Facebook hozzászólás
386

Kollagén - együk, igyuk, kenjük magunkra?

Szervezetünk csodálatos építőanyaga

Bizonyos kor fölött egyre gyakrabban jön szembe velünk a kollagén szó. Ez általában akkor történik meg, amikor az első komolyabb ráncokat fedezzük fel az arcunkon, töredezetté, szálkássá válnak a hajszálaink, sárgává, repedezetté a körmeink. Fáj a térdünk, a derekunk és problémánk van a mozgással. Ezek ugyanis a kollagénhiány leglátványosabb jelei. A megoldás a tünetek csökkentésére, sőt ha időben észbe kapunk, a megelőzésükre is, a kollagénpótlás. De hogyan?

A kollagén egy, az állati és az emberi szervezetben is megtalálható nagyméretű fehérje, ami testünk egyharmadát teszi ki. Nevét a görög kólla szóból kapta, ami ragasztót jelent és a testet összetartó képességére utal. A kollagén megtalálható a bőrben, de az inak, a porcok, a csontok, sőt, még a szemgolyónk vázát is ez a fehérje építi fel. Közel harmincféle kollagénmolekulát különböztethetünk meg a szervezetünkben. Közülük az 1-es típus alkotja a bőr, az inak és a csontok állományát. A 2-es típus a porcokban, ízületekben található kollagén. A kollagén termelődése a szervezetben 25 éves kor után lelassul, 40 éves korunkra megközelítőleg 25 százalékkal, 60 éves kor felett akár 50 százalékkal is csökkenhet ez a folyamat.

kollagen
A kollagén egy, az állati és az emberi szervezetet felépítő, nagyméretű fehérje, ami testünk egyharmadát teszi ki. ( Fotó: Depositphotos)

Együk, igyuk magunkat tele kollagénnel
Velőscsont, kocsonya, körömpörkölt, csontleves, zselatin: ezek az ételek a természetes kollagénforrások. A modern kor emberének gyomra elszokott tőlük, és valljuk be, időnk sincs a konyhában pepecselni elkészítésükkel. Pedig a vasárnapi ebédhez felszolgált húsleves aranyat ér. Ha mesterségesen szeretnénk pótolni a kollagént, a kutatások szerint a hatékony felszívódás érdekében a szájon keresztül bevitt kollagén a legjobb. Hidrolizált, vagyis előemésztett változata étrendkiegészítő italokban, porokban, kapszulákban található. Egy jó tanács: ha kúraszerűen fogyasztjuk őket, ne felejtsünk el C vitamint is szedni mellé, mert a C-vitamin segíti a kollagén gyorsabb beépülését a sejtekbe.

Kollagén a krémekben
Milyen egyszerű is lenne, ha a kollagént arckrémek, testápolók formájában magunkra kenhetnénk, azonnal beszívódna a bőrünkbe és varázsütésre eltűnnének a ráncaink. Sajnos ez a valóságban lehetetlen. A bőrünkre kent kollagén esetében már az is kérdéses, hogy ez a nagyméretű molekula beszívódik-e a bőrbe, és eljut-e a bőr mélyebb rétegébe. De ha be is szívódik, akkor sem épül a bőrünk szerkezetét adó kollagén láncok közé. Felmerül a kérdés: teljesen haszontalan a kollagén a krémekben? Ez így nem igaz. A különböző kollagénfélék egyéb jótékony tulajdonsággal is rendelkeznek, például kiváló vízmegkötő, azaz hidratáló anyagok, tehát semmiképp sem károsak, vagy egészségtelenek a bőr számára. A minőségi öregedésgátló krémekben a kollagénen kívül még más fontos összetevők is megtalálhatók: antioxidánsok, peptidek, sejt-kommunikáló anyagok, a bőrünk számára fontos vitaminok, amelyek együtt fejtik ki jótékony hatásukat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!