Facebook hozzászólás
310

Téli sportok minden korosztálynak

Ilyen még nem volt, hogy december közepén, a síliftek indulásakor egy szem természetes hó nem esett az osztrák sípályákon. A szezon azért elindult, és valószínűleg sokan szeretnének már mozogni az oxigéndús hegyi levegőn, ami nemcsak élvezetes, de egészséges is: bármilyen mozgás javítja a sejtek oxigénellátását, erősíti az immunrendszert.

A sí és a snowboard azonban nem veszélytelen sport, különösen, ha valaki egy évben egyszer hódol ennek a szenvedélynek. A comb és a vádli, valamint a hát izmait veszik leginkább igénybe, emellett a hirtelen, gyors irányváltások a térdet is jelentősen terhelik még gyakorlott síelők esetében is.

A balesetek elkerülése érdekében nem szabad sajnálni az időt a bemelegítésre, leginkább a nyújtásra. Edzők azt tanácsolják, hogy minden izomcsoportot kétszer tegyünk ki a feszülésnek. Felváltva végezzük jobb és bal oldali tagjaink nyújtását, miközben az ellenoldali izmokat is felélesztjük. Az izmok felkészítését érdemes már az utazás előtt megkezdeni: nyolc hétig, legalább heti egyszeri konditerem már sokat segíthet.

Régebben főleg az idősebbek választották a sífutást, napjainkban azonban újból divat, és a fiatalabb korosztály is boldogan vág neki ennek a sportnak, különösen, mivel ehhez Magyarországon is könnyebben találunk alkalmas pályát, ha végre beköszönt a hószezon.

Egy amerikai orvos, Kenneth H. Cooper szerint a sífutás a legjobb kardioedzés, és ez alkalmas leginkább az egészség megőrzésére. Valamennyi izomcsoportot megmozgatja, fokozza a vérkeringést, erősíti az idegrendszert, főleg a klasszikus stílusú, amely diagonálban végzett mozgásra épül. Az ízületeket azonban kíméli ez a sport. Talán ezért is használják gyakran különböző sportágak versenyzői állóképességük fejlesztésére a vékony és hosszú léceken végzett mozgást.

Csontritkulás ellen
A nagyon sok aktív korban lévő, de már ötvenen túli embert és időseket sújtó probléma, a csontritkulás is hatékonyan kezelhető nordic walkinggal és sífutással dr. Lengyel Zsuzsa gyermek ortopéd főorvos szerint, és nemcsak a betegség kialakulása, hanem súlyosabbá válása is megelőzhető. A csontok terhelés hatására hasonlóan képesek megerősödni, mint az izmok, mert a kalcium csak olyan mértékben épül be a csontba, amilyen mértékben azt megterheljük. A sífutás vagy a nordic walking folyamán kialakított izomköpeny védi a csontot ezért, bár a csontritkulásban szenvedő betegek valóban kevés sportot űzhetnek – ezt a kettőt kifejezetten ajánlják számukra a szakorvosok.

A sífutáshoz hasonló mozgást jelentő nordic walking – amely néhány éve még csak a sífutók nyári edzéséül szolgált – is egyre divatosabb, s mivel a hóban éppúgy végezhető, mint „szárazon”, a síparadicsomok közelében lévő wellness-szállodák programajánlatai között is szinte kivétel nélkül megtaláljuk a szervezett túrát. Ez a mozgás – a sífutáshoz hasonlóan – a négy végtag összerendezett mozgását igényli: két bottal aktív váll- és karmunkával végzett gyaloglás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!