűk a frissen mosott hajat is ugyanúgy kedvelik.

Az uszodaszemölcs az egyik leggyakoribb fertőző betegség  Kép: Pixabay
Az uszodaszemölcs az egyik leggyakoribb fertőző betegség Kép: Pixabay

A biztonság kedvéért hetente-kéthetente átnézni a gyerek haját, ám ha a környezetünkben van tetves gyerek, akkor érdemes minden este vizsgálatot tartani. Ha esetleg tetűt találunk, akkor azonnal kezdjük el a kezelést, ne hagyjuk, hogy még több fertőzést okozzon. Gyógyszertárban kapható tetűirtószerekkel többnyire sikerrel járhatunk.

2.) Körömgomba

A körömgomba az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati betegség, a statisztikák szerint az emberek 1/3-a küzd vele, így nem csoda, hogy a gyermekek is szép számmal szenvednek tőle.

Tippek a megelőzésre:

  • A gyerek kizárólag pamut zoknit/harisnyát viseljen.
  • Lehetőség szerint legyen több cipője is évszak szerint, amit tud váltogatni.
  • Amikor a gyerek hazaér, azonnal cseréljen cipőt és vegyen fel kényelmes, jól szellőző papucsot.
  • Fürdés után töröljük/töröltessük szárazra a gyerek lábujjai közötti részt is.
  • A gyereknek legyen saját papucsa, törölközője, manikűr szettje, ezeket sűrűn mossuk/fertőtlenítsük.

Ha már fenn áll a baj, akkor – akárcsak a tetű esetében – rögtön kezdjük el a kezelést, súlyosabb esetben ugyanis a fertőzött köröm akár le is eshet. Ha a családban felütötte a fejét körömgomba, akkor a közösen használt tárgyakat feltétlenül fertőtlenítsük többször is.

Minden, amit tudni akartál a szemölcsökről
Vírusos szemölcs a test bármely pontján megjelenhet, nagy valószínűséggel, élete során legalább egyszer már mindenki találkozott a zavaró növedékekkel. Annak, aki hajlamos rá, és a szemölcs folyamatos kiújulásával küzd, érdemes elolvasnia dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosának javaslatait a kezelésről és a megelőzésről.

3.) Uszodaszemölcs

Az uszodaszemölcs kórokozója a poxvírus, és leginkább az arcon, a nyakon, a hajlatoknál és a lágyéknál jelenik meg.

Tippek a megelőzésre:

  • Ha a gyerek úszásra megy, akkor mindig vigye magával saját papucsát, törölközőjét, úszósapkáját, ezeket használja, kölcsön sose kérjen. Ezen felszereléseit minden alkalom után mossuk ki.
  • Tanítsuk meg neki, hogy mezítláb ne mászkáljon, se a medence partján, se a zuhanyzónál/öltözőnél.
  • A vírusok a száraz bőrön könnyebben megtelepszenek és elszaporodnak, ezért szükséges folyamatosan hidratálni a gyerek bőrét. Esetükben tipikusan gyerekek bőrére kifejlesztett, bio, natúr, parabénmentes, hipoallergén, gyógynövényes vagy természetes olajtartalmú krémek/testápolók ajánlottak, extrém bőrszárazság esetén akár naponta többször is.

Ha már fenn áll a baj, akkor – akárcsak a tetű/körömgomba esetében – haladéktalanul kezdjük el a kezelést, mert az el nem távolított szemölcsök akár tovább is terjedhetnek. Kezelésre többféle módszert szoktak alkalmazni: külső vírusellenes gyógyszeres kezelést, fagyasztást, kaparást, égetést vagy lézeres kezelést – ezek nem lesznek a gyerek kedvenc élményei, viszont sajnos túl kell esni rajtuk.
(Forrás: vitaminsziget)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!