Facebook hozzászólás
235

„A szüleim agyonvernek ezért a bizonyítványért!”

A napokban osztják. Vannak, akik boldogan mutogatják, miközben jutalmat és dicséretet kapnak érte, és szép számmal akadnak olyanok is, akik sűrű szidalmak közepette már hiába magyarázzák – a bizonyítványt. Ami nem csak a gyereké…

Igazán lázas izgalomban teltek az utolsó napok az iskolában. Egymás után sercegtek vagy pihentek bambán a tollak az év végi dolgozatok felett, és kerekedtek nagyra a szájak és a szemek a mentő kérdések alatt.  Néhányan vért izzadtak, hogy a bukástól megmeneküljenek, mások a jobb jegyért vagy a kitűnő eredményért magolták az apró betűs  tananyagrészeket. Ám a „megérdemelt” osztályzat  után sajnos nem egy gyerek száját hagyta el a döbbenetes mondat:  „A szüleim agyonvernek ezért a bizonyítványért!”

A szeretetmegvonás jellembéli torzulásokat okozhat
Kép: sxc

Az a szomorú, hogy ezt néhányan meg is teszik.Pedig egy feszült és stresszes iskolaév után a gyerek is felhőtlen szórakozásra és pihenésre vágyna. A szidalmazás, a büntetés, a verés és a szeretetmegvonás súlyos magatartási rendellenességet, jellembéli torzulásokat okozhat csemetéinknél. A gyerek – még ha  egy félresikerült bizonyítvány ürügyén is – rideg és hatalomérvényesítő szülői magatartást tapasztal, agresszívvé és durvává válhat a büntető tárgy- és főleg szeretetmegvonó magatartás hatására, dacreakciókkal válaszol.

Ám a túlzott elvárások is hasonló magatartási zavarokat válthatnak ki, még egy szeretetteljes családi környezetben is.  A „legyen nálam különb” vagy „vigye többre, ha már én nem” szemlélet maximalizmushoz, agyonfegyelmezéshez, különórák, korrepetálások, a nyelv, zene, sport hajszolásához vezet. Ennek következménye aztán a túlzott eredményorientáltság, a lelki sivárság, neurotizálás, örömtelenség, kiégettség és szorongás lehet – állítják a pszichológusok. A gyakori agresszív és brutális szülői magatartás pedig menekülési kényszert, szorongást, gyűlöletet, elfordulást és viszonzó agressziót eredményezhet. Nem véletlen, hogy ilyenkor többen „világgá indulnak”, vagy éppen öngyilkosságba menekülnek a kemény számonkérés elől.

Vigyázzunk! Nem érdemes mindezt egy „félresikerült” bizonyítványért kockáztatni. A nyár így is tartogat még veszélyeket…

Beszéljük meg a gyerekkel, mi volt az oka a kevésbé jól sikerült teljesítménynek, hogyan teheti azt a következő évben eredményesebbé, milyen segítséget kér ehhez, és mit tud ő maga is „hozzátenni” annak javításáért.

És jusson eszünkbe, ez nem csak a gyerek „értesítője”! Ebben benne voltunk mi is, vagy pont kimaradtunk belőle, amikor ő éppen dolgozott érte…

7 mondat, amitől szárnyakat kap a gyereked!
Van hét vagy talán több csodamondat is, amelyeket bizony elég ritkán mondunk a gyerekeinknek. Pedig a dicsérő szavak, a pozitív megerősítések nagyon fontosak minden életkorban, hogy az egészséges önbizalmuk kialakuljon.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!