Facebook hozzászólás
510

Anya vagyok, nincs időm nőnek lenni

Nőként temérdek szerepben, helyen kell megfelelnünk, és zsonglőrként egyensúlyozunk ránk váró feladataink között. Közben azonban hajlamosak vagyunk elfelejteni, ki is életünk igazi főszereplője: önmagunk. Itt az ideje első helyre kerülnünk a saját életünkben, hogy anyaként is nőnek érezhessük magunkat!

Enikő és Zsolt elég meggyőzőek, igaz? – Kép:sajtóanyag

Szántai Enikő – lánykori nevén Csonka Enikő – Body Wakes egészségmentor, táplálkozási szakértő, 2010-es fitness modell világkupa győztes, és egy lassan 3 hónapos csodaszép kislány, Szofi büszke édesanyja, Emellett férje előző kapcsolataiból született két kisgyermek pótanyukája. Testközelből tudja, mekkora feladat összehangolni a családi életét, munkáját, mindeközben megőrizve nőiességét, testi-lelki fittségét. Sokan azt gondolhatják, hogy neki könnyű gyerek mellett is nőiesnek maradni, mivel mindig is sportolt. Ezért megkérdeztük, hogy szerinte egy „átlagos” nőnek milyen lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy összhangba kerüljön önmagával.

„Nekem sem volt egyszerű a mai állapotomat elérnem, sokszor még ma is komoly belső munka eredménye, hogy minden szerepemben – mint édesanya, feleség, barát, üzletasszony – igazán jól teljesítsek. A legfontosabbnak azt tartom, hogy egy nő kerüljön tisztába azzal, milyen értékrend, milyen elvek mentén éli az életét, mi a mostani kiinduló állapota, amit első körben kulcsfontosságú elfogadnia. Innen határozható meg akár testi, akár lelki fejlődésének iránya. Akkor tudunk tartós harmóniát teremteni szerepeink között, ha a helyzetfelismerés után olyan időbeosztást hozunk létre, amiből önmagunkat sem hagyjuk ki – hiszen a legkönnyebb azt mondanunk, hogy nincs időnk például a mozgásra. Talán közhely, mégis azt vallom: arra van időnk, amire akarjuk. Napi 20-30 percet önmagunkra szánni alapvető dolog, nem luxus.

5 jel – ha nincs a kapcsolatodban, baj van!
Van öt dolog, amelyre minden kapcsolatban, de különösen a szürkülő házasságokban nagyon-nagyon vágyunk. Ott vannak a mindennapjainkban, mégis megfeledkezünk róluk, pedig a szeretet nyelvén szólnak.

3 hónapos a pici babánk, így tudom, amikor már azt hisszük, van egy kialakult napirendünk, az a legtöbb esetben borul. Várandósságom alatt én is azt hittem, hogy mindenre lesz időm, kisujjból végzem majd el a feladataimat, aztán nehezen, de elfogadtam, hogy ez a gyakorlatban nem így működik. Viszont törekednünk kell rá, hogy egyensúlyt teremtsünk napi teendőink között. Amikor még csak személyi edzőként dolgoztam, láttam, hogy a gyermeket nevelő édesanyáknak van a legnagyobb szükségük arra, hogy elégedettek legyenek magukkal. Ehhez elsődlegesen az kell, hogy szülés után gyorsan visszanyerjék régi alakjukat, ám ez mindaddig vágyálom marad, ameddig nem tesznek eleget ennek érdekében, első lépésként mentálisan.

Mint minden más, a fogyás is fejben dől el, így ha végiggondolják, mivel jár, ha folytatják egészségtelen életmódjukat, máris könnyebben megválaszolhatók olyan kérdéseik, mint hogy »Miért nem fogyok le?« vagy »Fogyni akarok, de nem tudok, mit tegyek?« Ha például az evés örömszerzési forma az életükben, akkor ebből az ördögi körből nem fognak tudni kilépni. Sőt, ez a férjükkel szemben sem tisztességes, hiszen az anyaszerep mögé bújt, sok esetben súlyfelesleggel rendelkező nő már nem az, akivel a férfi korábban elkezdte az életét, így jogos igénye van arra, akibe korábban beleszeretett, és akivel úgy döntöttek, együtt élik le az életüket. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy egy házasságba nem fér bele, hogy az ember teste megváltozik, és ha már valaki nem a régi, akkor le kell cserélni. Azonban ha a nők családanyaként az elkényelmesedést választják, az hosszú távon sokkal kényelmetlenebb helyzetekhez, különböző – nemcsak őket, hanem a családjukat is érintő – betegségek kialakulásához vagy akár különváláshoz is vezethet. A döntés nálunk van, hiszen mi döntjük el, mi kerüljön az asztalra, miénk a felelősség, mit adunk enni a férjünknek és a gyerekeinknek.

Hogyan lehetünk igazán szerető szülők?
Sok szülő ott követi el a legnagyobb hibát, hogy férj–feleség kapcsolatukat igazából a fészekrakás ösztöne hajtja, és erre alapozzák a párkapcsolatukat. Ez veszélyes hozzáállás, mert ha nem folyamatában élik meg a két helyzetet, akkor először is férj–feleség kapcsolatuk másodrangúvá válik, másodszor pedig teljesen gyermekközpontú nevelést fognak folytatni. A szülői szerepeken túl feleségként és férjként is fontos megmaradniuk egymás számára. Hogy hogyan? Szakértő tanácsokat találsz itt.

Még ha egyedül is vagyok otthon Szofival, nagyon figyelek arra, hogy rendbe tegyem magam. Ha egy ápolt, rendezett külsejű nő néz vissza rám a tükörből, már a kedvem is sokkal jobb lesz, más a hozzáállásom mindenhez. Emellett férjemmel, Szántai Zsolttal rendszeresen kijelölünk napokat, amikor igyekszünk minőségi időt tölteni egymással. Ez lehet egy közös reggeli, ebéd vagy vacsora, a lényeg, hogy ekkor csak egymásra figyelünk. Zsolttal együtt is dolgozunk, és sokéves tapasztalataink alapján látjuk: kínálhatunk mi bármilyen személyre szabott étrendet, edzéstervet vendégeinknek, első lépésként mindenkinek mentális nagytakarításra van szüksége. Aki önértékelési és ebből eredő súlyproblémával küzd, annak fejben kell átkapcsolnia magát, a gondolkodásmódját kell megváltoztatnia. A legfontosabb, hogy önmaga számára váljon valaki olyan fontossá, és szeresse magát annyira, hogy a pozitív változást önmagáért akarja elérni.

Ha mi, nők, édesanyák eljutunk erre a pontra, a családi életünk is harmonikusabbá válik, és nem kell attól tartanunk, hogy esetleg a férjünk elveszti irántunk az érdeklődését, és máshol keresi a boldogságot. Ehhez viszont sziklaszilárd önbizalom és önbecsülés szükséges. Mi arra tettünk fel életünket, hogy ennek kialakításában segítsünk az embereknek.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!