Facebook hozzászólás
502

Üzletemberek és szívbetegségek

Ha folyamatos stresszben élünk, ha minden nap teljesítmény kényszer alatt dolgozunk és túlhajszoljuk magunkat, akkor állandósul szervezetünkben ez a megfeszített, készültségi állapot, és a teljesítőképesség határának rendszeres túllépése végül felemészt minket. Ez néhány év alatt krónikus kimerüléshez vezet, a szervezet jelzéseként pedig kezdenek mutatkozni különféle testi és lelki panaszok. Gyakran megjelennek a különböző krónikus betegségek is, többek között a szív- és érrendszeri problémák: a szívritmus zavarok, a magas vérnyomás, a koszorúér-szűkület és annak súlyos következménye, a szívinfarktus.

Séta az erdőben, Kép: pixabay
Kép: pixabay

Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa segít abban, hogy megértsük: mi játszódik le ilyenkor a szervezetünkben, hogyan tudjuk az ebből eredő egészségkárosodásokat elkerülni.

Kiket érint a leginkább?

– A problémakör, amelyet összefoglaló néven menedzserbetegségnek is hívunk, főleg azokat a közép- vagy felsővezetőket veszélyezteti, akik folyamatosan nagy nyomás alatt dolgoznak. Jellemzően a középkorú férfiak szenvednek tőle, de kortól és nemtől függetlenül megtapasztalhatja bárki, aki szélsőséges és folyamatos stresszben él. A stressz okozta kimerülés a nőket is érintheti, mert nekik sokszor még többet kell nyújtaniuk ahhoz, hogy vezetőként elismerjék őket. –

Mi történik stressz esetén a szervezetünkben?

– Ha stresszhelyzetbe kerülünk, (idegeskedünk, ha sokat kell valahol sorban állni, vagy a dugóban várakozni, vagy a főnökünk egy határidős munka miatt nyomás alatt tart minket) szervezetünkben különböző élettani folyamatok játszódnak le: Fokozódik az ún. szimpatikus idegrendszer tevékenysége, tehát megnő az adrenalin szint, megemelkedik a vérnyomás, a pulzusszám, a vércukorszint, ugyanakkor emésztőrendszerünk aktivitása csökken. Ha hosszabb időn keresztül az egyik stresszes helyzet követi a másikat, akkor állandósul szervezetünkben ez a megfeszített, készültségi állapot. –

Hogyan reagál erre a szervezet?

Figyelem!
Fokozott a szív- és érrendszeri kockázat! Az érelmeszesedés folyamatának előrehaladását, 46%-kal növelheti, az erős munkahelyi nyomásból eredő stressz, ez derült ki az amerikai School of Public Health in Berkeley kutatói által elvégzett tanulmányból. A vizsgálat leírja, hogy azoknál, akik folyamatosan erős stressz hatásnak vannak kitéve, megfigyelhető a nyaki artériák belső falainak megvastagodása és a meszes plakkok lerakódása, mely később akár az ér teljes elzáródásához is vezethet. Mindkét faktor az érelmeszesedés előrehaladását jelzi és előrevetíti a szív- és érrendszeri betegségek megjelenését.

– Az egészségi állapot romlását kezdetben a teljesítőképesség romlása, állandó kimerültség, ingerlékenység, hangulatingadozások, alvászavar, fejfájás, étvágytalanság, a szexuális érdeklődés elvesztése, illetve a vérnyomás értékeinek emelkedése jelzi. Az enyhébb tüneteket később súlyosabb problémák is követhetik, gyakran jelentkezik depresszió és szorongás illetve egyéb pszichés betegségek (pánikbetegség) is. Kialakulhatnak szervi megbetegedések: szív- és érrendszeri elváltozások, cukorbetegség, emésztési zavarok (pl. gyomorfekély). –

Megelőzési tanácsok:

Életmódváltás

A stresszes körülmények mellett, a helytelen életmód is befolyásolhatják az egészséget. A rohanó élettel járó rossz szokások, mint a rendszertelen, gyors evés, a sok kávé, cigaretta, mozgásszegény életmód, kialvatlanság egytől-egyig jelentősen hozzájárulnak az egészség romlásához. A krónikus kimerültségben szenvedő ember számára általános érvényű jó tanács a stimuláló szerek használata helyett, a rendszeres pihenés, a feltöltődés, amelyet jelenthet egy jó könyv, egy séta, a relaxáció, a sport vagy egy kiadós alvás. Alapvetően fontos, hogy próbáljunk meg kevesebbet idegeskedni, és az életünkben jelenlévő stresszt megfelelően kezelni, testi és lelki egyensúlyunk megőrzése érdekében.

Rendszeres orvosi vizsgálat

– Mindannyiunk számára hasznos, hogy egészségi állapotunkat rendszeresen ellenőriztessük, a hajszolt üzletembereknek, menedzsereknek pedig fokozottan ajánlott időről időre kivizsgáltatniuk magukat. Ezt még úgy is javasolt rendszeresen elvégezni, ha nincsenek különösebb panaszaink, hiszen vannak olyan betegségek, amelyek csendesen, alattomosan alakulnak ki, ilyen például a magas vérnyomás, amelynek következménye az érelmeszesedés, súlyos esetben pedig az infarktus. Azért érdemes rendszeresen kardiológiai kivizsgáláson, illetve kifejezetten a túlterhelt közép- és felsővezetők számára speciálisan kialakított átfogó egészségszűréseken részt venni, hogy a lehetséges rizikófaktorokat kiszűrjük és még idejében elkezdhessük a megfelelő terápiát, a komolyabb egészségkárosodások elkerülése érdekében – tanácsolja Dr. Vaskó Péter kardiológus.

(Forrás: Kardioközpont)

A szívbeteg is sportolhat, de nem mindegy, hogy hogyan!
A rendszeres testmozgás számos jótékony hatása mellett, kedvezően hat a vérkeringési rendszerünk és szívünk állapotára. De sportolhat-e, és milyen módon, aki valamilyen szívbetegséggel küzd? Szakember segít kérdések a megválaszolásában.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!